Cięcie jabłoni

Cięcie jabłoni

2 komentarzy

Największą popularnością cieszy się korona wrzecionowa (wrzecionowata). Ma wyraźnie zarysowany stożkowy kształt oraz dobrze wykształcony przewodnik, na którym luźno osadzone są gałęzie odchodzące pod kątem prostym na boki. Należy pozostawić 6 – 8 konarów w dwóch lub w trzech piętrach. Uformowanie takiej korony nie jest trudne, wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad. Przewodnik najlepiej przywiązać pionowo do palika, a pędy boczne przyginać wiosną lub latem do położenia poziomego za pomocą sznurków lub specjalnych gumek. Pędów nie nadających się formowania należy się pozbyć. Wycinamy te pędy, które mają tendencję do zwieszania się ku ziemi oraz te, które rosnące pionowo do góry, gdyż stanowią konkurencją dla przewodnika. Drzewa po uformowaniu mają szeroką podstawę i wąską część wierzchołkową (tzw. kształt choinki).

Cięcie jabłoni

Cięcie jabłoni

Cięcie prześwietlające

Po 3-4 latach drzewka są już uformowane i wprowadza się cięcie prześwietlające aby wpuścić światło słoneczne do wnętrza korony. Słońce ma wpływ na wybarwienie owoców, gromadzenie się w nich cukru oraz wapnia, potrzebnego do przechowywania i równomiernego dojrzewania owoców. Częstym błędem jest pozostawianie zbyt wielu pędów owocujących w koronie, głównie poprzez zaniechanie wymiany gałązek 3-4-letnich na młodsze. Powoduje to duże zacienienie korony, a za tym pogorszenie jakości owoców.

Cięcie odmładzające

W przypadku starszych drzew niezbędne jest cięcie odmładzające. Skracamy bardzo mocno konary i przewodnik do rozmiarów które przywrócą roślinie odpowiedni kształt. U bardzo starych jabłoni pędy boczne skracamy nawet o 2 metry, a przewodnik o 1/3 – 2/3. Rozluźniamy również koronę – usuwając pędy w jej wnętrzu. Stare drzewa tuż po przycięciu wyglądają bardzo nienaturalnie, jednak szybko zagęszczą się dużą liczbą młodych pędów.

Cięcie jabłoni

Cięcie jabłoni

Pamiętaj!

Pąki kwiatowe u jabłoni i tworzą się (latem roku poprzedzającego kwitnienie) głównie na krótkopędach, czyli gałązkach krótszych niż 20 cm. najładniejsze owoce wyrastają zawsze na krótkopędach 1-, 2- i 3-letnich. Jeśli wyrastają one na starszych krótkopędach, są zazwyczaj drobniejsze. Corocznie należy wyciąć 3-4 pędy, które osiągnęły 3-4 lata. Wycina się je na 2-3-centymetrowy czop, z którego z pąków śpiących będą wyrastać nowe młode pędy.


Wpływ odmiany szlachetnej i podkładki na cięcie jabłoni

Już podczas zakupu jabłoni w szkółce lub w centrum ogrodniczycm warto sprawdzić na jakiej rośnie podkładce. Drzewa karłowe osiągają 2-2,5 m wysokości, a rozpiętość koron nie przekracza 2 metrów. Natomiast półkarłowe nie przekraczają 3-4 m wysokości i 3 m rozpiętości korony. Warto także zasięgnąć wiedzy na temat charakterystyki danej odmiany jabłoni, gdyż różnią się one między sobą szybkością wzrostu i owocowania. Bez znajomości cech charakterystycznych dla danej odmiany, trudno jest wybrać odpowiednią technikę i sposób cięcia.

Tekst: Paweł Romanowski

Źródło:
Skierniewicki Portal Ogrodniczy horticentre.pl
Sad przy domu, Prof. dr S.A. Pieniążek
Jos de Wit, Fruitconsult, Holandia
Działka moje hobby, PWRiL
Cięcie i formowanie jabłoni i grusz, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
w Karniowicach

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Halina, Tytuł: co ja tu zobaczyłam

    Zobaczyłam dwie zadowolone panie i dwie galązki do cięcia?Po co taki instruktaż.

  2. Dodał: obserwator, Tytuł: Smacznego...

    Jak długo będą żyły wasze nowoczesne jabłonie ??? W moim sadzie rosną jabłonie posadzone 60 lat temu...Pięknie owocują...Owoce smaczne i zdrowe...Nie wykonuję oprysków, tylko coroczne cięcie...

Dodaj swój komentarz

Zobacz także