Budowa karmnika dla ptaków

Budowa karmnika dla ptaków

1 komentarzy

Aczkolwiek, gdy nie mamy innej możliwości to warto zrobić najprostszy karmnik i dobrym rozwiązaniem jest tutaj karmnik dla sikorek wykonany z odwróconej do góry dnem doniczki, którą wypełnia się tłuszczem i ziarnami. Doniczkę przymocowuje się za pomocą solidnego sznurka do grubej gałęzi drzewa. Z tłuszczu powinien wystawać kawałek sznurka, który umożliwi ptaszkowi możliwość zaczepienia się przy karmniku co umożliwi mu jedzenie.
Ptasie mieszkanie na ogół zawieszamy na drzewie, może jednak być ono, także zawieszone na ścianie domu, balustradzie balkonowej, parapecie okiennym czy przymocowane do długiego stabilnego kijka wkopanego w ziemię.  

Nie powinno się wykonywać karmników z materiałów o jaskrawych barwach, ponieważ mogą one przestraszyć ptaki.

Dokarmianie ptaków

Porządek w karmniku

Należy, również zadbać o czystość w karmniku, usuwając z niego regularnie ptasie odchody i uprzątając porozrzucany czy popsuty pokarm.  Dbanie o czystość pozwoli uniknąć chorób, które mogą być niebezpieczne zarówno dla ptaków jak i dla obcujących z nimi ludzi.
Szczególnie łatwe do sprzątania są te najprostsze karmniki, które mają tylko podłogę i daszek, najlepiej jest jak podłoga jest jeszcze odczepiana. Należy  jednak pamiętać, że  każde ptasie mieszkanie szczególnie latem powinno być co jakiś czas czyszczone.

Dokarmianie ptaków

Szczególnie zimą, gdy ptaki mają duże trudności , aby same znaleźć sobie pożywienie powinniśmy im w tym pomóc. 

Zimą najlepszym pokarmem dla ptaków są nasiona bogate w tłuszcze, takie jak na przykład nasiona słonecznika.  Z nasion korzystają głównie małe ptaki.  Gołąb czy wrona chętnie zjedzą  jeszcze suchą bułkę lub chleb, a sikorka będzie wdzięczna za kawałek słoniny.
Latem problemów z pokarmem raczej nie ma, ale często ptaki nie mają się czego napić. Warto więc zadbać, o to  aby zawsze w karmniku miały świeżą wodę.
Musimy pamiętać, o tym że pomoc okazywana zwierzętom szczególnie w mroźne i upalne dni nie może być chwilowa, lecz musi trwać cały czas dopóki pogoda się nie zmieni.

Budki lęgowe

Poza karmnikiem warto na działce mieć, także budkę lęgową. Pozwoli ona ptakom spokojnie odchować potomstwo.

Budka powinna być całkowicie zabudowana czyli składać się z czterech ścian zbudowanych z  drewnianych desek, podłogi i daszku. Wejście do niej powinno być tak zrobione, żeby mogły się do niej dostać tylko ptaki. Młode pisklęta oraz ptasie jaja to bardzo łatwy „łup” dla drapieżników, dlatego należy bardzo tych rzeczy chronić.

Budkę zawiesza się zazwyczaj na drzewie najlepiej w miejscu osłoniętym od wiatru na grubej gałęzi,  na wschodniej a najlepiej południowo-wschodniej stronie ogrodu.
Budkę lęgową, również należy regularnie sprzątać, jednak musimy robić to tak, aby nie przeszkadzać ptakom w sezonie lęgowym, przy składaniu jaj i wychowywaniu potomstwa.
Dobrze zbudowany karmnik, właściwe dokarmianie ptaków oraz budki lęgowe w ogrodzie zapewnią nam pobyt tych miłych zwierząt w naszym otoczeniu przez cały rok.

Agnieszka Krakowiak

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Agata, Tytuł: Karmniki

    Pamiętam jak robiłam swój pierwszy karmnik na pracach technicznych, wtedy była to sklejka i kawałki desek. W zeszłym roku pomagałam dzieciom też robić coś takiego do szkoły i wyszło całkiem możliwie. Jeśli jakaś kobieta chcę zrobić to najprościej będzie zbić z deseczek sama tak robiłam, a jak jest dostępny facet to można zrobić coś lepszego bardziej skomplikowanego.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: