Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 279

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Lilak, Lilaki – Syringa, Lilak pospolity

Lilak, Lilaki – Syringa, Lilak pospolity

9 komentarzy

Opis:

Lilak to roślina pochodząca z rodziny oliwkowatych. Występuje w Azji oraz w południowo wschodniej Europie. Osiąga maksymalnie do 5 metrów wysokości i jest pokroju drzewa lub krzewu. Kwiaty mogą mieć różny kolor, od białego poprzez niebieskawy po ciemno fioletowy. Zebrane są w długie wiechy wyrastające na końcach gałęzi. Każdy kwiat składa się z czterech płatków, a jego korona jest długa i rurkowata. Po przekwitnięciu pojawiają się małe, suche torebki z nasionami. Liście są zielone, skrętoległe i całobrzegie, opadają na zimę.

Uprawa:

Lilaki to rośliny bardzo łatwe w uprawie. Ich wymagania nie są wysokie. Dobrze czują się zarówno na słońcu, jak i w półcieniu, jednak od natężenia światła zależy ilość kwiatów. W miejscach widnych i jasnych kwiatów jest bardzo dużo. Roślina ta jest odporna na zanieczyszczenia powietrza, więc może być sadzona nawet w pobliżu dróg. Lilak nie jest atakowany przez gryzonie, jednak czasami może mieć problemy ze szkodnikami, głównie z Kibitnikiem liliakowaczkiem, którego można zwalczyć opryskami. Gleba nie powinna być zbyt uboga, a co jakiś czas przydaje się nawożenie. Młode rośliny podlewamy w okresie suszy. Rozmnażać można go poprzez nasiona i szczepki. Co jakiś czas należy usunąć liczne odrosty wyrastające z korzeni lilaka. Jeżeli nie potrzebujemy nasion to po przekwitnięciu obcinamy kwiatostany, które nie wyglądają wtedy zbyt ładnie, a niepotrzebnie osłabiają roślinę.

Zastosowanie:

Lilaki sadzone są często w grupach z innymi krzewami i drzewkami ozdobnymi. Często spotykany jest przy budynkach i w narożnikach działek. Świetnie nadaje się do miejsc, w których często przebywamy i wypoczywamy. Gałęzie tej rośliny wraz w rozkwitniętymi kwiatami wspaniale nadają się do wazonów stawianych we wnętrzach mieszkań.

Kwitnienie:

Roślina obsypuje się kwiatami w maju. Obfitość kwitnienia zależy od miejsca, w którym rośnie.

Uwagi:

Zobacz też: bzy i pachnące kwiaty.

Zobacz więcej zdjęć: lilak

Wybrane oferty z naszego sklepu:

 • Uprawa ziół w domu i na balkonie
  Uprawa ziół w domu i na balkonie

  Rośliny ziołowe potrafią doskonale zastąpić kwiaty na naszych balkonach i oknach. Kompozycie z tych niezwykle dekoracyjnych, a zarazem smacznych i zdrowych roślin mogą stać się niepowtarzalną ozdobą naszego otoczenia. Warto więc poświęcić chwilę i zapoznać się z podstawowymi zasa

  Przeczytaj więcej...
 • Uprawa tulipanów
  Uprawa tulipanów

      Tulipany to jedne z najładniejszych wiosennych kwiatów cebulkowych. Kiedyś były dostępne w sprzedaży dopiero od kwietnia, obecnie można się nimi cieszyć już w styczniu. Tulipany są tak lekkie i kolorowe jak wiosna. Pochodzą one z Azji i należą do rodziny Li

  Przeczytaj więcej...
 • Wysiew trawy - odmiany i rodzaje
  Wysiew trawy - odmiany i rodzaje

  Wysiew trawy to czynność będąca kolejnym etapem przybliżającym do osiągnięcia pięknego trawnika. Siew powinien być poprzedzony dokładną analizą naszych potrzeb, odnośnie przyszłego trawnika oraz warunków klimatyczno- glebowych panujących w naszym regionie.   &n

  Przeczytaj więcej...

9 komentarzy

 1. Dodał: Ogrodnikmiks, Tytuł: Bez - naszczepianie?

  Czy ktoś próbował naszczepić kilka kolorów bzu na jednym krzewie? Bo mam zamiar to zrobić. Są szanse?

 2. Dodał: Karolina, Tytuł: pięknie pachnące bzy

  Bzy to moje najulubieńsze krzewy, moja mama też je uwielbia. Nic nie pachnie tak pięknie jak one. Najpiękniejsze są fioletowe bzy.

 3. Dodał: Barbara, Tytuł: Bez nie kwitnie

  Nasz bez w tym roku wcale nie zakwitł. W zeszłym roku kwiatów było troszkę, ale niezbyt dużo. Co może być powodem,że dosyć duże drzewko bzu nie ma kwiatów? Pragnę nadmienić, iż bez rośnie w dosyć dobrej glebie i w słonecznym miejscu. Bardzo proszę o pomoc.

 4. Dodał: marysia, Tytuł: lilak

  mam prawdopodobnie wloski cienkie galazki kwitnie niebiesko liliowo.wyglada jak zerwane galazki pelne kwiatu iwlozone w ziemie

 5. Dodał: :), Tytuł: ?

  Lilak - syrinaga philadelphus - jaśmin

 6. Dodał: ewa, Tytuł: philadelphus

  philadelphus- znaczy jasminowiec, lilak to syringa

 7. Dodał: gardenarium, Tytuł: Bez

  Jeśli był szkółkowany tzn. rósł w doniczce, to można sadzić przez cały rok, jeśli tylko ziemia nie jest zmarznięta i da się wykopać dołek. Jeśli natomiast chcesz wykopać i przesadzić lub kupić kopany ze szkółki, to najlepiej wiosną lub jesienią.

 8. Dodał: ania, Tytuł:

  bez najlepiej posadzic jesienia

 9. Dodał: eliszka, Tytuł: Bez

  Chciałabym posadzić na swojej działce bez tylko nie bardzo wiem kiedy można to robić.Czy ktoś może mi podpowiedzieć jaki termin jest najlepszy.

Dodaj swój komentarz

Captcha