Choroby i szkodniki porzeczek

Choroby i szkodniki porzeczek

7 komentarzy

Jak wszystkie rośliny, również porzeczki ulegają porażeniu przez szkodniki i choroby. Sporo zmian dostrzegalnych gołym okiem (np. zniekształcenia owoców) może powstawać w wyniku błędów uprawowych (np. nieodpowiednie stanowisko, przenawożenie itd.). Choroby grzybowe najczęściej rozwijają się w warunkach wilgotnych, tak więc ich nasilenie notuje się w czasie mokrych lat. Choroby wirusowe mają to do siebie, że nie są wyleczalne. Infekcja obejmuje całą roślinę, tak więc często najlepiej zainfekowaną roślinę usunąć. Choroby bakteryjne powstają przede wszystkim w miejscu zranień i potrafią dokonać wielu strat. U podnóża chorób fizjologicznych należy doszukiwać się błędnych decyzji w zakresie pielęgnacji np. stosowania  wygórowanych dawek nawozu  bądź też nieuzupełnienia niedoboru składników mineralnych. Efektem takiej choroby może być np. żółkniecie liści, obniżenie wartości smakowych owoców. Tylko odpowiednia pielęgnacja może uchronić krzewy przed podwyższoną podatnością na zmiany chorobowe.
   

Problemem przy uprawie są nie tylko choroby. Poważne straty mogą wywołać także szkodniki. Obecność szkodników można dość szybko zauważyć- podziurawione liście, delikatne korytarzyki wewnątrz liści, to oznaka ich żerowania.  W przypadku zaobserwowania zmian należy natychmiast przystąpić do działania.     Zachorowalność porzeczek na określone choroby uzależnione jest od gatunku, jak również konkretnych odmian. Do najczęstszych chorób porzeczek należy zaliczyć antraknozę (opadzina liści porzeczek) – Drepanopeziza ribis. Objawia się ona drobnymi, ciemnymi plamami, pojawiającymi się późną wiosną. Przy dużej infekcji plamy możemy dostrzec także na pędach oraz owocach. Z czasem porażone liście zasychają i opadają. Podatność krzewów na tę chorobę zwiększa się przy mokrej wiośnie i lecie. Zarodniki grzybów bytują w opadłych liściach. Koniecznością jest ich zgrabianie i palenie. Systematyczne prześwietlanie krzewów, zapewnienie im słonecznych stanowisk sprawi, że prawdopodobieństwo zachorowania może się obniżyć. Walczyć z chorobą możemy stosując odpowiednie środki ochrony roślin zgodnie z instrukcją, przestrzegając przy tym terminów stosowania. Amerykański mączniak agrestu- Sphaerotheca mors uvae jest bardzo groźną chorobą spowodowaną obecnością grzyba rozprzestrzeniającego się podczas słonecznych dni. Choroba objawia się pojawieniem białego nalotu, z czasem przebarwiającego się na brązowo. Konsekwencją porażenia jest utrata owoców, które nie nadają się do spożycia, a cały krzew zaczyna marnieć. Ponieważ grzyb zimuje głównie na pędach, najlepiej walczyć z chorobą poprzez wycinanie i palenie porażonych pędów. Poza tym można skorzystać z chemicznych sposobów walki z mączniakiem.

Rdza porzeczkowo- wejmutkowa- Cronartium ribicola ujawnia się w okresie letnim. Jeżeli na górnej stronie liści spostrzeżemy jasne a na spodzie rdzawe plamy to oznaka, że najprawdopodobniej krzew został zaatakowany przez wspomnianą rdzę. Grzyby zimują na sośnie wejmutce, a w okresie wegetacji przenoszą się na porzeczki. Porażone liście należy usuwać, a krzew opryskać odpowiednim środkiem ochrony roślin. Starajmy się nie sadzić porzeczek w pobliżu sosny wejmutki. Rewersja porzeczki należy do chorób wirusowych. Roznoszona jest przez wielkopąkowca porzeczkowego. Objawia się zniekształceniami liści, które stają się o wiele mniejsze. Z chorobą walczymy poprzez tępienie wielkopąkowca i usuwanie porażonych pędów.

czytaj dalej...

7 komentarzy

  1. Dodał: Irek, Tytuł:

    Czym zwalczyć zielone gąsienice,które objadły caly krzak porzeczki z liści?

  2. Dodał: Beata, Tytuł: opadające owoce

    Mam pytanie. moja porzeczka dostala mnostwo owocow na krzaczku lecz niestety tak jak by przestaly calkiem rosnac i spadaja wszystkie owoce. wiecie co moze byc przyczyna?

  3. Dodał: Zibi, Tytuł: mech na pędach

    na moich czerwonych porzeczkach i jabłoniach pojawił się mech co to jest i czym zwalczyć

  4. Dodał: Mariusz, Tytuł: Usychanie czubków młodych pędów porzeczki czarnrjw

    Witam , mam pytanie jaka jest przyczyna usychania młodych pędów porzeczki czarnej. Objaw jest taki , że na wiosnę ładnie rosną a w czerwców/lipcu usychają czubki młodych pędów. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  5. Dodał: Julia, Tytuł: Oklapniete czóbki liści porzeczki

    Witam moja porzeczka nagle oklapła,Zwijaią sie jej czóbki listkow co jej jest

  6. Dodał: Maria, Tytuł: usychanie kisci porzeczkowych

    Witam, mam pytanie czy ktos wie dlaczego kiscie porzeczki czerwonej usychaja? Czy to objaw przemarzniecia czy czoroby? Dodam ze na lisciach nie ma zadnego sladu tylko wiekszosc zielonych owocow po prostu usycha

  7. Dodał: Maria , Tytuł: Witam! Porzeczka czarna.

    Mam uprzejmą prośbę, aby mi odpowiedzieć na moje pytanie;dlaczego moja czarna porzeczka nie chce kwitnąć, w zeszłym roku posadziłam, dałam obornik podspód i ładnie urosła.Zauważyłam na liściach nie których pojawiły się brązowe zgróbione plamki. Co jest przyczyną, że nie kwitną? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedż. Pozdrawiam.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także