Brunera - Brunnera

Brunera - Brunnera

1 komentarzy

W uprawie kluczowe jest odpowiednie stanowisko nie za cieniste ani nie za jasne, tylko wówczas wydobędziemy z brunery pełnię jej piękna. Podłoże próchnicze, wilgotne, ale nie mokre. Zbyt mokre podłoże może prowadzić do zagniwania korzeni, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy zagrożeniem mogą stać się siarczyste mrozy.

Mimo, że gatunek wykazuje całkowitą mrozoodporność, to jednak wybrane odmiany przy niesprzyjających warunkach mogą wymarzać.

Nim posadzimy rośliny, warto podłoże wzbogacić dobrze przerobionym kompostem. Posadzone rośliny podlewamy, następnie ściółkujemy, aby ograniczyć parowanie podłoża.

Nawożenie kompostem jest wystarczające przy pielęgnacji brunery. Pamiętajmy, aby w ciągu sezonu usuwać chwasty, w razie potrzeby podlewać, oraz także okrywać na zimę.

Brunera

Brunera

Brunera

Brunera

Rozmnażanie

Brunerę możemy rozmnożyć generatywnie – przede wszystkim gatunek oraz wegetatywnie- gatunek i odmiany. Formy wegetatywnego rozmnażania to podział po kwitnieniu, sadzonki korzeniowe pobrane wczesną wiosną, jeszcze przed rozpoczęciem się wegetacji. Sadzonki korzeniowe ukorzeniamy np. w inspekcie, w przepuszczalnym podłożu.

Zastosowanie

Brunera szerokolistna to roślina cienia, tak więc wszelkie plany odnośnie tej rośliny powinny dotyczyć stanowisk półcienistych do cienistych. Doskonale zaprezentuje się w towarzystwie paproci, funkii, żurawek oraz traw. Posadzona w odpowiednim zagęszczeniu stworzy zwarty i dekoracyjny kobierzec. Może stanowić ciekawy akcent w nasadzeniach przy oczku wodnym, na skalniaku itp. Ze względu na wiosenne kwitnienie, nie zapominajmy uwzględnić jej na wiosennych rabatach, na których mogą jej towarzyszyć m.in. narcyzy oraz tulipany.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Edyta, Tytuł: śliczna bilina

    Zachwyciłam się tą rośliną ,zakładam nową rabatkę z bylinami i iglakami.W Centrum moję uwagę przykuła właśnie Brunera,kupiłam ją i coraz bardziej mi się podoba ,na mojej rabacie prezentuje się super :)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: