Cięcie malin

Cięcie malin

Skomentuj artykuł

Prawidłowe cięcie malin to podstawa uzyskania zdrowych i smacznych owoców. Warto wykonywać tą czynność prawidłowo, aby móc się cieszyć obfitością zbiorów.

Co roku powinniśmy wycinać wszystkie pędy dwuletnie, gdy tylko zbierzemy z nich owoce. Poza tym usuwamy też pędy jednoroczne, których jest za dużo.

Zaraz po posadzeniu krzewów przycinamy wszystkie pędy, znajdujące się tuż nad powierzchnią ziemi. Zabieg ten ogranicza ryzyko porażenia przez grzyby, które przyczyniają się do zamierania pędów.  Poza tym przyśpiesza pojawienie się nowych zdrowych pędów.

Obcięte pędy palimy. Poza tym usuwamy najsłabsze odrosty korzeniowe występujące wokół rośliny matecznej. Pojawiają się one latem, w pierwszym roku po posadzeniu malin.

W kolejnych latach usuwamy młode pędy, których jest za dużo oraz pędy dwuletnie, gdy tylko zbierzemy owoce. Aby nie rozprzestrzeniały się choroby palimy pędy zaraz po ścięciu.
Pierwsze cięcie młodych pędów, których jest za dużo robimy w maju. Wtedy, gdy maja one około piętnastu centymetrów wysokości.

Usuwamy, także nadmiar pędów występujących u odmian silnie krzewiących się. Zabieg ten poprawia rozwój nie wyciętych pędów oraz wygląd owoców.

Najłatwiej przeprowadza się cięcie odmian owocujących jesienią.
Na początku wiosny tniemy przy samej ziemi wszystkie pędy malin,  które zasadziliśmy na jesieni, albo na wiosnę.

Gdy jesienią zbierzemy owoce, to wszystkie owocujące pędy ścinamy tuż nad ziemią.  Jeżeli nie uda nam się jesienią to robimy to na początku wiosny, przed rozpoczęciem wegetacji roślin.

Agnieszka Krakowiak

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: