Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 129

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Kobea pnąca - Cobaea scandenc

Kobea pnąca - Cobaea scandenc

32 komentarzy

Opis:

Roślina o dużych dzwonkowatych kwiatach pnąca się na wysokość ok. 4 m.

Uprawa:

Wysiew luty-marzec do doniczek pod ogrzewanymi osłonami. Na miejsce stałe wysadzić pod koniec maja w odległości 40 cm wymaga gleby żyznej, gliniasto-próchniczej, dostatecznie wilgotnej. Stanowisko słoneczne.

Zastosowanie:

Do okrywania altan, tarasów, balkonów i krat ogrodowych.

Kwitnienie:

Od lipca do pierwszych przymrozków.

Zimowanie:

Roślina jednoroczna.

Wybrane oferty z naszego sklepu:

Kategorie
Pnącza
 • Kobea pnąca HIT
  Kobea pnąca

  Kobea pnąca, nazywana inaczej sępotą, jest pnączem rosnącym dziko w Meksyku, Nowej Zelandii oraz na Filipinach. W naszym klimacie jest rośliną jednoroczną, natomiast w rejonach swego naturalnego występowania rośnie przez wiele lat. Ozdobę kobei stano

  Przeczytaj więcej...
 • Furtki ogrodowe
  Furtki ogrodowe

      Wielu z nas poświęca dużo czasu na dbanie o swój ogród. Starannie pielęgnujemy kwiaty, przycinamy drzewka, wyszukujemy najpiękniejsze i najoryginalniejsze gatunki roślin po to, by móc czuć się dobrze w tym zielonym zakątku oraz wzbudzić zachwy

  Przeczytaj więcej...
 • Grille ogrodowe
  Grille ogrodowe

      W ostatnich latach można zauważyć w Polsce znaczący wzrost popularności grillowania. Jest to sztuka łatwa, przyjemna i przede wszystkim smaczna. Książka kucharska potraw grillowanych z roku na rok powiększa się. Coraz częściej letnie spotkania ze znajomymi odbywaj

  Przeczytaj więcej...
 • Altany ogrodowe
  Altany ogrodowe

      Któż z nas nie chciałby po całym dniu ciężkiej pracy, bądź nauki, usiąść w zaciszu własnego ogrodu i otoczonym przez przyrodę wreszcie odpocząć. Właśnie po to budujemy swoje ogrody, by stały się swego rodzaju oderwaniem od szarej rzeczywistości. Miejscem id

  Przeczytaj więcej...

32 komentarzy

 1. Dodał: Elzbieta, Tytuł: kobea oczarowała

  Kobeę na balkonie mam pierwszy raz rośnie od strony południowej. Wysiałam nasionka w lutym, pierwszy kwiat pojawił się 24-06-2013 jest cudowny z koloru białego zmienił się w piękny fiolet. Jestem oczarowana tą rośliną.

 2. Dodał: Krystyna, Tytuł: sadzonki kobei

  Moje nasiona (wszystkie 7) wzeszly wzorowo.Obecnie przesadzilam do skrzynek na balkonie.Maz uplotl siatke z bawelnianego sznurka i czekam na dalsze wyniki. Zakwitnie to super jak nie to wystarczy gesta zielen.Kobea lubi sloneczne stanowisko i podlewanie nawozem bio.

 3. Dodał: Wojtek, Tytuł: Sadzonki z kobey

  Kobeę z powodzeniem rozmnaża się z sadzonek zielnych, dziś właśnie ściąłem kilka pędów, pociąłem na dwuwęzłowe sadzonki (usunąłem ulistnienie z dolnego węzła, a w górnym pozostawiłem tylko po 2 przylistki). Sadzonki potraktowałem ukorzeniaczem i umieściłem po 3 sztuki w doniczkach z ziemią uniwersalną do kwiatów. Przez pierwszy okres będą w nadmuchanych woreczkach foliowych. Powinny ukorzenić się do 3 tygodni. Te ukorzenione wegetatywnie sadzonki przetrzymam na parapecie okiennym do następnej wiosny zakwitną w następnym roku już w czerwcu. P.S. Kobea o białych kwiatach wykwita szybciej, tegoroczna kwitnie od lipca, a fioletowa dopiero we wrześniu zaczęła.

 4. Dodał: anna, Tytuł: nie chce pokazać kwiatów

  moja kobea wysiana z kupionych nasion (było ich 4 -wykiełkowało 2)nie ma zamiaru kwitnąć już mamy połowę sierpnia a ona ma co prawda takie kulki z których chyba powinna wypuścić kwiat ale nic takiego się nie dzieje. Rośnie bujnie ale miała to być kwitnąca roślina na mojej werandzie przy domu

 5. Dodał: boga, Tytuł: kobea na balkonie

  w tym roku za namową znajomej po raz pierwszy w życiu kupiłam kobeę i zainstalowałam na balkonie w zwykłej ziemi w skrzynce i zachwyt mój nie ma granic jeszcze nie kwitnie ale rośnie jak szalona raz w tygodniu podlewam odżywką

 6. Dodał: urszula, Tytuł: kobea jak sadzic i gzie?

  jak ja nawozic i czy rosnie ladnie w pojemnikach czy tylko w gruncie?

 7. Dodał: Łukasz, Tytuł: kobea pnąca

  kobee należy wcześnie wysiac a następnie posadzic w dobrze nasłonecznionym miejscu wtedy powinna obficie zakwitnąc

 8. Dodał: Beata, Tytuł: do Barbary

  ja kupuję nasiona rokrocznie skoro patrzyłas i nic nie ma w tych "ogórkach" to radziłabym Ci kupić nasionka i pod koniec stycznia juz wysiać,pozdrawiam:)

 9. Dodał: Barbara, Tytuł: kobea pierwszy raz

  To ja obsadziłam kobeą konar orzechu. Zaczęła mi kwitnąć na początku sierpnia.Pięknie to wyglądało (bo już zmarzła).W ogóle to byłam oczarowana zmiennością kolorów kwiatów. To piękna roślina. Mam jednaj pytanie w sprawie nasion. Zawiązało się kilka "ogórków" z nasionami. Co dalej się z tym robi? Rozcięłam jeden i nic konkretnego nie widzę. Jakiej wielkości jest nasionko? Proszę mi coś napisać jeśli ktoś korzystał z własnych nasion. Jak je uzyskać , co robić?

 10. Dodał: Basia.red, Tytuł: kobea piękne pnącze.

  U mnie piękna w tym roku i nawet ma owoce takie ogórki.

 11. Dodał: Barbara, Tytuł: kobea pierwszy raz

  Pod koniec maja wysadziłam kupione nieduże sadzonki (nawet nie wiem jaki kolor mam) i po tym co czytam zaczęłam się obawiać czy i kiedy mi zakwitnie. Obsadziłam dookoła dość wysoki konar po orzechu , pięknie zaczęła mi rosnąć w tej chwili ma ok.2,5 m.Nigdy nie widziałam kwiatów tylko z obrazka.Codziennie kilka razy oglądam i wypatruje. Właśnie dzisiaj zauważyłam nie listki a zupełnie coś innego i sądzę że to będą kwiatki. Ale najwięcej jest w górnej części , ciekawa jestem czy kwiaty będą na całej pokrytej rośliną powierzchni. Cieszę się że dość szybko zaczyna kwitnąć , co prawda dbam o nią wyjątkowo. Wszyscy zachwycają się tą rośliną więc ciekawa jestem efektu. Jak już będą kolorowe kwiatki to się odezwę i podzielę szczegółami uprawy.

 12. Dodał: Monika, Tytuł: bardzo słonecznie

  W poprzednim roku pierwszy raz ją kupiłam. Bardzo szybko urosła i pięknie kwitła. W tym roku zmieniłam mieszkanie - na najwyższym piętrze i bez zadaszenia nad balkonem. Pierwsze die sadzonki bardzo szybko zwiędły, kupiłam drugie myśląc, że tamte były uszkodzone. Niestety drugie sadzonki też bardzo szybko zwiędły - jedyną różnicą między tymi dwoma balkonami jest nasłonecznienie - na moim obecnym balkonie słońce i to bardzo silne jest cały dzień. Niestety muszę poszukać innego kwiatu :(

 13. Dodał: Ala-2010.06.28, Tytuł: kobe-2010.06.28

  Wyobraźcie sobie jakie było moje zdziwienie kiedy 17.06.2010 zobaczyłam zalążki kwiatów na białej kobei.Dziś mają już wielkość ok.2-3 cm. Równo 4 m-ce od wysiania. Niestety na niebieskiej nic jeszcze nie widzę. Rośnie jak szalona na oborniku i do tego pałeczki nawozowe do begonii,bo zawierają MG .

