Byliny cieniolubne

Byliny cieniolubne

Skomentuj artykuł

Przy okazji ozdobnych liści, nie wolno zapomnieć o żurawkach. Wprawdzie rozmiarem rzadko dorównują funkiom, ale znakomicie nadrabiają te braki barwą oraz fantazyjnym kształtem blaszki liściowej. Najczęściej bywają dostępne w kolorach ciemnoczerwonych, ale spotyka się również odmiany o barwie żółtej (np. „Lime Marmalade”), pomarańczowej („np. „Amber Vaves”), różowej (np. „Georgia Peach”), a także wielobarwne (np. „Beauty Color”) i marmurkowe (np. „Encore”, „Midnight Rose”). Odmian żurawek, poza wymienionymi jest oczywiście znacznie więcej i wciąż pojawiają się nowe, więc wybór tylko jednej rośliny nie jest zbyt łatwy.

Byliny do cienia -  Żurawki

Byliny do cienia -  Żurawki

Byliny do cienia -  Żurawki

Byliny do cienia -  Żurawki

Pnącza

Również pnącza mogą znaleźć swoje miejsce w cienistych zakątkach ogrodu, czego znakomitym przykładem jest z pewnością bluszcz pospolity. Cień znosi on doskonale i nie jest szczególnie wymagający, ale nie zawsze dobrze przetrzymuje ciężkie i bezśnieżne zimy, dlatego o ile to możliwe, warto go jesienią okryć bądź osłonić przed mroźnym wiatrem.

Wspaniałe kwiaty

Jednak nie tylko liście mogą być ozdobą miejsc pozbawionych słońca. Jest sporo pięknie kwitnących roślin, którym niedostatek światła wcale nie przeszkadza w prawidłowym rozwoju. Można do nich zaliczyć chociażby niebywale ozdobną hortensję ogrodową o ogromnych kwiatach (wiele ciekawych odmian), sezonowego, ale pięknego różanecznika (wprost imponującego bogactwem odmian), urocze tawułki Arendsa (w rozmaitych odmianach), wysokie rodgersje, równie wysoką i wspaniale kwitnącą języczkę pomarańczową oraz imponujące pluskwice o oryginalnych kwiatostanach.

W tej grupie znajdują się też kwiaty o krótkim okresie kwitnienia, ale za to niezwykle urocze, dlatego dla nich również powinno się znaleźć miejsce na ocienionej rabacie. Należą do nich między innymi konwalie, brunnery, przylaszczki, bergenie, psi ząb, fiołek wonny, kokoryczki wielokwiatowe czy serduszka okazałe. Te piękne kwiaty są jednak na ogół dość niskie, dlatego należy dla nich przeznaczyć miejsce z przodu rabaty.

Byliny cieniolubne - bluszcz pospolity

Byliny cieniolubne - bluszcz pospolity

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła:
1.    „ Kwietnik” 02/2008 „I w cieniu bywa sucho” Alicja Gawryś str. 36/39
2.    „Działkowiec”10/09 inż. Barbara Mika „ Rabata w cieniu” str. 30/32
3.    „ Mój piękny ogród” 2/2007 „Tym roślinom słońce nie słuzy” str. 30/32
4.    Tabaza
5.    Łódzki Ogród Botaniczny – kolekcje z ogrodu cienia

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: