Bazie kotki

Bazie kotki

Skomentuj artykuł

Biorąc pod uwagę choroby, to z pewnością należy wymienić rdzę, wywoływaną przez Melamopsora spp., a więc grzyby, których obecność rozpoznamy po zmianach na liściach i młodych pędach, na których pojawiają się rdzawe plamki. Rdza wierzby jest groźną chorobą, którą bezwzględnie należy zwalczać. Przy zwalczaniu choroby można skorzystać ze środka o nazwie Biosept Active,  preparatu na bazie ekstraktu z grejpfruta. Zastosowanie tego środka jest przykładem biologicznego zwalczania choroby. Pamiętajmy, aby opadłe i zainfekowane liście  zgrabić i spalić. Przy zwalczaniu chemicznym można zastosować środek o nazwie Score 250 EC. Oprysk powinien być powtórzony kilkakrotnie w odstępach od 7 do 14 dni. Inną chorobą grzybową wartą uwagi jest czerniak wierzby. Wywoływany przez grzyby Rhytisma salicinum, objawia się żółtawymi plamami na liściach, które z górnej strony pokryte są czarną grzybnią. Zainfekowane i opadłe liście tak jak w przypadku rdzy wierzby należy systematycznie grabić i palić, a roślinę opryskać np. Score 250 EC, pamiętając o kilkakrotnym powtórzeniu zabiegu. Parch oraz zamieranie pędów to kolejne zmiany chorobowe, za które odpowiedzialne są grzyby. W przypadku pierwszej choroby, powoduje ona zmiany w formie czarniejących liści, które opadają, a na pędach można zaobserwować charakterystyczne brodawki. Zamieranie pędów, jest chorobą, która jak sama nazwa wskazuje doprowadza do zamierania pędów. Na pędach zaobserwujemy brązowawe plamy. Obydwie choroby możemy zwalczyć  stosując np. Topsin M 70 WP.

Ze szkodników z pewnością należy wspomnieć o wszechobecnych w sezonie mszycach. Przy ich zwalczaniu należy zastosować środek grzybobójczy,  których nie brakuje w sprzedaży. Warto wybierać środki selektywne, które przy zwalczaniu szkodnika oszczędzają owady pożyteczne, które są niezbędne do równowagi biologicznej. Jeżeli będzie zbyt sucho i roślina będzie osłabiona, może zostać porażona przez przędziorka. Jego obecność rozpoznamy po mozaikowych plam na blaszce liściowej, powstałych w wyniku nakłóć na spodniej stronie liścia (przędziorki nakłuwają dolną stronę blaszki liściowej i wysysają soki roślinne). Szkodnika możemy zwalczać stosując środek chemiczny o nazwie Talstar 100 EC. Poza wspomnianymi szkodnikami należy uważać także na rynnicę wierzbową oraz pienika wierzbowego. Ten ostatni żeruje w charakterystycznej pianie, przypominającej ślinę.

Uwagi końcowe

Bazie kotki to ciekawy akcent wczesnowiosennego przebudzenia. Bogactwo gatunkowe rodzaju Salix sprawia, że ogród będzie zachwycał nie tylko wiosennymi baziami, ale także pokrojem, liśćmi oraz barwą pędów, zależnie od gatunku. Wierzby to drzewa i krzewy, które bez wątpienia powinny pojawić się w każdym ogrodzie, niezależnie od powierzchni, a także stylistyki.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: