Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 51

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Ołownik - Plumbago

Ołownik - Plumbago

0 komentarzy

Opis:

Ołownik to pochodzący z terenów Afryki, krzew o długich pędach, dorastający do dwóch metrów wysokości. Pomimo tego, że bardzo często wspiera się na podporach i wzdłuż nich rośnie, raczej nie jest zaliczany do pnączy. Jest rośliną, którą można bardzo łatwo kształtować, nadając jej formę krzewu, drzewka lub przywiązując do podpór, zakrywać nieestetyczne części ogrodu. Największą ozdobą tego krzewu, są jego kwiaty. Mają one kolor jasnoniebieski, biały lub niebieski, czasami z odcieniem ołowianym. Ich średnica wynosi około 3 centymetrów i zebrane są w gęste, przepiękne, kilkunasto- lub w przypadku niektórych odmian kilkudziesięciocentymetrowe kwiatostany, pojawiające się na szczytach jednorocznych pędów. Liście są zielone i podłużne, do 5-6 cm.

Uprawa:

Ze względu na pochodzenie tej rośliny, powinna ona zajmować stanowisko słoneczne i ciepłe, dlatego też w ogrodzie może stać tylko, gdy temperatura wynosi przynajmniej 12-15 stopni. Przez resztę roku, uprawiamy do w domu lub innym pomieszczeniu, w temperaturze około 8-10 stopni. Nie możemy wystawiać go na działanie silnego wiatru lub deszczu. W okresie letnim dostarczamy mu duże ilości wody, zimą natomiast, tylko tyle, by podłoże nie przeschło całkowicie. Co 2-3 tygodnie dokarmiamy go wieloskładnikowym nawozem o niewysokim stężeniu. Po wystawieniu go na wiosnę do ogrodu, należy skrócić jego pędy o około 1/3. Na bieżąco obrywamy uschłe kwiaty. Młode okazy bardzo łatwo możemy uzyskać poprzez wysianie nasion, albo pobranie z rośliny matecznej, zielonych sadzonek wczesną wiosną.

Zastosowanie:

W naszym klimacie uprawiany jest w dużych pojemnikach, w których będziemy mogli go przenosić na zimę w inne miejsce. Stosowany jest przede wszystkim jako ozdoba słonecznych tarasów, balkonów oraz werand. W okresie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną, ozdabia pomieszczenia, do których został przeniesiony w celu przezimowania. W czasie kwitnienia jest rośliną niezwykle ozdobną i z pewnością może być atrakcją niejednego ogrodu.

Kwitnienie:

Kwiaty tej rośliny zaczynają się pojawiać już w maju, na przełomie lipca i sierpnia jest ich najwięcej, a jeżeli jest ciepło, mogą widnieć na roślinie aż do października.

Zimowanie:

Na zimę przestawiamy go do pomieszczenia o temperaturze około 8-10 stopni. W tym okresie również mniej go podlewamy, ale nie dopuszczamy do przesychania podłoża.

Uwagi:

Nie przeżyje zimy w ogrodzie.

 • Rośliny zielone przez cały rok
  Rośliny zielone przez cały rok

  Krzewy zimozielone to rośliny wyjątkowe ze względu na swe liczne walory. Ich liście utrzymują się przez cały rok, stanowiąc wspaniałą ozdobę ogrodu. Opadają dopiero po kilku latach. Każdego roku na krzewach przybywa także nowych liści, więc rośliny te są zielone praktycznie przez

  Przeczytaj więcej...
 • Róże rabatowe – piękno w ogrodzie
  Róże rabatowe – piękno w ogrodzie

  Róże to najpopularniejsze i jednocześnie jedne z najpiękniejszych kwiatów na świecie. Wielu ogrodników jest ich miłośnikami, dlatego też nie trudno spotkać tę roślinę, przechadzając się po ogrodach lub działkach. Wyróżniamy wiele tysięcy odmian r&oacut

  Przeczytaj więcej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha