Choroby i szkodniki magnolii

Choroby i szkodniki magnolii

3 komentarzy

Kiedy zakwitają piękne magnolie, trudno przejść obok nich obojętnie, gdyż widok obsypanego wielkimi kwiatami drzewa jest naprawdę imponujący. Jednak aby roślina mogła wydać swoje wspaniałe kwiaty, musi mieć zapewnione odpowiednie warunki i przede wszystkim być zdrowa.
Niestety, jak większość roślin ozdobnych, także magnolie mają swoich wrogów. Aby więc w razie potrzeby móc odpowiednio zareagować i zastosować właściwe środki zaradcze, warto poznać najpopularniejsze choroby i szkodniki, jakie mogą zagrozić tej pięknej roślinie.

Choroby bakteryjne

Jedną z najczęstszych chorób bakteryjnych, jakie mogą zaatakować magnolie jest bakteryjna plamistość liści. Choroba objawia się występowaniem na obydwu stronach liści szybko rozprzestrzeniających się ciemnych, drobnych plamek, wokół których tkanka żółknie i ulega deformacji (liście zwieszają się, ale nie opadają). Niekiedy zakażeniu mogą również ulec młode pędy, które zwykle zamierają. Choroba najszybciej rozprzestrzenia się podczas opadów deszczu i najczęściej atakuje rośliny słabe lub uszkodzone (np. z powodu mrozu). Po zaobserwowaniu objawów, należy opryskać magnolię (najlepiej wczesną wiosną) preparatem zawierającym miedź (np. Miedzian 50 WP). Zabieg należy powtórzyć 2-3 razy w odstępie 7 dni.



Choroby grzybowe

Podobnie jak wiele innych gatunków, magnolie również mogą być atakowane przez różnego rodzaju patogeny grzybowe. Objawy chorób wywołanych przez grzyby bywają różne, ale dość często ich cechą charakterystyczną są zarodniki grzybni, które można zaobserwować na porażonych częściach rośliny. Jedną z takich chorób jest między innymi antraknoza. Objawia się ona wystąpieniem na liściach dużej ilości drobnych, brunatnych plam oraz owalnych, zapadniętych, ciemnych przebarwień na pędach. Porażone liście zasychają i opadają, a pędy obumierają. Na spodniej stronie liści z bliska widoczny jest białawy nalot grzybni. Po zaobserwowaniu pierwszych objawów, roślinę należy dwukrotnie (w odstępie ok. 10 dni) opryskać jednym z preparatów: Bravo 500 SC, Topsin M 500 SC lub Gwarant 500 SC. Można też spróbować użyć preparatów ekologicznych np. na bazie czosnku (Bioczos BR).

Magnolie

Magnolie

Oprócz antraknozy magnolię może zaatakować również szara pleśń. Początkowo trudno dostrzec niewielkie, wodniste, brunatne plamy, jakie zaczynają pojawiać się na liściach, jednak kiedy choroba zaatakuje kwiaty i pąki, wtedy objawy są już zdecydowanie bardziej widoczne. Porażone kwiaty oraz pąki (zarówno liściowe jak i kwiatowe) pokrywają się brzydkimi plamami z dobrze widocznym, szarawym nalotem. Chore kwiaty szybko więdną i opadają, a nowe pąki zamierają. Do oprysku można użyć jednego z wyżej wymienionych preparatów lub innego rodzaju fungicydu przeciwgrzybowego, przeznaczonego do ochrony roślin ozdobnych (np. Rovral Flo 255 SC). Kolejną chorobą grzybową atakującą magnolie, jest dość powszechnie występujący mączniak prawdziwy. Jego objawy są bardzo charakterystyczne i trudno pomylić je z inną chorobą. Mączysty biały nalot, pojawiający się na liściach latem i wczesną jesienią jest podstawowym objawem wystąpienia na roślinie mączniaka. W takiej sytuacji warto zareagować jak najszybciej, stosując oprysk jednym z wymienionych wyżej preparatów, gdyż w przeciwnym razie liście zaczną pokrywać brzydkie, rozległe, brunatne plamy, powodujące ich zamieranie i przedwczesne opadanie.

Magnolie

Magnolie

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Agnieszka, Tytuł: Sama treść nie wystarczy

    Walory tego artykułu znacznie obniża brak zdjęć ułatwiających rozpoznanie choroby. Liczyłam na profesjonalne podejście odwiedzając tę stronę. Niestety przeliczyłam się... Wielka szkoda...

  2. Dodał: ela, Tytuł: grzyby

    Pomocy o chorobach iszkodnikach szukaja przewaznie amatorzy uprawiajacy rosliny. choroby opisane w artykule pasuja wszystkie ktore mam na lisciach a jednak to nie to samo. Wybieraja srodek do zwalczania niektore jak topsin zwalcza wiele grzybow, tak samo miedzian, na szkodniki jest dobry polisept". Warto zawsze porownac preparaty "targedu" nadaja sie do kilku grzybow. Na koniec nie sztuka nest napisac artykul, sztuka jest go opatrzec zdjeciami bo grzyb grzybowi nie rowny inaczej wyglada na lisciach.

  3. Dodał: Andrzej., Tytuł: brak zdjęc - wielka szkoda

    szkoda, że brak jest fotografii tych chorych i porażonych liści. Czy to takie trudne dla fachowców?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także