Cięcie jabłoni

Cięcie jabłoni

2 komentarzy

Cięcie jabłoni

Aby jabłoń zdrowo rosła i obficie owocowała wymaga regularnego cięcia. Czas wysokich, starych jabłoni bezpowrotnie minął. Są one oczywistym dowodem zaniedbań i niewiedzy ich właścicieli na temat pielęgnacji drzew owocowych. Pojedyncze okazy można jeszcze gdzieniegdzie spotkać w starych wiejskich sadach, jednak to już rzadkość. Wśród dzisiejszych sadowników krąży przysłowie - „W sadzie produkujemy owoce a nie drewno”. Z sadów produkcyjnych intensywne cięcie przeszło do ogrodów przydomowych.

Nie bójmy się cięcia - nawet źle uformowane drzewko jest lepsze od nieformowanego. Starajmy się jednak unikania podstawowych błędów.

Rodzaje i terminy cięcia jabłoni

Można wyróżnić cztery rodzaje cięcia jabłoni – po posadzeniu, formujące, prześwietlające i odmładzające. Można dodać do tej listy cięcie pielęgnacyjne, jednak zwykle jest ono wykonywane podczas innych zabiegów. Usuwamy wtedy gałęzie martwe, chore - porażone przez choroby. Główne cięcie jabłoni przeprowadza się pod koniec zimy i wiosną. Jest to tzw. cięcie zimowe, w odróżnieniu od cięcia letniego, wykonywanego latem. Cięcie letnie wykonuje się od czerwca do września. Przeprowadza się je, by poprawić wybarwienie owoców. Zmniejsza się zagęszczenie oraz rozrastanie koron, co wpływa na ograniczenie cięcia zimowego.



Cięcie jabłoni po posadzeniu

Ma na celu przywrócenie równowagi pomiędzy częścią nadziemną, a częścią podziemną - uszkodzoną przy wykopywaniu drzewek ze szkółki. Jest także zaczątkiem formowania przyszłej korony. Wykonywane jest przede wszystkim jesienią, a jego intensywność zależy przede wszystkim od tego jakie drzewko posiadamy - drzewko z koronką, czy drzewko nierozgałęzione zwane okulantem.

Jednoroczne drzewka bez rozgałęzień (jednopędowe okulanty) przycinamy na wysokości 90 cm od ziemi. Jest to konieczne do utworzenia pędów bocznych i powstania korony w kolejnych latach. Z pąków śpiących wyrosną pędy, które utworzą pierwsze piętro korony. Dwuletnie drzewka z uformowaną koronką wymagają lekkiego skrócenia przewodnika i pędów bocznych (o 1/3 do 2/3 długości, w celu pobudzenia pąków do rozwoju i wydania rozgałęzień). Wycina się także wszystkie pędy rosnące zbyt nisko oraz słabe lub rosnące do góry, sztywne, nienajadające się do przygięcia

Cięcie jabłoni

Cięcie jabłoni

Cięcie formujące

Jak sama nazwa wskazuje polega na nadaniu odpowiedniej formy (kształtu) koronie drzewka. Wykonywane jest na młodych drzewkach, mających od roku do czterech lat. Rozpoczyna się je dopiero w drugim roku po posadzeniu. Uzależnione jest od typu korony, który chcemy uzyskać. Jeśli w początkowym okresie nie uformujemy drzewka, to będzie potrzeba kilku lat odpowiedniego cięcia, aby usunąć zaniedbania z tego okresu. Niezależnie od kształtu jaki nadamy koronie, to drzewko zawsze powinno posiadać mocno zaznaczony przewodnik.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Halina, Tytuł: co ja tu zobaczyłam

    Zobaczyłam dwie zadowolone panie i dwie galązki do cięcia?Po co taki instruktaż.

  2. Dodał: obserwator, Tytuł: Smacznego...

    Jak długo będą żyły wasze nowoczesne jabłonie ??? W moim sadzie rosną jabłonie posadzone 60 lat temu...Pięknie owocują...Owoce smaczne i zdrowe...Nie wykonuję oprysków, tylko coroczne cięcie...

Dodaj swój komentarz

Zobacz także