Cięcie bukszpanu

Cięcie bukszpanu

Skomentuj artykuł

W sklepach ogrodniczych dostępnych jest wiele narzędzi do przycinania oraz formowania bukszpanów oraz innych roślin żywopłotowych. Zaczynając od najmniejszych, mamy do dyspozycji ręczne nożyczki oraz sekatory, które sprawdzają się przy niedużych okazach oraz precyzyjnym modelowaniu. W miejscach, gdzie nie jesteśmy w stanie sięgnąć większymi urządzeniami, a do przycięcia mamy więcej gałązek lub pędy o większych średnicach, bardzo dobrze sprawdzają się nożyce szpalerowe. Do większej przycinki zalecane jest stosowanie nożyc elektrycznych lub spalinowych, dzięki którym jesteśmy w stanie uformować dużą ilość bukszpanów w krótkim czasie. Pamiętajmy, iż wszystkie narzędzia, których używamy, powinny być odpowiednio naostrzone. Pozwoli nam to nie tylko na zaoszczędzeniu czasu oraz kłopotu, ale także nie pokaleczy niepotrzebnie naszych roślin.


W celu równego przycięcia bukszpanu na żywopłot, rozwijamy cienką żyłkę i mocujemy ją między dwoma wbitymi tyczkami. Ważne jest, aby była ona naciągnięta, gdyż w przeciwnym razie nie uzyskamy linii prostej. Figury bardziej złożone uzyskuje się poprzez zastosowanie odpowiednich szablonów. Najprostsze i najpopularniejsze wzorce bez problemu dostaniemy w większych sklepach ogrodniczych, każdy inny natomiast możemy sami sobie stworzyć, używając grubego drutu, listewek lub sztywnej tektury. Przycinanie prowadzimy dokładnie wzdłuż ustawionego szablonu, uważając, aby go przypadkowo nie poruszyć i nie zepsuć kształtu.

Cięcie bukszpanu
Cięcie bukszpanu

Oprócz narzędzi oraz sposobu nadawania kształtu bukszpanowi, ważne jest też stosowanie się do podstawowych zaleceń, dzięki którym nie zniszczymy przypadkowo naszego okazu. Każde cięcie powoduje pobudzenie rośliny do wzrostu, dlatego też pierwsza przycinka powinna zostać przeprowadzona już wiosną. Ma ona na celu doprowadzenie do ładu dany okaz oraz sprawienie, by zaczął się zdrowo rozwijać po zimie. Latem przeprowadza się cięcie drugie i przeważnie ostatnie w danym roku. Głównym jego celem jest ponowne skrócenie, tym razem tegorocznych pędów. Nie możemy go wykonać zbyt późno, np. jesienią, gdyż w przypadku nadejścia przymrozków przed zdrewnieniem świeżych pędów, mogą one zwyczajnie przemarznąć. Dodatkowo możemy przyciąć nadmiernie wybujałe, pojedyncze pędy pod koniec lata.

Cięcie bukszpanu
Cięcie bukszpanu

Jeżeli chodzi o bukszpany starsze, przycinając je uzyskujemy swego rodzaju efekt odmłodzenia. Jednocześnie rosną one wolniej, dzięki czemu mniej się przy nich napracujemy, a cięcie wykonujemy raz, maksymalnie dwa razy w roku. Młode okazy przycinamy dopiero po przyjęciu się rośliny i rozpoczęciu wzrostów, aby przypadkowo nie doprowadzić  do jej obumarcia. Częstym błędem jest też przycinanie bukszpanów w czasie palącego słońca. Doprowadza to do wystawienia na działanie bezpośrednich, silnych promieni słonecznych liści, które do tej pory były schowane głębiej, przez co mogą zostać porażone i uschnąć.


Bukszpany są bardzo ciekawymi roślinami, głównie ze względu na możliwość nadawania im oryginalnych kształtów. Odpowiednio prowadzone, stanowią niezastąpioną ozdobę zarówno małych ogródków, jak również dużych, reprezentacyjnych ogrodów. Można je spotkać nie tylko na działkach, czy przy domach jednorodzinnych, ale również w parkach, na miejskich rabatach, czy w królewskich posiadłościach. Jeżeli posiadamy smykałkę do nadawania różnym rzeczom ciekawych kształtów, bukszpan jest rośliną idealnie dopasowaną do nas.
czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: