Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
15 z 15

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Oczar wirginijski - Hamamelis virginiana

Oczar wirginijski - Hamamelis virginiana

0 komentarzy

Opis:

Gatunek pochodzący z Ameryki Północnej, mający postać wysokiego krzewu (2-5 m) o sezonowym ulistnieniu, przypominający trochę leszczynę. Liście eliptyczne, odwrotnie jajowate dochodzące do 15 cm długości u nasady nierównomierne, karbowane. Na okres jesieni przebarwiają się na żółto. Kwiaty są charakterystyczne i bardzo oryginalne, składające się z tasiemkowatych płatków, skręconych lub wyprostowanych w barwie żółtej, które ukazują się jesienią. Owoce mają postać zdrewniałych torebek, które dojrzewają w następnym roku po kwitnieniu. Owoce, gdy dojrzeją mają postać silnie zdrewniałych torebek i pękają z charakterystycznym trzaskiem.

Uprawa:

Oczar nie jest wymagającym krzewem i jego uprawa przebiega raczej bezproblemowo. Wymaga stanowisk słonecznych do półcienistych, udaje się w każdej glebie ogrodowej, choć bardziej woli gleby świeże, próchnicze, dostatecznie wilgotne o lekko kwaśnym odczynie. Oczar można rozmnożyć poprzez odkłady, sadzonki, nasiona (proces stratyfikacji), szczepienie. Krzew ten nie wymaga zabiegu cięcia, za wyjątkiem usuwania chorych i uszkodzonych pędów.

Zastosowanie:

Oczar nadaje się przede wszystkim do dużych ogrodów, parków, gdzie znakomicie się prezentuje pojedynczo na trawniku, bądź grupowo z innymi nasadzeniami.

Kwitnienie:

Oczar kwitnie wczesną wiosną

Zimowanie:

Wraz z wiekiem uzyskuje całkowitą mrozoodporność, młode okazy lepiej okrywać.

 • Stare odmiany jabłoni
  Stare odmiany jabłoni

      Wypoczywając wśród wiejskich krajobrazów możemy napotkać wiele starych sadów, a w nich piękne, rozłożyste jabłonie, które naznaczone czasem, coraz częściej są zastępowane przez nowe nasadzenia. Te dobrze zaaklimatyzowane stare odmiany j

  Przeczytaj więcej...
 • Rośliny lecznicze w ogrodzie
  Rośliny lecznicze w ogrodzie

      Rośliny lecznicze stanowią część roślin występujących w przyrodzie. Zawierają substancje, które wykazują dobroczynny wpływ na ludzki organizm. Ludzie od dawien dawna gromadzili wiedzę z zakresu właściwości leczniczych roślin, która przekazywana była

  Przeczytaj więcej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha