Brunera - Brunnera

Brunera - Brunnera

1 komentarzy

Półcieniste zakątki w ogrodzie, przepełnione są zróżnicowaną roślinnością, wśród której dominują hosty, paprocie, tawułki, parzydło leśne, orliki, różaneczniki, azalie, hortensje, runianka japońska, barwinek, bluszcz pospolity, dąbrówka rozłogowa, konwalie i wiele, wiele innych. Przykładem rośliny, która także  powinna zagościć na cienistej rabacie jest brunera wielkolistna.
   
Brunera szerokolistna zaliczana jest do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae) i skupia wiele odmian, dekoracyjnych przede wszystkim z liści.

Czy wiesz że …

Nazwa Brunnera pochodzi od nazwiska szwajcarskiego botanika Samuela Brunnera. Ze względu na kwiaty brunera czasem bywa określana jako niezapominajka kaukaska.

Brunnera macrophylla w stanie dzikim występuje na Kaukazie. W sprzedaży można nabyć liczne odmiany brunery, które poprzez ciekawe wzory na liściach, uatrakcyjnią i ożywią „zapomnianą” rabatę.

Kilka uwag o budowie

Brunera należy do roślin wieloletnich (bylin). Charakteryzuje się kępiastym pokrojem, sercowatymi liśćmi, osadzonymi na długich ogonkach. Już w  kwietniu możemy podziwiać niebieskie kwiaty brunery szerokolistnej, które przypominają kwiaty niezapominajki. Na pędach kwiatostanowych ukazują się groniaste kwiatostany. Roślina zależnie od odmiany może sięgać nawet 45-50 cm wysokości.


Dostępna w odmianie zachwyca zróżnicowanymi przebarwieniami na liściach, wzorami, barwą itp.

Wybrane odmiany

Nazwa gatunku
Nazwa odmiany
Uwagi
Brunera szerokolistna
‘Langtrees’’

Ciekawa odmiana o liściach z biało- szarymi przebarwieniami. Osiąga do około 40 cm wysokości, kwitnie od kwietnia do maja na niebiesko.

Brunera szerokolistna
‘Variegata’

Bardzo dekoracyjna odmiana o dużych liściach z jasnym- białawym, nieregularnym obrzeżem. Osiąga do 40 cm wysokości, kwitnie na niebiesko i może stanowić wyrazisty akcent w zacienionym zakątku ogrodu. Można ją wykorzystać jako roślinę zadarniającą. Przy zastosowaniu brunery jako rośliny okrywowej, należy posadzić ją w ilości do dziesięciu sztuk na metr kwadratowy.

Brunera szerokolistna

‘Hadspen Cream’

Piękna odmiana kępiastej byliny o dużych liściach o jaśniejszym zielono- żółtym obrzeżu. Kwitnie na niebiesko, osiąga wysokość nawet do 40- 50 cm.

Brunera szerokolistna

‘Emerald Mist’

Kolejna ciekawa odmiana brunery szerokolistnej. Osiąga do 40 cm wysokości, kwitnie na niebiesko, a największą dekoracją rośliny są wzorzyste liście. Środek liścia zielony, natomiast dalsza powierzchnia liścia bardziej wzorzysta z licznymi plamkami.

Brunera szerokolistna

‘Jack Frost’

Odmiana o dekoracyjnych, wzorzystych liściach z przebarwieniami. Na liściu nerwy zielone, wyraźnie widoczne. 

Brunera szerokolistna
‘Alba’

Odmiana o zielonych liściach, na których wyraźnie odznaczają się białe kwiaty, ukazujące się od kwietnia do maja.

Brunera szerokolistna

‘Diane’s Gold’

Bardzo dekoracyjna odmiana o żółtawych liściach na tle których przepięknie prezentują się niebieskie kwiaty. Maksymalnie osiąga do około 30 cm wysokości.

Brunera szerokolistna

‘Looking Glass’

Odmiana sięga 40 cm wysokości, kwitnie na niebiesko, a największą dekoracyjnością charakteryzują się jej duże srebrzyste liście, na których można zaobserwować zielonkawe nerwy.

Brunera szerokolistna

‘Spring Yellow’

Odmiana o charakterystycznych żółtawych liściach.

Stanowisko

Brunnera macrophylla  to roślina cienia, najlepiej rośnie na stanowisku cienistym do półcienistego. Na zbyt zacienionym stanowisku słabiej  wybarwiają  się liście, a roślina mniej obficie kwitnie. Na zbyt słonecznym stanowisku dochodzi do poparzeń liści. Podłoże powinno być próchnicze, żyzne, kwaśne do obojętnego. Poza tym roślina powinna mieć zapewnioną stałą wilgotność podłoża.

Brunera

Brunera

Brunera

Brunera

Pielęgnacja uprawa

Leśne zakątki w ogrodzie warto wzbogacić o brunerę szerokolistną. Może nie jest ona aż tak wymagająca, ale mimo wszystko wymaga uwagi, aby nie towarzyszyć nam przez lata.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Edyta, Tytuł: śliczna bilina

    Zachwyciłam się tą rośliną ,zakładam nową rabatkę z bylinami i iglakami.W Centrum moję uwagę przykuła właśnie Brunera,kupiłam ją i coraz bardziej mi się podoba ,na mojej rabacie prezentuje się super :)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: