Cebula szalotka uprawa, zastosowanie i odmiany

Cebula szalotka uprawa, zastosowanie i odmiany

3 komentarzy

Cebula jest w naszym kraju jednym z najpopularniejszych i najczęściej uprawianych warzyw. Sadzi się ją niemal w każdym ogrodzie i chętnie wykorzystuje na różne sposoby w kuchni. Jej popularność wynika głównie z łatwości uprawy, specyficznego smaku oraz cennych właściwości leczniczych. Warto jednak wiedzieć, że to popularne warzywo ma w swojej rodzinie równie wartościowego kuzyna, którym jest stosunkowo mało jeszcze znany czosnek askaloński (Allium ascalonicum) potocznie nazywany cebulą szalotką.

Właściwości lecznicze

Szalotka wyglądem i smakiem przypomina cebulę, choć posiada również cechy czosnku. Jest łagodniejsza i słodsza od cebuli, choć jej aromat jest bardziej intensywny. Zawarte w szalotce związki organiczne oraz olejki lotne mają silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwskurczowe. Wspomagają leczenie niektórych zakażeń bakteryjnych (np. wywołanych przez bakterie Helicobacter pylori), obniżają poziom złego cholesterolu we krwi oraz wzmacniają działanie układu odpornościowego. Podobnie jak cebula, szalotka jest szczególnie ceniona w okresie wzmożonych zachorowań na grypę. Spożywanie szalotek wpływa też pozytywnie na pracę wielu narządów wewnętrznych np. trzustki, wątroby, serca, tarczycy oraz układu pokarmowego.

Zastosowanie

Dość szczególny smak i silny aromat warzywa sprawia, że szalotka jest również wartościową rośliną przyprawową, cenioną w wielu kuchniach świata. Można ją spożywać na surowo (zarówno cebulę jak i szczypior), dodając do sałatek, surówek, kanapek i twarogów, a także przygotowywać z jej udziałem sosy, dodawać do smażonych lub pieczonych mięs oraz przyprawiać nią rozmaite zupy. Szalotka nadaje się również do marnowania, a nawet przyrządzania dżemu do mięsa.

Cebula szalotka

Cebula szalotka

Szalotka a cebula

Mimo podobieństw, cebula szalotka ma jednak nieco inny sposób rozmnażania i uprawy, niż jej znacznie bardziej popularna kuzynka. Warzywo, choć wieloletnie, z reguły uprawiane jest jako roślina dwuletnia. Ze względu na dużą wytrzymałość na niskie temperatury, do gruntu szalotkę można wysadzać już jesienią, bez konieczności okrywania jej na zimę. W następnym sezonie roślina wytworzy gniazdo małych cebulek potomnych, zrośniętych ze sobą wspólną piętką. Jeśli pozostanie w gruncie, w kolejnych latach wytworzy jeszcze więcej cebulek. Szalotka w przeciwieństwie do cebuli, zwykle nie wytwarza w naszym klimacie nasion, które na ogół i tak mają małą żywotność i nie gwarantują powodzenia dalszej uprawy. Z tego względu szalotkę rozmnaża się najczęściej za pomocą małych cebulek przybyszowych, wysadzanych wprost do gruntu. Prawdopodobnie to właśnie mało wydajny i kłopotliwy sposób rozmnażania wpłynął na niską popularność warzywa w naszym kraju, sprowadzając szalotkę do roli warzywa przeznaczonego głównie do uprawy amatorskiej.

Cebula szalotka

Cebula szalotka

Odmiany

Obecnie dostępnych jest wiele odmian tego smacznego warzywa, różniących się między sobą głównie wielkością, kolorem i kształtem cebul. Do najpopularniejszych można zaliczyć: „Bonilla F1” (o żółtych łuskach i łagodnym smaku),  „Matador F1” i „Ambition F1” (o czerwonobrązowych łuskach i ostrym smaku), „Pirmalis”  (brązowoczerwone łuski, łagodny smak, wydłużone cebulki) oraz polska odmiana „Toto”  (złotawożółta łuska, kremowy miąższ, łagodny smak, cebulki małe).

Cebula szalotka

Cebula szalotka

Wymagania i uprawa

Uprawa szalotki jest podobna do uprawy cebuli, chociaż warzywo ma nieco większe wymagania w stosunku do wilgotności i zasobności podłoża. Słaby i delikatny system korzeniowy sprawia, że szalotka jest mało odporna na niedobory wody i składników pokarmowych. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i zacisznych, źle natomiast reaguje na ciężkie i mokre gleby.

Cebula szalotka

Cebula szalotka

Rozmnażanie

Szalotkę można rozmnażać na dwa sposoby. Pierwszy, znacznie mniej popularny to wysiew nasion. Wysiewa się je wczesną wiosną (½ IV) wprost do gruntu, w rzędy co 20-30 cm. Siewki należy przerwać, pozostawiając w rzędzie rośliny co 3-5 cm. Ponieważ jednak nasiona kiełkują słabo, siewki rosną wolno, a rośliny wytwarzają mniej cebulek, do rozmnażania szalotki częściej wykorzystuje się druga metodę – rozmnażanie wegetatywne, polegające na wysadzaniu wprost do gruntu cebulek potomnych, uzyskanych z podziału dorosłej kępy. Z reguły sadzi się je wczesną wiosną (III) lub jesienią (najpóźniej do połowy października), zachowując rozstawę ok. 20-30 cm. x 10-15 cm. Tak dużo miejsca może wydawać się początkowo zbyteczne, jednak kiedy roślina zaczyna wytwarzać cebule, znacznie powiększa swoją objętość i zajmuje więcej przestrzeni. Wybierając miejsce pod uprawę szalotki, należy zawsze pamiętać o zmianowaniu i nawet przez 4 lata nie sadzić jej na stanowiskach zajętych wcześniej przez inne rośliny z rodziny cebulowych.

Cebula szalotka

Cebula szalotka

Zbiór

Zbiór szalotki uzależniony jest z reguły od sposobu rozmnażania. Wcześniej, bo już w czerwcu-lipcu zbiera się cebule rozmnażane wegetatywnie, nieco później (VIII) zbiera się warzywa otrzymane z siewu. Sygnałem do zbioru jest załamanie się zielonego szczypioru. Szalotkę można również zbierać dla wykorzystania samego szczypioru, który pozyskuje się w kwietniu lub maju, z roślin sadzonych jesienią.

Choroby i szkodniki

Cebula szalotka jest podatna na podobne zagrożenia co cebula zwyczajna, dlatego uprawie może zagrażać szereg typowych chorób (np. zgnilizny, mączniaki, rdze) i szkodników (np. śmietki, niszczyki, poskrzypki, wgryzki).

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła:
1.    „Ogrody” 05/10 „Strażniczka zdrowia” str. 62/65 mgr inż. M. Bajer
2.    „Działkowiec” 08/10 „Więcej o cebuli szalotce” str. 54 dr A. Żurawik
3.    Wikipedia

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Krk, Tytuł: Szalotka

    Szalotka nie jest cebula a gatunkiem czosnku ;)

  2. Dodał: Alicja, Tytuł: racja

    dokładnie, identycznie się nacięłam na tą szalotkę z biedronki, na moje oko to chyba zwykła mała cebula a nie szalotka

  3. Dodał: maria, Tytuł: szalotka ostra ?

    Niedawno kupiłam szalotkę bo slyszałam że jest łagodna. Niestety , była tak ostra jak żadna inna , język drętwiał. Widocznie są różne odmiany szalotki o czym nie wiedziałam. W życiu nigdy nie kupię.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: