Borówka amerykańska - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Borówka amerykańska - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Skomentuj artykuł

Borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum) jest przedstawicielką rodziny Ericaceae, do której zaliczane są tak piękne rośliny jak rododendrony, wrzosy czy też wrzośce. Biorąc pod uwagę wartość użytkową przedstawicieli tej rodziny, na uwagę zasługuje także borówka brusznica (Vaccinium vitis- idaea). Dużą popularnością cieszy się borówka czarna  (Vaccinium myrtillus), bardzo rozpowszechniona także w polskich lasach.

W sprzedaży nie nabędziemy gatunku wyjściowego borówki amerykańskiej, tylko liczne mieszańce. Prawidłowa nazwa borówki amerykańskiej, zwanej wysoką to Vaccinium x corymbosum. Gatunek pochodzi z Ameryki Północnej, choć obecnie spotykany jest w różnych częściach świata. W ogrodach uprawia się liczne odmiany borówki wysokiej. W większości zostały one uzyskane w Stanach Zjednoczonych, które jako pierwsze rozpoczęły prace hodowlane nad borówką. Do Polski borówka wysoka trafiła w drugiej połowie XX w. Obecnie Polska jest liderem w uprawie tego krzewu na kontynencie europejskim. Liczne odmiany borówki wysokiej, zostały uzyskane w wyniku skrzyżowania gatunku wyjściowego z innymi gatunkami borówek, a więc Vaccinium angustifolium oraz Vaccinium australe.  Warto dodać, że rodzaj Vaccinium skupia ponad 400 gatunków zróżnicowanych roślin.

Jak pielęgnować borówkę wysoką ?

Sama pielęgnacja borówki wysokiej nie jest absorbująca, ale należy wiedzieć, że podobnie jak rododendrony, wymaga ona kwaśnego podłoża, które jest podstawą i warunkiem koniecznym.



Zapamiętaj !

Vaccinium x corymbosum wymaga kwaśnego podłoża, którego pH powinno  mieścić się w granicach około 3,5- 4,5.

Dla dobrego plonowania oraz smacznych owoców, stanowisko powinno być słoneczne i zaciszne.

Pamiętaj, że borówka wysoka, charakteryzuje się płytkim systemem korzeniowym, a tym samym bardzo ważną kwestią jest utrzymanie stałej, a zarazem umiarkowanej wilgotności podłoża.

Unikamy stanowisk wietrznych, silnie zacienionych, gleby zwięzłej, mokrej, zbitej.

Ostrożnie z nawożeniem, gdyż przy stosowaniu nawożenia mineralnego, bardzo łatwo o zasolenie podłoża.

W ogrodach i na działkach, podłoże zazwyczaj jest zasadowe, a więc chcąc uprawiać borówkę wysoką, należy zadbać o odpowiednie pH gleby. Jeżeli nie śpieszy się nam z sadzeniem roślin, to po zbadaniu kwasowości podłoża około rok wcześniej, należy rozpocząć siarkowanie, a więc zakwaszanie podłoża siarką. W przypadku zbyt niskiego  pH przeprowadza się wapnowanie.

Borówka amerykańska - kwiat

Borówka amerykańska - kwiat

Nieodpowiednie podłoże zazwyczaj się wymienia bądź też wzbogaca np. kwaśnym torfem, aby uzyskać odpowiednie pH. Najczęściej podłoże jest uzupełnianie, a na podłożu zbyt zwięzłym, gliniastym jest potrzeba jego wymiany.  W takim wypadku należy wykopać spory dołek, którego średnica może przekraczać nawet metr, a głębokość powinna wynieść około 40 cm. Borówka wysoka płytko się korzeni, tak więc nie ma potrzeby, kopania głębokiego dołu. Na spód można wykorzystać folię, którą należy podziurkować na dnie. Dopiero tak przygotowany dół, można uzupełnić prawidłowym, kwaśnym podłożem.


Czy wiesz że …

W przypadku posadzenia krzewu w nieodpowiednie podłoże, glebę można     zakwasić poprzez zebranie wierzchniej warstwy podłoża i uzupełnienie     braku     kwaśnym torfem. Należy uważać, aby nie uszkodzić korzeni.     Pamiętajmy     także o ściółkowaniu np. korą sosnową, przekompostowanymi     trocinami     sosnowymi, dębowymi liśćmi. Innym    sposobem zakwaszenia   podłoża jest     zastosowanie odpowiednich  nawozów

Jeżeli  dysponujemy kwaśną glebą w ogrodzie, przed posadzeniem podłoże należy oczyścić z wszelkich nieczystości i koniecznie z chwastów. Aby chwasty nie były problemem w późniejszym okresie, pamiętajmy o ściółkowaniu, które nie tylko pozwoli na ograniczenie rozprzestrzeniania się chwastów, ale także ograniczy parowanie wody, dzięki czemu łatwiej utrzymać stałą wilgotność podłoża, która w przypadku borówki amerykańskiej jest kluczowa.

Po prawidłowym dobraniu stanowiska, przygotowaniu podłoża, należy pomyśleć o sadzonkach. Borówki to rośliny obcopylne, dlatego też najlepiej posadzić kilka roślin, dbając także o zróżnicowanie odmianowe. Dostępne borówki wysokie, różnią się terminem dojrzewania owoców. Pierwsze dojrzewają już na początku lipca, a ostatnie we wrześniu. Kupując kilka odmian, można mieć świeże borówki przez dłuższy czas.

Oferta odmian borówki wysokiej jest bardzo zróżnicowana, ale na początku najlepiej wybierać odmiany sprawdzone. Wśród odmian, które warto polecić z pewnością znajdzie się odmiana ‘Earliblue’, bardzo wczesna (jagody dojrzewają na początku lipca), plenna o dużych i smacznych owocach. Kolejną wczesną odmianą, na którą warto zwrócić uwagę jest odmiana ‘Duke’. Charakteryzuje się ona silnym wzrostem, kwitnie dość późno, a tym samym podczas kwitnienia jest mniej narażona na przymrozki. Odmiana dość plenna, owoce średnie do dużych, smaczne, aromatyczne, również w formie mrożonki. Z odmian, charakteryzujących się średnim okresem dojrzewania, warto wspomnieć o m.in. ‘Bluecrop’ i ‘Toro’. Pierwsza z nich, to jedna  z najpopularniejszych i sprawdzonych odmian. Plenna, tolerancyjna o dużych i smacznych owocach. Owoce jej dojrzewają w sierpniu. ‘Toro’ także należy do plennych oraz wartościowych odmian. Z późnych odmian, warto polecić odmianę ‘Darrow’. Nie jest silnie rosnąca,  a przy tym dość plenna o bardzo smacznych, deserowych  owocach, dojrzewających na przełomie sierpnia i września.

Borówka amerykańska – uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Borówka amerykańska – uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

W sprzedaży dostępne są 2- 3 letnie sadzonki, których jakość powinna być  na pierwszym miejscu. Sadzonki należy nabyć w sprawdzonej szkółce bądź punkcie sprzedaży. Powinny być w pełni zdrowe, wolne od wirusów, a także z dobrze rozwiniętą bryłą korzeniową. Zdrowa i dobrze rozwinięta sadzonka, gwarantuje nam lepsze przyjęcie. Krzewy sadzimy jesienią bądź wiosną. Wiosna wydaje się być korzystniejszym terminem sadzenia. Posadzone krzewy, należy otoczyć szczególną opieką. Po posadzeniu, jeżeli sadzonka tego wymaga, przycinamy ją. Jest to także uzależnione od proporcji pomiędzy bryłą korzeniową, a częścią nadziemną. Słabe sadzonki, powinny być bardziej przycięte, a silne mniej. Pamiętajmy, że owocującą borówkę uzyskamy dopiero w następnym roku po posadzeniu. Nawet gdy pojawią się kwiaty, należy je usunąć. Wówczas krzew dobrze się ukorzeni i wytworzy dużo pąków kwiatowych, które rozwiną się w następnym roku.

Na działce borówkę wysoką sadzi się uwzględniając konkretne     odległości     pomiędzy krzewami. Zazwyczaj odległości wynoszą około dwa metry     pomiędzy rzędami i około 1-1,5 pomiędzy krzewami  w rzędzie. Przy     określaniu odległości należy uwzględnić siłę wzrostu danej odmiany.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: