Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 74

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Kosaciec żyłkowany Irys – Iris reticulata

Kosaciec żyłkowany Irys – Iris reticulata

1 komentarzy

Opis:

Roślina występuje od Turcji to Kaukaz. Dorasta do 15cm. Cechą charakterystyczną jest fakt, iż z jednej cebulki wyrastają maksymalnie dwa liście. Liście długie, smukłe, mieczowate, żebrowane w kolorze szarozielonym. Kwiaty fioletowoniebieskie z pomarańczowym paskiem u dołu. Najbardziej znane odmiany to „Cantab” o kwiatach jasnoniebieskich z żółtymi plamkami na płatkach opadających. „Iris reticulata J.S. Dijit” o kwiatach czerwonofioletowych z pomarańczowymi plamkami.

Uprawa:

Stanowisko słoneczne lub półcieniste, ciepłe. Gleba piaszczysta, luźna, lekko wapienna. Przekwitnięta roślinę wykopujemy i przesuszamy. Oczyszczamy i przechowujemy w przewiewnym miejscu aż do jesieni, kiedy to sadzimy ją na nowo. Rozmnażanie: Najlepszym sposobem rozmnażanie jest odrywanie cebulek potomnych. Młode cebulki sadzimy jesienią razem z dorosłymi okazami. Cebule sadzimy na głębokości ok. 6-8cm.

Zastosowanie:

Kosaciec żyłkowany należy go roślin uprawianych w ogrodach skalnych, sadzi się go wśród roślin zadarniających, dzięki czemu wczesną wiosną wypełnia puste miejsca. Doskonale nadaje się do uprawy w doniczkach oraz skrzynkach.

Kwitnienie:

Wczesna wiosna.

Zimowanie:

Roślinę należy okryć na zimę.

Uwagi:

Roślina trująca.
Zobacz też: przesadzanie roślin.

Wybrane oferty z naszego sklepu:

Kategorie
Cebulowe

1 komentarzy

  1. Dodał: irena, Tytuł: Kosaciec

    Mam te kwiatki od lat,ale nigdy nie wykopywałam,rosną i ładnie kwitną.Nie okrywam tez na zimę i nic złego sie nie dzieje.Szkoda że nie kwitną długo,są piękne.

Dodaj swój komentarz

Captcha