Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 38

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Niecierpek nowogwinejski - Impatiens (z grupy New Guinea)

Niecierpek nowogwinejski - Impatiens (z grupy New Guinea)

7 komentarzy

Opis:

Niecierpek nowogwinejski jet krzyżówką I. hawkeri i I. linearifolia. Mają postać wzniesionych, krzaczastych roślin zielnych o lancetowatych różnie zabarwionych liściach (czerwone, brązowe, mieszane) z połyskiem. Kwiaty pojawiają się w kątach liści w barwie pomarańczowej, czerwonej, różowej, purpurowej, białej. Są sporych rozmiarów i mają płaskawy kształt. Osiągają wysokość do 30 cm. Możemy się spotkać również z formami o pstrych liściach (żółte liście z ciemnozielonym brzegiem oraz różowym głównym nerwem). Jest wiele odmian tej krzyżówki m.in. ‘Aruba’ o purpurowych kwiatach i ciemnozielonych liściach; ‘Eurema’ o pstrych liściach i pomarańczowo-czerwonych kwiatach; ’Tango’ ciemnobrązowe liście i pomarańczowe kwiaty.

Uprawa:

Niecierpki tej grupy mogą być uprawiane w pomieszczeniach lub na zewnątrz. Lubią zaciszne miejsca, półcieniste do słonecznego, ale zabezpieczone przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym. Nie lubią zbyt wysokiej temperatury, więc znakomicie czuje się na zewnątrz, w okresie letnim. Optymalna temperatura nie powinna przekraczać 20ºC a dolna granica na poziomie około 15ºC. Wymaga sumiennego podlewania, bo bardzo odczuwa przesuszenia. Im wyższa temperatura i jaśniejsze stanowisko, tym podlewanie winno być obfitsze. Oczywiście nie przesadzajmy z podlewaniem, bo roślina może bardzo szybko nam zgnić. Nawożenie umiarkowane, co tydzień. Podłoże powinno być żyzne i próchnicze z pH na poziomie 6-6,8. Rozmnażanie poprzez sadzonki.

Zastosowanie:

W mieszkaniach, na balkonach i w ogrodzie.

Kwitnienie:

Okres letni.

Zimowanie:

Brak mrozoodporności.

Uwagi:

Może być atakowany przez przędziorki, mszyce, roztocza zwłaszcza, gdy stoi w pełnym słońcu i zbyt suchym podłożu.

Wybrane oferty z naszego sklepu:

 • Furtki ogrodowe
  Furtki ogrodowe

      Wielu z nas poświęca dużo czasu na dbanie o swój ogród. Starannie pielęgnujemy kwiaty, przycinamy drzewka, wyszukujemy najpiękniejsze i najoryginalniejsze gatunki roślin po to, by móc czuć się dobrze w tym zielonym zakątku oraz wzbudzić zachwy

  Przeczytaj więcej...
 • Grille ogrodowe
  Grille ogrodowe

      W ostatnich latach można zauważyć w Polsce znaczący wzrost popularności grillowania. Jest to sztuka łatwa, przyjemna i przede wszystkim smaczna. Książka kucharska potraw grillowanych z roku na rok powiększa się. Coraz częściej letnie spotkania ze znajomymi odbywaj

  Przeczytaj więcej...

7 komentarzy

 1. Dodał: Basia, Tytuł: niecierpek

  Mój niecierpek już dłuższy czas nie kwitnie a na liściach pojawiły się takie jakby pęcherzyki

 2. Dodał: wiesia , Tytuł: niecierpek

  mój niecierpek kwitnie mi cała zimę podlewam go co dziennie do podstawka stoi na parapecie w pół słonecznym miejscu ma ciepło i jest piękny posadziłam ,już młode.

 3. Dodał: lusia, Tytuł: :-)

  jest 15 listopada a mój niecierpek znowu kwitnie jak szalony :-)

 4. Dodał: Majka, Tytuł:

  Niecierpek to piękny kwiat. Tylko potrafi szybko uschnąć

 5. Dodał: adam, Tytuł:

  czy niecierpek mozna wychodowac z korzenia czy z nasion?

 6. Dodał: Danka, Tytuł: niecierpek

  Trzy dni temu przenioslam moje niecierpki na inne okno.Dzisiaj ku mojemu przerazeniu odkrylam ze COS wygryzlo otwory prawie na kazdym platku.Co ciekawe nie na wylot.Ratunku.

 7. Dodał: magda, Tytuł:

  pięknie kwitną ale się same nie czyszczą - trzeba zbierać zasychające kwiatki. polecam szczególnie do skrzynek balkonowych lub mis. nie należy przesadzać z podlewaniem!

Dodaj swój komentarz

Captcha