Astry chińskie

Astry chińskie

Skomentuj artykuł

Rozmnażanie astrów

Astry chińskie należą do roślin jednorocznych, które uzyskujemy w wyniku rozmnażania generatywnego, a więc poprzez wysiew nasion. Nasiona można wysiać w grunt bądź też przygotować rozsadę.

W pierwszym przypadku, nasiona wysiewane są do gruntu na przełomie kwietnia i maja. Nie jest to najlepszy sposób uprawy tych kwiatów, ponieważ kwitnące astry uzyskamy o wiele później.

Astry chińskie powinno sadzić się z rozsady, którą można kupić, a najlepiej przygotować samemu. Rozsadę przygotowuje się pod osłonami od około połowy marca do początków kwietnia. Idealnym miejscem na marcowy wysiew jest ciepły inspekt, natomiast w kwietniu, zależnie od aury wystarczy zimny inspekt, a nawet rozsadnik. Nasiona można zakupić bądź też pozyskać samemu z przekwitających roślin. Jeżeli zdecydujemy się zebrać i wysiać własne nasiona, pamiętajmy, że takie nasiona przed wysiewem należy zaprawić.

Nasiona można wysiać rzędowo. Kiełkują po około dwóch tygodniach. Siewka w fazie dwóch- trzech liści nadaje się do pikowania. Nim młode rośliny trafią na miejsce stałe muszą zostać zahartowane.
Rozstawa wysadzanych roślin uzależniona jest od wysokości konkretnej odmiany. Formy karłowe wysadzamy zachowując odstępy w granicach 20 x 25-30 cm, a  formy wyższe 20 x 40 cm.

Uwaga na choroby i szkodniki !

W uprawie astrów chińskich dużym zagrożeniem są choroby oraz  szkodniki. Poniżej przedstawiam wybrane choroby i szkodniki.

Astry chińskie

Astry chińskie

Choroby

Szara pleśń – groźna choroba wywoływana przez grzyba Botrytis , który poraża liście, pędy, pąki kwiatowe oraz kwiaty. Na porażonych roślinach zaobserwujemy brązowawe plamy. Z czasem na roślinie można zaobserwować szarawy i pylący nalot. Chorobę zwalcza się odpowiednim fungicydem np. Teldor 500 SC.

Mączniak prawdziwy- choroba grzybowa, którą można rozpoznać po mączystym  nalocie na roślinach. Przy silnym nasileniu choroby można zastosować odpowiednie fungicydy np. Amistar 250 SC  czy też Score 250 SC. Przy zwalczaniu choroby należy wykonać do trzech zabiegów co 7- 14 dni przemiennie stosując fungicydy.

Zgorzel siewek – choroba grzybowa siewek, doprowadzająca do przewężenia szyjki korzeniowej, złamania i zamierania siewki.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie