Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 93

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Mahonia pospolita – Mahonia aquifolium

Mahonia pospolita – Mahonia aquifolium

2 komentarzy

Opis:

Niewysoki, ale gęsty krzew pochodzenia amerykańskiego. Mahonia dorasta maksymalnie do 110 – 120 cm wysokości. Dość wcześnie pojawiają się pąki. Kwiaty koloru żółtego, są drobne i zebrane w grona. Po przekwitnięciu na roślinie pojawiają się niewielki jagodowe owoce koloru niebieskiego lub fioletowego. Liście są koloru ciemnej zieleni, błyszczące o ostrych, kolczastych krawędziach, podobne do liści ostrokrzewu, jednak mniejsze, z drobniejszymi kolcami. Na gałązce rozmieszczone są skrętolegle. Kiedy temperatura jest niska ulistnienie może zmienić kolor na czerwonobrunatny.

Uprawa:

Jest rośliną dość prostą w uprawie. Zadowala się miejscem cienistym, z lekkim słońcem. Gleba powinna być żyzna, bogata w sole mineralne i wilgotna, dlatego nie zaszkodzi jej częste podlewanie.

Zastosowanie:

Roślina ta wspaniale nadaje się do sadzenia wśród drzew i innych krzewów. Doskonale nadaje się do ogrodów skalnych. Czasami spotykana jest jako żywopłot, jednak jest on niski i nieprzycinany. Stosowana jest często jako krzew okrywowy. Ze względu na to, że jest odporny na zanieczyszczenia powietrza, może być sadzony w dużych miastach.

Kwitnienie:

Mahonia pospolita kwitnie przeważnie wiosną, od kwietnia do maja.

Zimowanie:

Jest rośliną zimozieloną, co oznacza, że zachowuje kolor swoich liści przez cały rok. Nie zmarznie, jeżeli nie przykryjemy jej na zimę.

Uwagi:

Owoce tej rośliny są jadalne.

Zobacz więcej zdjęć: mahonia pospolita

2 komentarzy

  1. Dodał: Ala, Tytuł: Moja mahonia

    Ma dużo zeschniętych liści.Nie jest piękna, choć dość duża. Czy można ja przeciąć i kiedy? Pięknie kwItła więc będzie miała dużo owoców.

  2. Dodał: aldona, Tytuł: mahonia

    Mam dwie mahonie a jedna z nich stala sie brzydka, malo kwitla i zgubila liscie.po przekwitnieciu lekko ja przycięlam i o dziwo, wypuscila nowe listki.Myslę,że miala za sucho,bo także zaczelam ja podlewac.

Dodaj swój komentarz

Captcha