Dodaj zdjęcie rośliny

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Lipa srebrzysta, Lipa węgierska – Tilia tomentosa Moench

Lipa srebrzysta, Lipa węgierska – Tilia tomentosa Moench

0 komentarzy

Opis:

Lipa srebrzysta występuje ona w Europie (Środkowa, Południowo-Wschodnia), południowo-zachodniej Azji. Osiąga do 30 m wysokości. Korona regularna, początkowo stożkowata następnie jajowato sklepiona do kulistej o wzniesionych konarach. Kora srebrzystoszara z lekkimi bruzdami, pędy owłosione gwiaździstymi włoskami. Liście sercowate, okrągławe do 10 cm, ostro ząbkowane, jesienią przebarwiające się na kolor pomarańczowożółty. Pokryte gęstym kutnerem, z czasem wierzchnia strona liści ciemnozielona a spodnia wyraziście biała. Kwiaty na owłosionych wierzchołkach, późno kwitnąca (lipiec- sierpień).

Uprawa:

Tilia tomentosa Moench jest odpornym na mróz gatunkiem, wymagającym gleby lekkokwaśnej do alkalicznej, świeżej i gliniastej. Jest ona najbardziej odporna na suszę ze wszystkich lip oraz zanieczyszczenia powietrza, co decyduje o jej zastosowaniu.

Zastosowanie:

Dekoracyjnie zwarta korona, późniejsze opadanie liści, pachnące kwiaty jak i jej wytrzymałość sprawiają, że jest ona często stosowana do nasadzeń miejskich pojedynczo i grupowo ( w alejach, przy ulicach, w parkach i terenach zieleni).

Uwagi:

Autor opisu – Sargon.

 • Szklarnia w ogrodzie
  Szklarnia w ogrodzie

      Szklarnia w ogrodzie to nie tylko ładna rzecz, to przede wszystkim radość z uprawiania roślin, które w naszym klimacie rosnąc na polu czy na okiennym parapecie po prostu by nie przetrwały. Dobra szklarnia Dobrym rozwiązaniem jest duża, przestrzenna sz

  Przeczytaj więcej...
 • Stare odmiany drzew owocowych
  Stare odmiany drzew owocowych

      Od wielu lat liczba nowych odmian drzew owocowych systematycznie wzrasta. Hodowane odmiany mają się charakteryzować wyższą plennością, mniejszymi wymaganiami wobec podłoża oraz większą odpornością na choroby. Uprawa tych odmian sprawdza się przede wszystkim na pla

  Przeczytaj więcej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha