Choinka- pomysł na świąteczne drzewko

Choinka- pomysł na świąteczne drzewko

Skomentuj artykuł

Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny, pełen symboliki, kojarzący się z niezwykłym klimatem, pięknem, radością, światłem, rodzinnymi spotkaniami, a także drzewkiem bożonarodzeniowym. To właśnie choinka uznawana jest za jeden z podstawowych atrybutów Bożego Narodzenia i nie sposób wyobrazić sobie tych świąt bez barwnego drzewka świątecznego.

Dekorowanie drzewka świątecznego

Dekorowanie choinki to sama przyjemność, zwłaszcza dla najmłodszych. Wspólne przygotowania świąteczne zacieśniają więzi rodzinne, pozwalają oderwać się od tego co szare i codzienne. Świątecznie przystrojone  sklepy, galerie, ulice, domostwa, a więc otaczająca nas rzeczywistość, sprzyja świątecznemu nastrojowi.

Dekorowanie choinki w rodzinnym gronie

Czy wiesz że …

Święta Bożego Narodzenia obchodzimy dopiero od IV w. n.e., a ubieranie choinki zostało zaczerpnięte z wierzeń pogańskich i od niedawna jest podstawowym atrybutem tych wyjątkowych świąt. Dawniej odpowiednikiem choinki był tzw. podłaźnik, a więc gałąź drzewa iglastego, zawieszana przy suficie i ozdabiana np. owocami, ciastkami itp.

choinka świąteczna

Od czego zacząć ?

Na samym początku należy zaopatrzyć się w drzewko bożonarodzeniowe. W zależności od naszych upodobań, może to być drzewko żywe bądź też sztuczne. Każda forma ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Nie mniej jednak, każda choinka może prezentować się zjawiskowo, wszystko zależy od naszej wyobraźni i dobrego smaku.


W sprzedaży można nabyć choinki sztuczne, stanowiące imitację m.in. świerka pospolitego, świerka srebrzystego, jodły czy też sosny. Im bliższa oryginałowi choinka, tym cena jest wyższa. W przypadku gdy zakupiona choinka ma nam towarzyszyć przez wiele lat, warto w nią więcej zainwestować, gdyż różnica w estetyce może być naprawdę  znacząca.

Osoby lubiące oryginalne rozwiązania, powinny zwrócić uwagę na choinki w barwach innych niż zielona np. białe, niebieskie, srebrzyste, złociste, purpurowe itp.  Z pewnością nie są to tradycyjne rozwiązania, a sprawdzą się przede wszystkim w nowoczesnych wnętrzach.

Drzewka bożonarodzeniowe w zmiennej formie

choinka świąteczna

Kochający naturalność, tradycję i zapach lasu iglastego, nie mają wątpliwości, że żywa choinka to najlepsze, a zarazem najpiękniejsze drzewko bożonarodzeniowe, które może nam towarzyszyć podczas świąt.

Dawniej królował świerk pospolity, obecnie do nabycia są także inne drzewa iglaste jak np. jodła pospolita, jodła kaukaska, świerk kłujący czy też świerk serbski. Choinkę możemy nabyć także w donicy, a wiosną przesadzić na działkę bądź do ogrodu, a nawet pod blokiem. Aby zakupić choinkę ze zdrowym i rozbudowanym systemem korzeniowym, kupujmy drzewko w cieszących się dobrą opinią punktach sprzedaży.

W przypadku drzewka w pojemniku, nie ma potrzeby zakupu stojaka, który jest konieczny w przypadku drzewek ciętych. Choinkę ciętą  można także umieścić w dużej donicy z piaskiem i podlewać, wówczas, drzewko trochę później zacznie gubić igły. Pamiętajmy, aby żywych drzewek nie stawiać przy grzejniku, kominku itp.

Wybierając choinkę ciętą, bardzo często  przy jej osadzaniu w stojaku, konieczne jest usunięcie najniższych gałązek. Nie wyrzucajmy ich, warto je wykorzystać na stroik bożonarodzeniowy bądź podzielmy je na drobniejsze części i rozłóżmy u podnóża drzewka.

Rozejrzyj się  …

Jeżeli w domu uprawiane są takie rośliny jak araukarie bądź cyprysik wielkoszyszkowy, warto wykorzystać je przy świątecznym dekorowaniu wnętrz. W sprzedaży można nabyć udekorowane, młode jałowce oraz cyprysiki, które będą stanowić ozdobę, chłodniejszych pomieszczeń i wybranych zakątków mieszkania.
 
Cyprys w świątecznej dekoracji

choinka świąteczna
czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także