Choroby gruszy

Choroby gruszy

7 komentarzy

Choroby gruszy o podłożu wirusowym
   

Grusze narażone są także na choroby o podłożu wirusowym. One także mogą doprowadzić do znaczących strat w plonowaniu, a czasami nawet do zamierania całych drzew. Z pewnością przy chorobach wirusowych należy uwzględnić mozaikę pierścieniową gruszy. Na liściach porażonego drzewa zaobserwujemy jasne przebarwienia o zróżnicowanym kształcie w tym pierścienie. Konsekwencją choroby jest zahamowanie wzrostu, drobniejsze i gorszej jakości owoce oraz całościowe osłabienie drzew. Szorstkość kory gruszy jest przykładem choroby wirusowej powodującej zmiany na korze w postaci niewielkich pęcherzyków, które z czasem doprowadzają do otwartych ran i zamierania porażonych części drzewa, a czasami nawet całych roślin. Jeżeli na liściach gruszy zaobserwujemy żółknące nerwy to może oznaczać, że nasza grusza została zarażona Apple stem pitting virus, a więc wirusem powodującym chorobę o nazwie żółtaczka nerwów liści gruszy. Choroba wpływa na obniżenie wzrostu drzewa, jego osłabienie oraz większą podatność na przemarzanie. Kamienistość miąższu gruszek to przykład choroby wirusowej powodującej zmiany na owocach. Na zawiązkach owoców można zaobserwować zmiany w formie zielonych plam z czasem zagłębiających się i namnażania się w miąższu komórek kamiennych. Efektem jest nie tylko znaczące obniżenie plonów, ale także osłabienie drzewa. Owoce nie nadają się do spożycia.

Niestety nie ma skutecznego sposobu na bezpośrednią walkę z chorobami o podłożu wirusowym. W tym przypadku liczy się przede wszystkim profilaktyka, a więc

Materiał szkółkarski wolny od patogenów, pozyskiwany w cieszących się dobra opinią punktach sprzedaży np. szkółkach, centrach ogrodniczych itp.
   

W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby o podłożu wirusowym, zainfekowaną roślinę najlepiej wyrzucić i spalić.
   

Ograniczenie występowania szkodników, które bardzo często są nosicielami patogenów.


Uwaga na zamieranie gruszy !
   

Zamieranie gruszy to bardzo groźna choroba wywoływana przez Pear decline mycoplasmalike organizm. Występuje w dwóch odsłonach. Pierwsza charakteryzuje się dużą „agresywnością” i w krótkim czasie dochodzi do zamierania całych drzew. W przypadku łagodniejszego wariantu choroby, drzewa ulegają osłabieniu, wzrost zostaje zahamowany, liście ulegają zniekształceniu, a pod koniec lata bądź jesienią przebarwiają się na czerwono. Należy jeszcze wspomnieć o ewentualnych zmianach na korze, która pęka i zaczyna się łuszczyć.
   

Za rozprzestrzenianie się patogenu odpowiadają także miodówki gruszowe.
   

Walka z chorobą jest trudna i zazwyczaj ogranicza się do walki z miodówką oraz usuwaniem porażonych drzew. Nie ma skutecznego środka. Pozostaje profilaktyka, taka jak w przypadku chorób o podłożu wirusowym.

* Wszystkie uwzględnione w artykule środki ochrony roślin są dopuszczone do obrotu i stosowania na rok 2012


Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

7 komentarzy

  1. Dodał: Robert, Tytuł: Rdza gruszy

    mądrego to i przyjemnie poczytać :-) W tym roku spodziewałem się pierwszego plonu. Zawiązało się kilka owoców które opadły osiągając ok 1/5 docelowego rozmiaru. Czytam, że to przez jałowiec a sąsiad ma :-( . Czy jeśli potraktuję proponowaną tutaj chemią zarówno gruszę jak i jałowiec sąsiada to czy jest szansa na dochowanie się owoców czy szkoda zachodu i zamiast gruszy posadzić inne drzewko ? owocnego działkowania :-) RR

  2. Dodał: Kamilla, Tytuł:

    Za te objawy odpowiedzialny jest jałowiec sabiński. Niestety należy się go pozbyć i to jest jedyny skuteczny sposób

  3. Dodał: mano, Tytuł: rdza gruszy

    Zgadzam się z Bubu. U mnie potężna grusza już od kilku lat gubi wszystkie zawiązki od kiedy zaatakowała ją rdza. Niestety sąsiad obsadził działkę jałowcami. Pod koniec lata liście już są brązowe. Oprysk chyba nieopłacalny i nie bardzo możliwy. Pozdrawiam.

  4. Dodał: Jurek, Tytuł: male liście - owoce opadają

    może ktoś się spotkał z takim przypadkiem, że grusza 25letnia po zimie w ubr. ma liście o połowę miniejsze niż normalnie a owoce w czerwcu opadają. Sytuacja powtarza się drugi rok z rzędu.

  5. Dodał: Janina, Tytuł: brak owocow

    co zrobic gdy nie zawiazuja sie owoce pomimo obfitego kwiatu w tym roku kwiaty przekwitaja i zasychaja

  6. Dodał: Bubu, Tytuł: Mało profesjonalnie

    Co do rdzy gruszy się nie zgodzę, takie nasilenie choroby jak na załączonym zdjęciu spowodowałoby to że, owoce nie dorosłyby nawet do połowy swoich właściwych rozmiarów. Zdrowy liść = dużo asymilatów. Zniszczenie aparatów szparkowych przez patogen = spadek plonu.

  7. Dodał: Gosia, Tytuł: Owoce gruszki

    A co zrobić gdy liście gruszy są ok. owoce piękne i duże, bez żadnych plam, a po przekrojeniu gruszki na pół okazuje się że owoc jest w środku brązowy i robaczywy ?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: