Choroby tui

Choroby tui

Skomentuj artykuł

Groźny przeciwnik

Kolejnym patogenem zagrażającym żywotnikom jest Phytophthora citricola. Wywołuje on bardzo groźną i niestety dość powszechna chorobę – fytoftorozę, która zwykle atakuje rośliny latem. W przeciwieństwie do fuzariozy, objawy tej choroby zaczynają pojawiać się na pędach położonych zwykle najniżej (blisko ziemi) i rozprzestrzeniają się na całe gałązki, obejmując najczęściej jedną stronę krzewu. Porażone pędy szarzeją, żółkną i usychają, zakażając sąsiednie gałęzie. Patogen nie pozostaje jednak jedynie na powierzchni łusek, a wnika głęboko w tkanki, poważnie uszkadzając korę. Niszczy też szyjkę korzeniową oraz korzenie, powodując ich zgniliznę. Zakaża również glebę, w której rośnie chory żywotnik, przez co każdy inny iglak posadzony w tym samym miejscu, będzie prawdopodobnie chorował. Po stwierdzeniu pierwszych objawów, zakażone pędy należy wyciąć, a całą roślinę opryskać jednym z preparatów, polecanych na tę właśnie chorobę (np. Aliette 80 WP, Biosept 33 SL, Bravo 500 SC).

tuje ogrodowe

Tuje ogrodowe

Choroby fizjologiczne

Kiedy zobaczymy brązowiejące lub żółknące plamy na naszych żywotnikach, nie zakładajmy od razu, że są wynikiem ataku groźnych patogenów. Częstą przyczyną niezdrowego wyglądu iglaków są bowiem błędy uprawowe, prowadzące do występowania chorób fizjologicznych. Brązowienie pędów może wynikać więc nie tylko z choroby infekcyjnej, ale również z bardziej prozaicznych powodów np. niedoboru magnezu, moczu psa, źle zastosowanego dokarmiania dolistnego lub doglebowego, przelania bądź przesuszenia, nieodpowiedniego podłoża, uszkodzenia roślin przez mróz, a także złych warunków pogodowych. Dlatego w zachowaniu zdrowia i urody żywotników, właściwa opieka jest jednym z kluczowych elementów.


Na koniec jeszcze jedna uwaga. Jesienne brązowienie i przebarwienie liści, to zwykle zjawisko naturalne, wynikające z przygotowywania się rośliny do przetrwania trudnego okresu zimowego. Najczęściej wczesną wiosną intensywne kolory wracają i problem przestaje istnieć.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła:
1.    „Działkowiec” 4/08 doc. Dr hab. Adam Wojdyła „Choroby występujące na żywotnikach” str. 68/69
2.    „Klinika iglaków” dodatek specjalny czasopisma „Kwietnik”
czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: