Borówka amerykańska wysoka

Borówka amerykańska wysoka

Skomentuj artykuł

Nawożenie

Nawożenie jest kolejnym, bardzo istotnym czynnikiem, od którego zależy obfitość i jakość plonowania. Bez wątpienia na działkach, powinno stosować się nawożenie organiczne, a w razie potrzeby uzupełniać je nawożeniem mineralnym. W sprzedaży dostępne są specjalistyczne nawozy, przeznaczone m.in. dla borówki amerykańskiej. Stosowane nawozy mają zakwaszać podłoże, a także uzupełniać je w niezbędne roślinie składki. Stosując nawozy mineralne, należy dostosować się do instrukcji stosowania, pamiętając że nie zawsze więcej znaczy lepiej.

Cięcie

Cięcie jest zabiegiem bardzo istotnym, warunkującym późniejsze plonowanie. Należy zauważyć, że borówka wysoka w pełni zaczyna owocować dopiero po kilku latach, dlatego cięcie, powinno uwzględniać ten fakt. Przez kilka lat usuwa się tylko chore, cienkie pędy, a dopiero w późniejszym okresie, rozpoczyna się cięcie prześwietlające, wpływające na lepszą zdrowotność borówki amerykańskiej, a także lepsze plonowanie oraz jakość owoców. Co kilkanaście lat, można przeprowadzić cięcie odmładzające. Dokonując cięcia borówki, należy zostawić do około 8 pędów głównych, z których 5- 6 pędów będą stanowić pędy jednoroczne i dwuletnie, te najobficiej owocujące. 


Choroby i szkodniki

Uprawa borówki wysokiej na działce i w ogrodzie, powinna być prowadzona w sposób ekologiczny, a więc bez użycia chemicznych środków ochrony roślin. Z pewnością przy kilku krzewach jest to o wiele łatwiejsze, niż na dużych plantacjach.

Aby borówka wysoka, charakteryzowała się wysoką zdrowotnością, należy zapewnić jej jak najbliższe optymalnym warunki do wzrostu i plonowania. Borówka wysoka, to krzew długowieczny, tak więc warto zadbać o jego kondycję i cieszyć się obfitym plonowaniem przez wiele, wiele lat.
Zdrowe sadzonki, prawidłowo przygotowane podłoże, odpowiednie stanowisko, a także prawidłowe zabiegi agrotechniczne są najlepszym sposobem na zapobieżenie pojawieniu się zmian chorobowych. 

W przypadku konieczności zastosowania środka chemicznego, należy wybierać preparaty selektywne, które nie zwalczają organizmów pożytecznych.

Warto pamiętać o tym, że szkodniki występujące w naszych ogrodach mają swoich naturalnych wrogów, tak więc niewielka ich liczba nie powinna nas niepokoić. Przykładowo naturalnym wrogiem mszyc są biedronki, skorki czy złotooki, a gąsienic ptaki. Warto zadbać o miejsca, w których mogłyby zamieszkać organizmy pożyteczne i stanowić naturalną ochronę roślin uprawianych w ogrodzie.

Z chorób borówki wysokiej należy uważać na m.in. szarą pleśń, antraknozę, mączniaka prawdziwego oraz zgorzel pędów. Warto mieć na uwadze także choroby wirusowe. Ze szkodników należy uważać na m.in. mszyce, pędraki, zwójki, szpeciela pączkowego.

Na dużych plantacjach ochrona przed szkodnikami i chorobami jest bardziej zaawansowana, choć w wielu wypadkach istnieje konieczność stosowania środków chemicznych m.in. na szarą pleśń, antraknozę, mszycę, zwójki. W przypadku ptaków, które są zagrożeniem dla dojrzewających owoców, można wykorzystać ptaki drapieżne, które oblatując plantację, odstraszają skrzydlatych amatorów borówek.

Uwagi końcowe

Owoce borówki amerykańskiej uwielbia większość z nas. Warto posadzić kilka krzewów borówki i dłużej ciszyć się smakiem tych wyjątkowych jagód. Zmienne odmiany pozwolą maksymalnie wydłużyć okres dostępności smacznych jagód. Sadźmy borówkę wysoką, bo jest tego warta.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: