Babka lancetowata - Plantago lanceolata

Babka lancetowata - Plantago lanceolata

Skomentuj artykuł

Jako surowiec wykorzystuje się liście (Folium Plantaginis lanceolatae), które zawierają flawonoidy, glikozyd aukubinę kwasy organiczne (m.in. waniliowy, cynamonowy), śluzy, pektyny, garbniki, sole mineralne, cynk, potas, krzem, żelazo.

Babka lancetowata wykazuje działanie przeciwzapalne, wykrztuśne, ściągające, bakteriostatyczne.

Ziele babki lancetowatej wykorzystuje się głównie przy kaszlu, podrażnieniach jamy ustnej, nieżytach górnych dróg oddechowych. W sprzedaży można nabyć m.in. syrop z babki lancetowatej, na wspomniane dolegliwości, także o działaniu wykrztuśnym.

Plantago lanceolata pomaga przy nieżytach układu pokarmowego, wykazuje działanie antybiegunkowe, bakteriobójcze, osłonowe. Stosowana w przypadku uszkodzenia błony śluzowej, chorobie wrzodowej żołądka, dwunastnicy.

Ziele stosowane jest także do okładów na oczy m.in. w przypadku zapalenia spojówek, a także na trudno gojące się rany oraz zmiany skórne powstałe w wyniku ukąszenia przez komara bądź też innego owada. 

Babka lancetowata

Babka lancetowata

Zbiór i suszenie

Surowcem wykorzystywanym w lecznictwie są liście. Zbiór liści przeprowadzamy w okresie kwitnienia babki lancetowatej, w bezdeszczowy dzień. Surowca nie pozyskujemy z miejsc narażonych na zanieczyszczenia, a więc m.in. rosnących w pobliżu dróg czy też zakładów przemysłowych. Liście zbieramy bez ogonków. Zebrane liście powinny być czyste, bez jakichkolwiek zmian chorobowych. Suszymy je w suszarni w temperaturze do około 35- 40°C, gdyż łatwo czernieją.

Walory dekoracyjne

Babka lancetowata zazwyczaj traktowana jest jako chwast, czasem zioło, jeżeli już zostanie wykorzystana jako roślina ozdobna, to przede wszystkim na skalniakach i to zazwyczaj  babka lancetowata ‘Marginata’.

Uwagi końcowe

Z właściwości leczniczych znana jest także babka zwyczajna, wykorzystywana także w homeopatii. Jako ziele wykorzystuje się liście oraz nasiona rośliny. Babka zwyczajna pomaga m.in. przy problemach żołądkowo- jelitowych, nieżytach, zapaleniach, wrzodach itp. Może być wykorzystana do przyśpieszenia gojenia ran na skórze.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: