Astry chińskie

Astry chińskie

Skomentuj artykuł

Plamistość liści – choroba grzybowa, którą możemy zwalczyć stosując np. Topsin M 500 SC czy też Amistar 250 SC. Środki należy stosować zgodnie z instrukcją stosowania w momencie pojawienia się pierwszych zmian chorobowych. Należy wykonać do trzech zabiegów, zachowując odstęp 7- 14 dniowy. Środki należy stosować przemiennie.

Fuzarioza naczyniowa- rośliny żółkną, więdną i zamierają. W przypadku pojawienia się choroby, roślinę należy usunąć i spalić, a podłoże odkazić. Wysiewając zebrane przez siebie nasiona, należy koniecznie przed siewem zaprawić stosując fungicyd np. Topsin M 500 SC.

Kędzierzawka astrów – choroba wirusowa, tak więc gdy zaobserwujemy marszczące i skręcające się liście oraz zahamowany wzrost, to oznaka że naszą roślinę poraził wirus, który najczęściej dostaje się za pośrednictwem szkodników. Porażoną roślinę należy usunąć i spalić.

W przypadku chorób najważniejsze jest zapobieganie, a nie leczenie. Jeżeli zapewnimy astrom prawidłowe warunki, silne rośliny nie będą aż tak narażone na porażenie przez patogeny.


Szkodniki

Mszyce ( porazik kocankowy) – niewielki pluskwiak barwy żółtej do zielonej. Żerując na roślinie (pączki, pędy, liście) doprowadza do zniekształceń, uszkodzeń, zasychania porażonych organów, powodując osłabienie rośliny oraz spowolnienie jej wzrostu. Do zwalczania szkodnika można wykorzystać odpowiednie środki ochrony roślin np. selektywny Pirimor 500 WG, traktując „chemię” jako ostateczność. Starajmy się wykorzystać biologiczne sposoby walki ze szkodnikiem.

Skoczki (skoczek astrowiec, skoczek sześciorek, skoczek ziemniaczak) – szkodniki uszkadzają blaszkę liściową na której powierzchni pojawiają się zmiany (jasne, a z czasem czerwieniejące plamy). Szkodniki można zwalczyć odpowiednim środkiem owadobójczym, dostosowując się co zasad BHP.

Piętnówki (m.in. piętnówka kapustnica, piętnówka brukwianka)-
Motyle stanowiące zagrożenie w fazie larwalnej, kiedy to zjadają blaszkę liściową. Larwy można usuwać ręcznie bądź też zastosować odpowiedni oprysk.

Ślimaki – największym zagrożeniem są nagie ślimaki. Te niewielkie mięczaki zjadają tkankę miękiszową liścia. Obecność żerowania szkodnika można rozpoznać po zaschniętym śluzie na blaszce liściowej i innych organach rośliny. O zwalczaniu ślimaków można przeczytać w naszym Poradniku Ogrodniczym.

Astry chińskie

Astry chińskie

Zastosowanie

Astry chińskie charakteryzują się zmiennym zastosowaniem, a więc poza wykorzystaniem w ogrodzie, wybrane grupy sprawdzą się jako kwiaty cięte oraz jako rośliny uprawiane w pojemnikach, skrzynkach, misach również na balkonie. Na kwiaty cięte nadają się przede wszystkim wysokie odmiany, które w dużej części w takim celu są uprawiane. W wazonie mogą być dekoracją do kilkunastu dni. Do pojemników nadają się przede wszystkim odmiany z grupy astrów karłowych. Duże zróżnicowanie odmianowe sprawa, że jest w czym wybierać, a barwne kompozycje mogą nam towarzyszyć do samych przymrozków. Niskie odmiany można potraktować także jako rośliny obwódkowe, a całościowo astry można wykorzystać przy obsadzaniu rabat.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie