Choroby gruszy

Choroby gruszy

7 komentarzy

•    Parch gruszy- Venturia pirina
   

Choroba grzybowa, która może doprowadzić do obniżenia plonów nawet o kilkudziesięciu procent. Chorobie sprzyja wilgoć. Porażeniu ulegają liście, owoce a także pędy. Na liściach zaobserwujemy szarobrązowe ciemne plamy, które z czasem zwiększają się, a następnie zlewają ze sobą. Na porażonych owocach także występują liczne plamy, spękania i inne zmiany, a same owoce są drobne i tracą swoją wartość użytkową.
   

W walce z chorobą liczy się profilaktyka, a więc działania mające na celu zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia choroby. Z pewnością to tych działań zaliczymy wybieranie odmian, wykazujących większą odporność na chorobę, prześwietlanie korony drzew, usuwanie porażonych liści.
Decydując się na oprysk,  wykonujemy zabiegi zapobiegawcze, a więc już  w momencie zielonego pąka możemy zastosować Antracol 70 WG. W fazach późniejszych możemy zastosować środek Zato 50 WG. Inne preparaty to m.in.  Miedzian 50 WP, Kaptan Zawiesinowy 50 WP.

 

Rdza gruszy

 

Rdza gruszy

•    Rdza gruszy- Gymnosporangium sabinae

Choroba objawia się w postaci charakterystycznych rdzawych plam na wierzchniej stronie  liści. Plamy osiągają do kilkunastu milimetrów średnicy. Na spodniej stronie liści zaobserwujemy charakterystyczne zgrubienia, gdzie znajdują się zarodniki. Nie stanowi ona poważnego zagrożenia, a do jej pojawienia się niezbędna jest obecność jałowców.
   

Walka z chorobą to unikanie sąsiedztwa jałowców, a także zastosowanie środka Topsin M 500 SC.

•    Brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych- Monilinia fructigena
   

Zmiany chorobowe wywoływane przez grzyb o nazwie Monilinia fructigena. Porażeniu ulegają przede wszystkim owoce, na których pojawiają się brunatne i gnijące plamy z charakterystycznymi kręgami skupionych zarodników. Porażone owoce w większości  opadają, a nieliczne pozostają na drzewach w formie zaschniętej mumii.

Grzyb zimuje na pędach oraz zmumifikowanych owocach, dlatego należy  usuwać mumie oraz porażone pędy

Przy dużym porażeniu należy wykonać oprysk, stosując Miedzian 50 WP zaraz po opadnięciu zawiązków. W razie potrzeby zabieg należy powtórzyć.

czytaj dalej...

7 komentarzy

  1. Dodał: Robert, Tytuł: Rdza gruszy

    mądrego to i przyjemnie poczytać :-) W tym roku spodziewałem się pierwszego plonu. Zawiązało się kilka owoców które opadły osiągając ok 1/5 docelowego rozmiaru. Czytam, że to przez jałowiec a sąsiad ma :-( . Czy jeśli potraktuję proponowaną tutaj chemią zarówno gruszę jak i jałowiec sąsiada to czy jest szansa na dochowanie się owoców czy szkoda zachodu i zamiast gruszy posadzić inne drzewko ? owocnego działkowania :-) RR

  2. Dodał: Kamilla, Tytuł:

    Za te objawy odpowiedzialny jest jałowiec sabiński. Niestety należy się go pozbyć i to jest jedyny skuteczny sposób

  3. Dodał: mano, Tytuł: rdza gruszy

    Zgadzam się z Bubu. U mnie potężna grusza już od kilku lat gubi wszystkie zawiązki od kiedy zaatakowała ją rdza. Niestety sąsiad obsadził działkę jałowcami. Pod koniec lata liście już są brązowe. Oprysk chyba nieopłacalny i nie bardzo możliwy. Pozdrawiam.

  4. Dodał: Jurek, Tytuł: male liście - owoce opadają

    może ktoś się spotkał z takim przypadkiem, że grusza 25letnia po zimie w ubr. ma liście o połowę miniejsze niż normalnie a owoce w czerwcu opadają. Sytuacja powtarza się drugi rok z rzędu.

  5. Dodał: Janina, Tytuł: brak owocow

    co zrobic gdy nie zawiazuja sie owoce pomimo obfitego kwiatu w tym roku kwiaty przekwitaja i zasychaja

  6. Dodał: Bubu, Tytuł: Mało profesjonalnie

    Co do rdzy gruszy się nie zgodzę, takie nasilenie choroby jak na załączonym zdjęciu spowodowałoby to że, owoce nie dorosłyby nawet do połowy swoich właściwych rozmiarów. Zdrowy liść = dużo asymilatów. Zniszczenie aparatów szparkowych przez patogen = spadek plonu.

  7. Dodał: Gosia, Tytuł: Owoce gruszki

    A co zrobić gdy liście gruszy są ok. owoce piękne i duże, bez żadnych plam, a po przekrojeniu gruszki na pół okazuje się że owoc jest w środku brązowy i robaczywy ?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: