Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 187

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Petunia ogrodowa - Petunia xhybrida

Petunia ogrodowa - Petunia xhybrida

14 komentarzy

Opis:

Petunia jest kwiatem naturalnie rosnącym na terenie Brazylii i Argentyny. Hoduje się je na masową skalę w wielu krajach, dlatego otrzymano wiele ich odmian. Są one coraz bardziej odporne na niesprzyjający klimat oraz nowe choroby. Ich kwiaty mają wiele kolorów, bywają odmiany dwukolorowe. Są pojedyncze i mają lejkowatą budowę. Liście są zielone, i podłużne o jajowatym kształcie . Ich wysokość dochodzi do 35cm. Jest jednym z ulubionych kwiatów hodowanych w Polsce przez ogrodników.

Uprawa:

Stanowisko do uprawy petunii powinno być w miarę słoneczne. Gleba powinna być żyzna. Sadzi się je w maju z gotowych sadzonek, które można kupić lub samemu wyprodukować. . Produkuje się je wysiewając nasiona w lutym do rozsady. Kiedy, roślinki już podrosną przepikowuje się je w rozstawie 3x2cm. Później przesadza się je do donic lub do gruntu. Pielęgnując petunie trzeba pamiętać o dość obfitym nawożeniu i umiarkowanym podlewaniu, bo kwitnie obficie kwitnie i potrzebuje dużo związków organicznych na ich wzrost. Kwiaty, które przekwitną należy usunąć.

Zastosowanie:

Stosuje się w osłoniętych skrzynkach oraz doniczkach. Nadaje się na kwiat cięty oraz na rabaty. Sadzi się w parkach przy alejkach oraz w miastach na terenach zieleni miejskiej. Jest bardzo lubianą rośliną, dlatego można je spotkać w coraz większej różnorodności zastosowań.

Kwitnienie:

Kwitną od maja do października, do pierwszych przymrozków.

Zimowanie:

Rośliny jednoroczne na czas zimy usychają. Na wiosnę wyrasta od nowa.

Uwagi:

Wrażliwa na opady i wiatry.

Zobacz więcej zdjęć: petunia ogrodowa

Wybrane oferty z naszego sklepu:

 • Rośliny na żywopłot
  Rośliny na żywopłot

  Żywopłot jest jednym z najbardziej istotnych elementów kształtujących przestrzeń w ogrodzie. Może stanowić ramy ogrodu, określające jego przestrzeń, jak również różnicować wnętrze , na aranżacyjnie odmienne zakątki. Posiada on wiele zalet, które dotycz

  Przeczytaj więcej...

14 komentarzy

 1. Dodał: paula, Tytuł: pytanko o surfinie

  kupiłam surfinie we wiszącej doniczce ale ona nie miała zbyt mocno zwisających pędów. co trzeba zrowic żeby ona pięknie się rozrosła? czy się przycina czubki pędów?

 2. Dodał: Teresa, Tytuł: petunie a surfinie

  Proszę o informację jaka jest różnica pomiędzy petunią a surfinią?

 3. Dodał: Antonina1, Tytuł: Petunia.....

  Zasiałam petunie do doniczki, w łazience stoi, myślę,że będę miała piękne kwiaty. Cały ogródek w kwiatach. Zasięgnęłam trochę wiedzy, wiem,że są bardzo wrażliwe na deszcz i na silny wiatr.Postaram się informować o moich efektach ale tylko o dobrych. Nie będzie wiadomości to znaczy nie mam kwiatów.

 4. Dodał: jarek , Tytuł: zapytanie o petunie

  Witam bardzo podobają mi się te kwiaty ale nie wiem jak zdobyć nasiona z własnych kwiatów czy jest to możliwe czy po prostu muszę udać się do sklepy i tam zakupić ?

 5. Dodał: antonina1, Tytuł: Petunie.....

  Jakie śliczne, czy ktoś może mi pomóc,zakupiłam kwitły, teraz ten jeden kwiatek przekwitł, a następne które się pokazują są brązowe,zaschnięte,widać chore. Co robię żle,jesteście takie mądre pomóżcie,podlewam nawozem do petuni,wody nie ma za mało. Z góry bardzo dziękuję.

 6. Dodał: wiki, Tytuł: Prześliczne!

  bardzo chcę je miec na balkonie, który jest od strony południowej. Nie będą więdnąć o nadmiaru słońca?

 7. Dodał: basiared, Tytuł: petunia piękna jak anioł

  te petunie są piękne .chciałabym takie mieć u siebie na balonie .niestety u mnie nie rosną nie wiem dlaczego

 8. Dodał: anna30, Tytuł: petunia moje kwiaty

  moje ukochane kwiaty na balkon :) co roku je sadze i lubię kolo nich robić :)

 9. Dodał: gonia911, Tytuł:

  Ja zasiałam te nasionka chyba w marcu i trzymałam w domu aż się nie zrobi cieplej czyli tak do maja chyba ale za szybko je chciałam poprzesadzać do doniczki, która była na balkon. Zniszczyłam przez to sadzoneczki bo były jeszcze maluśkie. W przyszłym roku już powsadzam do tej odpowiedniej, może wtedy mi się uda:) Chociaż widzę, że kilka sobie wyrosło ale są jeszcze małe, same listki.

 10. Dodał: katarzyna adamczyk, Tytuł:

  Dzięki gonia 911 za poradę

 11. Dodał: gonia911, Tytuł:

  Niestety moje petuńki trochę mi zmarniały i nie wiem czy się ich doczekam w tym roku:( ale mama co roku wysiewa z nasion, które zbiera końcem sierpnia chyba i co roku pięknie jej rosną na balkonie w skrzynce:)

 12. Dodał: Kasia Adamczyk, Tytuł:

  W jaki sposob mozna wychodowac z nasion (domowym sposobem) petunie? Prosze o kilka wskazówek.

 13. Dodał: gonia911, Tytuł: Petunia

  Moje petunie, których nasionka dostałam od mamy właśnie sobie powolutku rosną w doniczce w domu a za jakieś dwa tygodnie może, jak już będzie cieplej, poprzesadzam je i wystawie na balkon:)

 14. Dodał: Alicja, Tytuł: PETUNIA OGRODOWA

  Moje petunie wysiewają się same. Co roku ogród tonie w ich biało-różowo-fiołkowych kwiatach. Kwitną do późnej jesieni.

Dodaj swój komentarz

Captcha