Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 48

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Kokoryczka – Kokoryczka wielkokwiatowa

Kokoryczka – Kokoryczka wielkokwiatowa

5 komentarzy

Opis:

Kokoryczka to roślina wieloletnia obejmująca około trzydziestu rodzajów występująca na półkuli północnej. W Polsce najbardziej znana i rozpowszechniona jest kokoryczka wielkokwiatowa, występująca w naturalnym środowisku prawie na terenie całego kraju za wyjątkiem terenów górzystych. Kokoryczka wielkokwiatowa osiąga wysokość do jednego metra. Liście jajowate lub eliptyczne, kryją się pod nimi zawieszone po 2 do 5 sztuk kwiatów. Kwiaty koloru białego, po przekwitnięciu jesienią pojawiają się ciemne, prawie czarne owoce.

Uprawa:

Kokoryczka w naturalnych warunkach rośnie w zbiorowiskach leśnych dlatego lubi miejsca cieniste lub półcieniste o dość dużej wilgotności. Optymalna gleba leśna lub próchnicza. Najprostszy sposób rozmnożenie to podział dorosłej rośliny lub wysiew nasion.

Zastosowanie:

Doskonała roślina do obsadzania nieco wilgotnych miejsc w ogrodzie, lubi towarzystwo roślin cieniolubnych, przede wszystkim paproci i z nimi doskonale się prezentuje. Nadaje się na kwiat cięty, doskonale wygląda w bukietach i potrafi dość długo cieszyć nas swoim urokiem.

Kwitnienie:

Kokoryczka kwitnie od maja do czerwca.

Zimowanie:

Bylina mrozoodporna.

Uwagi:

Kokoryczka wielkokwiatowa jest rośliną trującą stosowaną w medycynie naturalnej.

Kategorie
Byliny

5 komentarzy

 1. Dodał: ela, Tytuł: kokoryczka

  Bardzo ładnie kwitła mi w tym roku ma w dalszym ciągu zielone liście przebarwiajace się na żółte. Po opadnięciu liści obcinać łodygi, czy zostawić

 2. Dodał: Joa 24, Tytuł: kokoryczka

  Mam ja w ogrodzie, ale nie znałam warunków jakie lubi i posadziłam ją na słońcu z różami. O dziwo rośnie pięknie i jest bardzo okazała. W tym roku podzieliłam ją i posadziłam przy paprociach w cieniu. Zobaczymy w którym miejscu będzie piękniejsza?

 3. Dodał: Bronia, Tytuł: kokoryczka wielkokwiatowa

  Mam jest śliczna i kwiaty i liście a w wazonie nie mogę się napatrzeć- nie znałam jej nazwy-bardzo dziękuje

 4. Dodał: halys, Tytuł: Mam ją w ogrodzie

  Kwiaty ma niepozorne, za to liście są całą ozdobą rośliny. Mam ją przy domu od północnej strony, gdyż lubi cień.

 5. Dodał: Kasia, Tytuł: Kokoryczka

  Mam ją posadzoną przy domu od strony północnej. Wspaniała, uwielbiam patrzeć na nią. Kwiaty mało okazałe w przeciwieństwie do liści.

Dodaj swój komentarz

Captcha