Brukselka

Brukselka

Skomentuj artykuł

Ogławianie

Aby zwiększyć plon i spowodować równomierny wzrost główek, zaleca się ogławianie roślin, co polega na obcinaniu wierzchołków pędów. Aby jednak zabieg spełnił swoje zadanie, musi być wykonany we właściwym momencie. Najlepiej przeprowadzić go, kiedy w górnej części pędu widać już zawiązane główki, a te położone najniżej, osiągnęły średnicę co najmniej 2 cm. (zwykle jest to połowa IX). W tym okresie nie należy usuwać pozostałych liści, gdyż będą one służyły roślinie jako ochrona przed mrozem.

Kapusta brukselska - Brukselka

Kapusta brukselska - Brukselka

Zbiór

Zbiór brukselki zaczyna się późną jesienią i w niezbyt ciężkie zimy, może niekiedy trwać nawet niemal do wiosny (I-II). Pozornie wydaje się to zaskakujące, ale te rośliny maja naprawdę sporą wytrzymałość na niskie temperatury (znoszą spadki nawet do -17°C), a poza tym przemrożenie główek powoduje u nich znaczne zwiększenie stężenia cukru. Niestety, jednocześnie zmniejsza się w warzywach zawartość vit. C.

Zbiory wykonuje się sukcesywnie w miarę potrzeb, gdyż brukselki źle znoszą przechowywanie. Szybko się zaparzają, żółkną i więdną, dlatego po zbiorze powinny być jak najszybciej przetworzone (ugotowane lub zamrożone).


Choroby i szkodniki

Brukselka, podobnie jak inne warzywa z rodziny krzyżowych (kapustowatych), jest narażona na rozmaite zagrożenia. Najczęściej mogą ją zaatakować takie choroby jak: szara pleśń, kiła kapusty, rdze i mączniaki oraz typowe szkodniki roślin kapustnych, czyli: śmietki kapuściane, gąsienice bielinka kapustnika oraz wszędobylskie mszyce. Z tego powodu nasiona przed siewem warto zaprawić specjalnymi zaprawami nasiennymi, zmniejszającymi ryzyko zachorowań.

Kapusta brukselska - Brukselka

Kapusta brukselska - Brukselka

Odmiany

Odmian brukselki na rynku dostępnych jest całkiem sporo, a różnią się one między sobą przede wszystkim terminem owocowania, plennością, siłą wzrostu oraz wielkością główek. Do odmian wczesnych możemy zaliczyć „Diablo F1”,”Brilliant”, „Dolores” i „Amoroso F1”, do średniowczesnych „Fregatę F1”, „Crispus F1” i „Boxer F1”, a do późnych „Ajax”, „Aurelius” i „Explorer F1”.

Jeśli dotąd niezbyt chętnie sięgaliśmy po to warzywo, warto zmienić te zwyczaje, gdyż brukselka to bogactwo białka, witamin (C, B, A, E), kwasu foliowego oraz dużej ilości wartościowych soli mineralnych (min. wapń, żelazo, fosfor, potas, mangan). Można ją spożywać jako gotowaną jarzynkę oraz pod postacią zup i zapiekanek.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła:

1.    ABC ogrodnictwa” PWR i L W-wa 1978r. – praca zbiorowa

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie