Choroby świerków

Choroby świerków

Skomentuj artykuł

Poza wspomnianymi chorobami warto uwzględnić także opieńkę miodową, która także stanowi zagrożenie, ale tylko dla mocno osłabionych drzew. Wspomniany grzyb występuje przede wszystkim na martwym drewnie. W momencie, kiedy zaatakuje żywą roślinę (rozprzestrzenia się między korą a drewnem) w okresie jesiennym można podziwiać malownicze, ale zgubne dla drzewa brązowawe grzyby. Porażone drzewo należy wyciąć.

Gruzełek świerka (Nectria cucurbitula)- należy do chorób grzybowych u młodszych drzew atakującego gałęzie, a u starszych także pień. Choroba objawia się zamieraniem kory, na której możemy zaobserwować białą, a następnie czerwonawą grzybnię. Gruzełek świerka występuje przede wszystkim na martwym drewnie, jeżeli się pojawia na zdrowym to tylko w okresie zimowego spoczynku.

Jeżeli świerki mamy posadzone blisko drogi, chodników itp., a w okresie zimy nie szczędzimy soli, pamiętajmy, że podłoże ulegnie zasoleniu, a w okresie wegetacyjnym zaobserwujemy brązowienie igieł, zwłaszcza w dolnych partiach rośliny.

Uwagi końcowe

Przy uprawie świerków starajmy się zapewnić im odpowiednie warunki siedliskowe oraz pielęgnujmy je tak jak należy. Przy naszym zaangażowaniu i czuwaniu nad ich zdrowotnością nie powinny nam sprawiać niemiłych niespodzianek. Nawet jeżeli zaobserwujemy pewne zmiany, możemy natychmiast zareagować i skutecznie przeciwdziałać potencjalnym chorobom. Profilaktyka wydaje się być najlepszym lekarstwem i warto o tym pamiętać.
   
Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także