Aloes zwyczajny (Aloe vera, Aloe barbadosiensis Miller)

Aloes zwyczajny (Aloe vera, Aloe barbadosiensis Miller)

Skomentuj artykuł

Roślina lecznicza znana pod nazwą Aloe vera, nazywa się tak naprawdę Aloe barbadosiensis. Jest łatwą w uprawie rośliną doniczkową. Aloes znany były od starożytności, wzmianki o tej roślinie zawierały już sumeryjskie gliniane tabliczki sprzed niemal 3 000 lat p.n.e. Podobno Aleksander Wielki polecał podawać aloes rannym żołnierzom, aby ich rany szybciej się goiły. Roślina ta prawdopodobnie pochodzi z Półwyspu Arabskiego, skąd rozpowszechnił się na rejony Morza Środziemnego. Później dotarł do Ameryki. Do ważniejszych rejonów uprawy należał Barbados, stąd też pochodzi nazwa gatunkowa tego aloesu. Jest bylinowym sukulentem należącym do rodziny złotogłowowatych.  Dorasta do 50 cm wysokości i tworzy liczne odrosty. Rośnie on zazwyczaj w grupach. Aloes może wykształcać krótki pień o średnicy do 30 cm, może też nie mieć go wcale. Liście są mięsiste, mierzą 40-50 cm długości i 5-6 cm szerokości, układają się jeden nad drugim w rozetę. Mają one jasnozieloną barwę i białawe lub zielonkawe plamki. Są szpiczasto zakończone i mają ząbkowane brzegi. Kwiaty barwy żółtej pojawiają się na gronach mierzących do 50 cm długości.
Aloes zwyczajny jest rośliną bardzo łatwą w uprawie. Wystarczy ustawić ją w miarę jasnym miejscu, najlepiej na parapecie okna i nie podlewać zbyt obficie. Rośnie on dość szybko, dlatego warto kupować raczej mniejsze rośliny.

Aloes

Aloes

Aloes zwyczajny zawiera niemal 150 czynnych biologicznie składników. Tam, gdzie występuje naturalnie, wykorzystuje się liście bez ich uprzedniej obróbki na przykład przy lekkich ranach skórnych.  Liść aloesu przecina się na pół i przykłada miąższ do rany. Miąższ aloesu ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przyspiesza gojenie się ran. Aloes jest składnikiem wielu kosmetyków i leków.



Stanowisko

Aloesy preferują jasne stanowiska i jeśli to możliwe powinny stać blisko okna. Aloesy o miękkich liściach rosną lepiej, kiedy nie są wystawiane na bezpośrednie słońce. Wtedy ich liście mogą przebarwiać się na czerwono. Aloesy bardzo lubią suche powietrze, dlatego bardzo dobrze rosną w ogrzewanych pomieszczeniach.

Aloes

Aloes

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie