Bazie kotki

Bazie kotki

Skomentuj artykuł

Wczesna wiosna to czas, kiedy szczególnie oczekujemy barwnych akcentów w ogrodzie. Bez wątpienia kwitnące wierzby należą do tych roślin, które pozwalają nie tylko szybciej poczuć wiosenny klimat, ale także przenieść go do mieszkania, dzięki kwitnącym gałązkom. Puchate bazie kotki, to jedne z najbardziej rozpoznawalnych oznak wiosennego przebudzenia.

Bazie kotki to bardzo charakterystyczne kwiatostany wierzby, czyli rodzaju Salix, zaliczanego do rodziny Salicaceae. Najbardziej znana wierzba to oczywiście wierzba iwa i to właśnie ona ukazuje nam jedne z najpiękniejszych i najbardziej znanych kwiatostanów tych roślin. Wierzby występują w formie drzew, krzewów oraz krzewinek.

Wierzby są charakterystyczne dla polskiego krajobrazu, ale tylko nieliczne zasługują na uwagę ze względu na kwiatostan. Na świecie doliczono się setek gatunków wierzby z czego w Polsce na naturalnych stanowiskach, występuje prawie 30 gatunków. Wśród nich należy wymienić m.in.

Salix alba (wierzba biała),
Salix caprea (wierzba iwa),
Salix fragilis (wierzba krucha),
Salix bicolor (wierzba dwubarwna),
Salix purpurea (wierzba purpurowa),
Salix lapponum (wierzba lapońska),
Salix cinerea (wierzba szara),
Salix aurita (wierzba uszata),
Salix viminalis (wierzba wiciowa),
Salix daphnoides (wierzba wawrzynkowata),
Salix repens (wierzba płożąca),
Salix reticulata (wierzba żyłkowana).

Reprezentantki rodzaju Salix charakteryzują się znacznym i wielopłaszczyznowym zróżnicowaniem. Jedną z podstawowych różnic są kwiaty, popularnie nazywane baziami. Z punktu widzenia dekoracyjności warto poszukiwać okazy, których wiosenne kwitnienie jest obfite i wyjątkowo oryginalne.

Gatunki wierzby o dekoracyjnych kwiatostanach

Jeżeli chcemy posiadać w ogrodzie wierzbę, która zachwyci bazami  w okresie wiosennym z pewnością należy zwrócić uwagę na bardzo popularną wierzbę Salix caprea. To właśnie jej kwiaty (kwiaty męskie) są najchętniej wykorzystywane przy tworzeniu wiosennych dekoracji. Należy także do cennych roślin nektarodajnych. W stanie dzikim występuje w Europie i Azji, przede wszystkim na terenach wilgotnych, choć jest bardzo tolerancyjna i radzi sobie także na suchszych stanowiskach. Wierzba iwa może osiągać do około 15 m wysokości i występuje w formie krzewu bądź drzewa. Pędy zróżnicowane, okazy męskie charakteryzują się pędami czerwonawymi, natomiast żeńskie bardziej zielonkawymi. Liście osiągają do około 10 cm, są zielone, ale od spodu bardziej szare oraz pokryte włoskami. Kwiaty w formie kotków ukazują się już w marcu, a nawet pod koniec lutego, zanim jeszcze rozwiną się liście. Dekoracyjne są przede wszystkim kwiaty męskie, jajowate, osiągające zazwyczaj około 3 cm długości. Kwiaty żeńskie bardziej podłużne i dłuższe od kwiatów męskich. Wierzba iwa występuje w wielu odmianach z których warto polecić odmianę ‘Pendula’ o parasolowatym pokroju i licznych baziach w okresie wiosennym, ‘Mas’ odmianę o kilkucentymetrowych oraz złocistożółtych kotkach. Warto także zapoznać się z odmianą ‘Silberglanz’.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: