Borówka brusznica

Borówka brusznica

Skomentuj artykuł

Ściółkowanie

Tak jak borówka wysoka, borówka brusznica charakteryzuje się płytkim     systemem korzeniowym, dlatego też narażona jest na przesuszenie bryły     korzeniowej. Z pewnością zastosowanie mikoryzy dla roślin wrzosowatych,     sprawi, że krzewinka lepiej będzie sobie radziła w uprawie. W celu     ograniczenia parowania, warto ściółkować krzewinkę co przełoży się na     lepsze plonowanie. Najlepiej zastosować korę sosnową czy też trociny     sosnowe.

Podlewanie

Ze względu na płytki system korzeniowy, borówka brusznica wymaga     podlewania w razie potrzeby, a więc w okresie suszy. Krzewinkę podlewamy     nie za często, ale obficie, pamiętając o tym, że roślina nie lubi także przelania.     Do podlewania najlepiej stosować deszczówkę.

Nawożenie

Borówka ma niewielkie wymagania jeżeli chodzi o nawożenie. W sprzedaży     dostępne są specjalistyczne nawozy dla borówek, tak więc nabywając taki     nawóz, wystarczy się dostosować do instrukcji stosowania pamiętając, że     więcej nie znaczy lepiej. Przy ściółkowaniu podłoża trocinami, potrzeby     azotowe rośliny wzrastają. Należy pamiętać, że nawożenie azotowe jest     możliwe do połowy czerwca. Nadmiar azotu negatywnie wpływa na rośliny,     które gorzej wówczas zimują. Przy nawożeniu z zastosowaniem nawozów     mineralnych, łatwo o zasolenie podłoża, co negatywnie wpływa na borówkę.     Jak już zostało wspomniane, borówka brusznica sprawdzi się w uprawie     ekologicznej, warto skorzystać z tej formy uprawy i uniknąć zbędnej „chemii”.


Cięcie

Zabieg cięcia ograniczony, ale konieczny, aby utrzymać krzewy w dobrej     kondycji. Wiosną usuwa się pędy uszkodzone, przemarznięte itp. Co kilka lat     borówka wymaga odmłodzenia, a więc ścinamy ją na wysokość kilku     centymetrów. Warto wspomnieć, że pierwsze kwitnienie odbywa się na     pędach starszych, a późniejsze na tegorocznych.

Rozmnażanie

Borówkę brusznicę możemy rozmnożyć poprzez nasiona (gatunek), a także wegetatywnie ( sadzonki oraz odkłady).

Mrozoodporność – borówka brusznica jest w pełni mrozoodporna, najlepiej zimuje nakryta śniegiem, ale radzi sobie także w bezśnieżne zimy.

Choroby i szkodniki

Vaccinium vitis- idaea nie jest podatna na choroby, doskonale nadaje się do uprawy ekologicznej.  W przypadku błędów uprawowych, mogą się pojawić problemy, ale przy odpowiedniej uprawie, borówka brusznica jest raczej bezproblemowa.

Borówka brusznica

Borówka brusznica

Uwagi końcowe

Borówka brusznica to jeszcze zbyt mało popularna borówka, dlatego też należy ją promować. Warto skorzystać z dobroczynnych właściwości owoców, a także z jej dekoracyjności (zimozielone liście, przebarwiające się jesienią, dekoracyjne kwiaty i owoce).

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: