Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
10 z 10

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Koper , koper ogrodowy, koperek

Koper , koper ogrodowy, koperek

0 komentarzy

Opis:

Bardzo popularna i znana praktycznie wszystkim roślina z rodziny selerowatych, dorastająca od kilkunastu centymetrów do półtora metra wysokości. Koper uprawiany jest od bardzo dawna na całym świecie. Roślina ma postać długich łodyg, w przekroju mocno ząbkowanych i pustych w środku, na których pojawiają się zebrane w płaskie baldachy, zielono-żółte i zielone, igiełkowate, pierzaste liście.

Uprawa:

Nasiona wysiewamy bezpośrednio do grunt w połowie wiosny. Po kilkunastu dniach roślina zaczyna kiełkować. Aby mieć świeży koperek przez dłuższy okres czasu, można wysiewać go stopniowo. Wtedy będzie regularnie kiełkował i dojrzewał. Stanowisko do uprawy powinno mieć bezpośredni dostęp promieni słonecznych, a jednocześnie powinno być osłonięte od silnego wiatru. Gleba przepuszczalna. Konieczne jest podlewanie w okresach bez opadów. Koper ogrodowy lubi sam się rozsiewać. Przed zimą wykopujemy pozostałości roślin.

Zbiór i Konserwacja:

Zbieramy latem liście oraz niezbyt grube łodygi, a także nasiona, które przybierają brązową barwę. Części zielone wykorzystujemy, gdy są świeże, nasiona natomiast suszymy i przechowujemy w suchym, szczelnym naczyniu.

Przyprawa i jej zastosowanie:

Przyprawa wykorzystywana jest również bardzo często do różnego rodzaju potraw, dań z mięs, ryb, zup, sałatek, ziemniaków. Nasiona mają dużo bardziej intensywny aromat, dlatego trzeba uważać, by nie nasypać ich zbyt dużo.

Właściwości i działanie lecznicze:

Herbatka zrobiona na bazie koperku stosowana bywa do leczenia kolki i wzdęć u noworodków. Bardzo często używany jest w tych samych celach u ludzi dorosłych. Leczy również bóle brzucha i niestrawności.

Wybrane oferty z naszego sklepu:

 • Koper ogrodowy – koperek HIT
  Koper ogrodowy – koperek

  Koperek ogrodowy należy do rodziny selerowatych i pochodzi z okolic Morza Śródziemnego. Te delikatne ziele jest powszechnienie znane ze swojego aromatycznego zapachu i jako dodatek do dań mięsnych i zup. Koper oprócz walorów smakowych, wyróżnia się t

  Przeczytaj więcej...
 • Skalniaki ogrodowe
  Skalniaki ogrodowe

      Wielu z nas planując swoje ogrody, zaczyna od wybrania pięknych niezwykle ozdobnych i dużych roślin, których kwiaty zajmują większą część terenu. Jednak szukając urozmaicenia, a także chcąc zaskoczyć wszystkich znajomych i odwiedzających, warto jest zastano

  Przeczytaj więcej...
 • Taras ogrodowy
  Taras ogrodowy

      W dzisiejszym artykule zajmiemy się kolejnym elementem ogrodu, który służyć nam będzie przede wszystkim do wypoczynku, a także do organizowania letnich spotkać ze znajomymi lub nawet niedużych imprez w ogrodzie. Chodzi tutaj mianowicie o taras ogrodowy, kt&

  Przeczytaj więcej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha