Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
5 z 5

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Mekonops wielki – Meconopsis grandis

Mekonops wielki – Meconopsis grandis

10 komentarzy

Opis:

Mekonops pochodzi z Azji środkowej. Wysokość do 120cm, pędy wzniesione, tworzy pędy, z których wyrastają sztywne, owłosione, czerwonobrązowe pędy kwiatowe. Liście podłużne z ząbkowanym brzegiem, ułożone w rozetę u podstawy rośliny, w kolorze ciemnozielonym, pokryte czerwonobrązowymi włoskami. Kwiaty płaskie, talerzykowate w kolorze błękitu nieba i o jedwabistym połysku, wyrastające z kątów liści. Brązowawe pylniki kontrastują z niebieskimi płatkami.

Uprawa:

Stanowisko półcieniste, chłodne, osłonięte od wiatru. Gleba żyzna, wilgotna, luźna, bogata w składniki pokarmowe, lekko kwaśna. Mekonops wymaga latem obfitego podlewania, w przeciwnym razie zginie zaraz po kwitnieniu. Warto przedłużyć okres kwitnięcia rośliny przez usuwanie zawiązków nasion. Rozmnażanie rośliny przez wysiew nasion jesienią lub wczesna wiosną.

Zastosowanie:

Bylina najlepiej rośnie w zacienionych miejscach pod drzewami, przy dość dużej wilgotności powietrza. Doskonale komponuje się z grupami rododendronów, paproci i traw.

Kwitnienie:

czerwiec-lipiec

Zimowanie:

Roślina mrozoodporna.

Uwagi:

Kwiaty są jednym słowem NIESAMOWITE!!! Inne gatunki i odmiany: Meconopsis betoniciflora – kwiaty mniejsze od mekonopsa wielkiego. Odmiana Mekonops wielki „Alba” ma kwiaty białe. Kolejna znaną odmianą jest mekonops walijski (Meconopsis cambrica) – wymaga gleby wapiennej.

Kategorie
Byliny
 • Pompy i filtry do oczek wodnych
  Pompy i filtry do oczek wodnych

      Już na etapie budowania oczka wodnego, warto zastanowić się na tym, jaki rodzaj filtrów oraz pomp zastosujemy oraz w jaki sposób je zamontujemy w naszym zbiorniku. Zagadnienie to jest o tyle ważne, iż bez tych urządzeń, nie może dobrze funkcjonować ż

  Przeczytaj więcej...
 • Projektowanie ogrodu krok po kroku
  Projektowanie ogrodu krok po kroku

      Stworzenie ogrodu od podstaw nie jest łatwym zadaniem i wymaga sporej wiedzy. Często zdarza się, że podchodzimy do jego tworzenia od tak, bez przemyśleń, bez określonych założeń, sadząc te rośliny, które uda się kupić w okolicznych szkółkach i centra

  Przeczytaj więcej...
 • Piwonia drzewiasta HIT
  Piwonia drzewiasta

      Piwonie (Paeonia) należą do najpiękniejszych roślin jakie zdobią nasze ogrody. Ich dekoracyjność jest niekwestionowana, wynikająca z bardzo zróżnicowanych kwiatostanów. Naliczono kilkadziesiąt gatunków piwonii z których zdecydowana więk

  Przeczytaj więcej...

10 komentarzy

 1. Dodał: dichelostemma, Tytuł: nasiona m. betoniciflora

  Nasiona m. betoniciflora kiełkują wysiane jesienią. Roślina mrozoodporna do -25 w Polsce południowej. "Problemy" z powtórnym kwitnieniem wynikają w pewnym stopniu z monokarpicznego charakteru tej byliny. Jeśli wytnie się zaraz po kwitnieniu łodygę kwiatową to zwykle udaje się utrzymać większość mieszańców meconopsis b. i grandis.

 2. Dodał: Gosia, Tytuł: nasiona sprowadzane z zagranicy

  witam problem zakwitania nasion sprowadzonych z zagranicy jest w tym ze te rośliny są "wyprodukowane" w innych warunkach klimatycznych dlatego tez mogą mieć problem z zakwitnięciem i ogólnie z kiełkowaniem. Poza tym roślinki te nie są w pełni mrozoodporne dlatego wymagają miejsc w osłoniętych i pół cienistych proponowałabym sadzenie w rozproszonym świetle np dawanym przez brzozy :) Ps. nasiona najlepiej wysiewać wiosną do lekkiej piaszczystej gleby :)

 3. Dodał: Piotr, Tytuł: meconopsis

  Próbuję od 2004, posadzone w słońcu giną nawet w kwietniu czy sierpniu a więc nie w okresie największego nasłonecznienia, posadzone w cieniu wegetują ale nie rozwijają się i nie kwitną, najważniejsza jest chyba duża wilgotność i gleby i powietrza, najpiękniejszy okaz widziałem w Szwecji w pełnym słońcu, rósł tak mimo temperatur 25-30 stopni C utrzymujących się od kilku tygodni ale za to na wilgotnej torfiastej łące, gleba taka jak mokra gąbka. Z nasion z torebki raczej pożytku nie będzie bo wymagają miesięcznej stratyfikacji. Co innego ze świeżych ale cóż, nie dochowałem się żadnego kwitnącego. Jedyne znane mi dostępne źródła to centra ogrodnicze w Szwajcarii.

 4. Dodał: miroslawa, Tytuł: MECONOPSIS BETONICIFOLIA

  poszukuję i chciałabym ewentualnie odkupić nasiona jestem z krakowa

 5. Dodał: RENATA, Tytuł: MECONOPSIS BETONICIFOLIA

  JA KUPIŁAM W ANGLII.ZOBACZYMY CZY WYROŚNIE.

 6. Dodał: bdbn, Tytuł: meconopis

  co posadze to niestety nie wyrosna albo cos je zje.nasiona ma Legutko i czasem verde.Za granica bez problemu mozna je kupic w Polsce Biednie Drogo Totalnie nawet narzedzia dd z takim krajem(PBDT)

 7. Dodał: elzbieta, Tytuł:

  gdzie mozna kupic ta roslinke

 8. Dodał: Wąwól, Tytuł:

  Szukam tej rośliny już 3 lata - bezskutecznie. Gdzie ją można kupić ?

 9. Dodał: Łukasz, Tytuł:

  Rodzaj Meconopsis należy do rodziny Papaveraceae, nic więc dziwnego że przypominają Ci maki ;) Piękna roślina, troche problematyczna ale warta uwagi i poświęcenia.

 10. Dodał: Paulina, Tytuł:

  HeHe...Do maków to troche podobne...

Dodaj swój komentarz

Captcha