Cięcie porzeczek

Cięcie porzeczek

3 komentarzy

Coroczne cięcie krzewów porzeczek jest zabiegiem, który pozwoli nam utrzymać rośliny w dobrej kondycji zdrowotnej, poprawi jakość uzyskiwanego plonu oraz termin jego zbioru. Jest kilka prostych zasad z którymi warto się zapoznać aby prawidłowo ten zabieg przeprowadzić.

Porzeczki białe i czerwone należy przycinać nieco inaczej niż porzeczki czarne. Wczesna pora owocowanie porzeczek pozwala nam na spora dowolność w wyborze pory cięcia: można to robić od zakończenia zbiorów owoców (zwykle będzie to koniec lipca) do jesieni oraz wiosną, zanim zaczną nabrzmiewać pąki.

Niezaprzeczalną korzyścią wynikająca z przycinania krzewów porzeczek jest właściwe i równomierne oświetlenie owoców, przez co dojrzewają równomiernie i są bardziej aromatyczne…

Ciecie tuż po posadzeniu.

Porzeczki białe, czerwone i agrest:

Odmiany tych roślin owocują na krótkopędach pędów co najmniej dwuletnich. W chwili zakupu sadzonki znajdują się właśnie w drugim roku rozwoju czyli są gotowe do wydania owoców, jednak nie maja jeszcze dostatecznej liczby pędów, aby wydać obfity i satysfakcjonujący nas plon. Takie krzewy trzeba koniecznie przyciąć: każdy pęd nad 3-4 pakiem (pąk pozostawiony przy miejscu cięcia powinien być zwrócony na zewnętrz krzewu). Dzięki tej przycince wyrównamy równowagę pomiędzy częścią korzeniową (uszkodzoną przy przesadzaniu) i umożliwimy roślinie dobre przyjęcie się w nowym miejscu. Pobudzona do rozwoju, wyda nawet do kilkunastu nowych, silnych pędów i w ten sposób zakończy pierwszy rok uprawy w naszym ogrodzie lub działce.

Porzeczki czarne

Krzewy ten owocują na krótkopędach pędów jednorocznych. Tuż po posadzeniu postępujemy z nimi dokładnie tak samo jak z porzeczkami czerwonymi i białymi, przycinając krótko nad ziemią, jednak w kolejnych latach uprawy traktujemy je inaczej. To pierwsze cięcie najlepiej wykonać jesienią, a przycięte pędy zabezpieczyć przed mrozem obsypując 2-3 cm warstwą lekkiej ziemi.



Ciecie w drugim roku uprawy

Porzeczki białe, czerwone i agrest:

Wiosną wycinamy pędy chore, złamane lub uschnięte (nie powinno ich być zbyt wiele, w końcu krzew jest młody i pełen wigoru). Jeśli zdarzy się, że niektóre pędy pokładają się na ziemi, rosną „do środka” krzewu lub ocierają o siebie, także należy je usunąć. Ostatecznie na krzewie powinno pozostać około 10-ciu pędów. Każdy z nich można przyciąć o 1/3 długości.

Porzeczki czarne

W drugim roku uprawy z pozostawionych pąków wybijają pędy, które utworzą szkielet krzewu. Powinno ich być średnio od 4 do 6. Przez 2-3 lata pozostawiamy krzewy bez przycinania, usuwając jedynie pędy chore, uschnięte i połamane (tzw. cięcie sanitarne).

Cięcie porzeczek

Cięcie porzeczek

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Doda, Tytuł: cięcie czarnej porzeczki

    Na jakiej wysokości ciąć stare pędy czarnej porzeczki? Wycinać do samej ziemi, zostawiać czop z 2 pąkami czy jeszcze inaczej?

  2. Dodał: Hrum, Tytuł: Werka

    Hrum hrum pasz hrum hrum hrum pasz

  3. Dodał: , Tytuł:

    Panie porobiły sobie zdjęcia,a gdzie jest przedstawiony za pomocą zdjęć sposób cięcia porzeczek?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: