Borówka brusznica

Borówka brusznica

Skomentuj artykuł

Do podstawowych odmian borówki brusznicy zaliczymy m.in.:

Koralle- holenderska odmiana, jedna z najstarszych, wprowadzona w drugiej połowie XX w. Szybko się rozrasta, osiąga do około 40 cm wysokości, poza tym jest plenna. Skromny zbiór owoców przypada na przełomie lipca i sierpnia, a obfity dopiero w pierwszej połowie października. Cenna i polecana odmiana, choć dość inwazyjna.

Masovia- to kolejna odmiana borówki brusznicy, tym razem polska, plenna, ale o niewielkich, czerwonych owocach.

Ida- odmiana warta polecenia na działkę. Niewielka, dekoracyjna, plenna. Owoce dojrzewają w połowie sierpnia (pierwszy zbiór) oraz w październiku (drugi zbiór).

Sussi- w ogrodzie przydomowym oraz na działce sprawdzi się także ‘Sussi’. Odmiana typowo amatorska, ale bardzo dekoracyjna. Owoce dojrzewają około połowy sierpnia oraz w październiku.

Red Pearl- dekoracyjna odmiana o jadalnych owocach , doskonałych na przetwory. Owocuje dwukrotnie (sierpień i październik).

Sanna- odmiana towarowa, charakteryzująca się silnym wzrostem, plenna.

Runo Bielawskie- odmiana charakteryzuje się silnym wzrostem.

Borówka brusznica

Borówka brusznica

Uprawa i pielęgnacja borówki brusznicy

Jakie podłoże dla borówki brusznicy ?

Vaccinium vitis- idaea ma zbliżone wymagania uprawowe do  Vaccinium x     corymbosum, a więc jest krzewiną wymagającą. Należy zapewnić jej     słoneczne stanowisko, a przede wszystkim podłoże o kwaśnym odczynie – pH     3,5- 4,5. Poza odpowiednią kwasowością, podłoże powinno mieć prawidłową     strukturę. W stanie dzikim borówka brusznica porasta bardziej nasłonecznione obszary m.in. borów sosnowych oraz wrzosowiska. Miejsca te charakteryzują     się przepuszczalnym, dość żyznym, próchniczym i nie za wilgotnym podłożem.     Podobne warunki należy zapewnić borówce na działce, jak również na     plantacji.

Ponieważ borówka brusznica wymaga kwaśnego podłoża i tylko na takim jej     uprawa ma szansę powodzenia, koniecznie przed zakupieniem roślin,     należy sprawdzić poziom pH podłoża, w miejscu przeznaczonym pod uprawę     borówki. W ogrodach pH jest zazwyczaj wyższe niż wymagane, tak więc     konieczne jest zakwaszenie podłoża. W ogrodzie nie jest to trudne i można     skorzystać m.in. z kwaśnego torfu. W przypadku plantacji już rok wcześniej     należy podjąć działania mające na celu obniżenie pH podłoża.     Najprostszym sposobem jest oczywiście zastosowanie siarki.

Przygotowując stanowisko dla borówki brusznicy można wykopać dołek i     uzupełnić go nowym podłożem, charakteryzującym się odpowiednim     poziomem pH, jak również zmieszać istniejące podłoże ze wspomnianym     wcześniej kwaśnym torfem,  a także m.in. z  trocinami sosnowymi, korą sosnową, ziemią kompostową czy też leśną ściółką.

Jeżeli borówka brusznica ma być uzupełnieniem nasadzeń borówki wysokiej,     zapewnienie jej optymalnych warunków do rozwoju nie będzie kłopotliwe.

Zakupy

Borówka brusznica cieszy się coraz większym zainteresowaniem, dlatego też w sprzedaży można zauważyć coraz więcej odmian tej niewielkiej krzewinki. Z jej nabyciem nie powinno być problemów. Rośliny można nabyć bezpośrednio w szkółce, co ma wiele plusów, gdyż bardzo często poza nabyciem rośliny zyskamy wiele cennych informacji na temat uprawy danego gatunku/odmiany. Z pewnością rośliny należy nabywać w punktach sprzedaży cieszących się dobrą opinią. Nabywane rośliny powinny charakteryzować się bardzo dobrą kondycją, muszę być w pełni zdrowie. Rośliny najlepiej nabywać w okresie jesiennym i wiosennym, przy czym sadzenie wiosenne, pozwala roślinie lepiej się przystosować do nowych warunków jeszcze przed nadejściem zimy.

Przed udaniem się na zakupy warto poczytać o odmianach, najczęściej dostępnych w sprzedaży, aby wybór rośliny był w pełni świadomy.

Borówka brusznica

Borówka brusznica

Sadzenie borówki brusznicy

Zazwyczaj nabywamy dwuletnie sadzonki borówki brusznicy. Należy je wysadzić na wcześniej przygotowanym stanowisku, koniecznie odchwaszczonym. Przy zbyt zwięzłym podłożu istnieje konieczność usunięcia podłoża i zastąpienie go nowym podłożem, odpowiednim dla krzewinki. Przed posadzeniem, bryłę korzeniową krzewinki moczymy w wodzie, po posadzeniu obficie podlewamy i ściółkujemy.

Odległości między krzewinkami to około 25- 30  cm.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: