Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 69

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Lewizja liścieniowa – Lewisia cotyledon

Lewizja liścieniowa – Lewisia cotyledon

6 komentarzy

Opis:

Roślina górska. Kwiatostan dorasta do wysokości 20cm i wznosi się nad płasko rozesłaną rozetą liści. Liście łyżeczkowate, mięsiste, zimozielone. Kwiaty gwiazdkowe, w różowe i białe paski, tworzą luźne wiechy. Kwiaty przybierają u różnych odmian inne kolory pasków (żółte, białe, różowe i czerwone).

Uprawa:

Stanowisko półcieniste do słonecznego, gleba może być uboga w składniki pokarmowe, luźna, kamienista, umiarkowanie wilgotna, uboga w wapń. Dobrze jest wokół rośliny wysypać warstwę żwiru, zapobiega to gniciu rośliny. Roślina nie toleruje nadmiernego podlewania. Rozmnażanie przez wiosenny wysiew nasion.

Zastosowanie:

Roślina nadaje się do miejsc mniej słonecznych, w ogrodach i ogródkach skalnych, dobrze rosnąca zarówno w grupach lub samotnie. Doskonale rośnie w szczelinach murów i skał, a także w misach i skrzynkach. Doskonale komponuje się z rojnikiem murowym, rozchodnikiem i dzwonkiem dalmatyńskim.

Kwitnienie:

maj-czerwiec

Zimowanie:

W zimie należy chronić roślinę przed słońcem.

Kategorie
Byliny

6 komentarzy

 1. Dodał: naxalie12, Tytuł:

  jest piękna;) Mam zamiar kupić nasionka:)

 2. Dodał: Beata, Tytuł:

  Moja lewizja pięknie kwitła przez całe lato z niewielkimi przerwami na wypuszczenie kolejnych pąków. Mam ją co prawda pierwszy rok, zobaczymy co będzie następnego.

 3. Dodał: wiska, Tytuł: lewizja

  Moja lewizja wypuściła teraz jeszcze kwiatki,myślę że nie powinno tak być.Co zrobić obciąć je czy zostawić na zimę? Poradźcie

 4. Dodał: elzbieta, Tytuł:

  to ladna ale kaprysna roslinka sa lata ze kwitnie obficie a bywaja tez okresy ze wyglada jak by konczyla swoje zywota ale ja jestem cierpliwa daje jej kolejna szanse

 5. Dodał: Sargon, Tytuł:

  Lewizja ma to do siebie, że nie znosi mokrego podłoża, dlatego tak niezbędnym jest dobry drenaż.Podłoże winno być luźne i kamieniste a powierzchnia wysypana żwirkiem, aby liście nie miały styczności z mokrym podłożem. Najlepiej jest je sadzić w szczelinach między kamieniami tak, aby miały zadaszenie przed deszczem. Jeżeli nie mamy takiego stanowiska można również przykrywać szybą na wypadek długotrwałych opaadów a obowiązkowo na okres zimy. Poza tym ma małe wymagania pokarmowe, więc nie należy przesadzać z dokarmianiem oraz, bardziej toleruje glebę z małą ilością wapnia.

 6. Dodał: Matelka, Tytuł:

  mialam lewizje ale chyba zle ja pielegnowalam bo nie wyszlo ona ma takie wymagania ?

Dodaj swój komentarz

Captcha