 14. Dodał: Monika, Tytuł: kobea200101

  A jednak udało mi się !! kupiłam na targu duże sadzonki mają okolo 1 m ... wsadziłam do ziemi - po wycięciu dna z doniczek bo bała sie takie duże przesadzac i zobaczymy - zapłaciłam 7 zl za jedną i nie opłacało sie tak martwić!!!

 15. Dodał: monika, Tytuł: kobea20101

  a ja sie spóźniłam... mam nasturcje, groszek pachnący i wilec wysiany a kobei nie.. bo jakoś mi zgniły - może jeszcze zdążę ?? i cos przed zimą wyrosnie :))

 16. Dodał: Pepa, Tytuł: Kobea biała i fioletowa

  Chociaż fioletowa opisana była jako niebieska, nie wiem czy to jest różnica? Zasiana w połowie marca, pięknie rośnie i nie wiem jak ja ją w domu utrzymam do końca maja, będzie już duża... kupię metrowe patyki bambusowe... Już kiedyś miałam dwie sadzonki, rzeczywiście efekt do jesieni przepiękny. Teraz mam 20 sadzonek :-) W wakacje trochę wyjeżdżamy, więc kobeę sadzę w tzw. kamiennych garnkach, a właściwie sporych kociołkach, jako osłonę przed wysychaniem ziemi nasadzam taką bordową koniczynę, rośnie z płytkich kłączy. Przed wyjazdem (1 tydzień) dobrze podlewam i wkładam butelki z wodą, do których dokupiłam końcówki samopodlewajace. Czy ktoś ma jakieś rady jeśli chodzi o uprawę balkonową tej rośliny? W tym roku chcę ją również umieścić na północnym balkonie i nie wiem czy poradzi sobie bez dużej ilości słońca? Pozdrawiam!!!

 17. Dodał: mago, Tytuł: kobea2010-04-17

  Swoje kobee wysiałam ostatniego marca, doniczkę owinęłam przeźroczystą folią po 8 dniach miały wypuszczone już listki (stały na parapecie okna)

 18. Dodał: Doris, Tytuł: kobea2010-03-18

  Ja wysiałam do doniczki 1o nasion na początku marca i dziś mam 7 kiełków .będą zdobic moj balkon .

 19. Dodał: ALA, Tytuł: Kobea

  Ja wysiałam 16.02.2010 i już dzisiaj zauważyłam na niebieskiej 2 kiełki na 4 posiane i 2 kiełki na białej na 7 wysianych nasion.Parę lat temu miałam ję na balkonie,ale bardzo pózno zakwitła.Może w tym roku uda się wcześniej doczekać kwiatów.

 20. Dodał: Banan, Tytuł:

  Ja moją kobeę wysiałem 30 stycznia i na razie jest jeden kiełek...

 21. Dodał: halia, Tytuł:

  W lutym trzeba wysiać nasiona , do gruntu wysadzić można na początku maja , ale gdy zrobi się bardzo zimno /przymrozki/trzeba ja lekko zasłonić. Galeria barw jest rzeczywiście imponująca.

 22. Dodał: Jan, Tytuł: Kobea

  Ja sadze co 4m po 4 rośliny przy siatce i tym sposobem uzyskuję efekt kwitnącej arkady.Kwiaty przechodzą metamorfozę od bieli do fioletu i to w nich jest najbardziej urzekające.

 23. Dodał: halia, Tytuł: Kobea

  U mnie kobea kwitnie już od przełomu lipca i sierpnia.Zawiązuje owoce i mam własne nasiona. Są podobne do małych ogórków ale skórka jest gładka.

 24. Dodał: halia, Tytuł:

  Kobea w moim ogrodzie zakwita co roku i to bardzo obficie. Kwiaty są duże i piękne, budzi powszechny podziw.Rośnie od strony wschodniej .Na balkonie też kwitła ale nie tak obficie jak przy ogrodzeniu w gruncie.

 25. Dodał: dzolka, Tytuł:

  moja kobea zaczęła dopiero teraz kwitnąć ma piekne fioletowe kwiaty, i porosła mi prawie cały balkon. warto jest zainteresowania

 26. Dodał: M, Tytuł:

  Moje kobee zaczęły kwitnąć dopiero we wrześniu. Ale nawet bez kwiatów są piękne!!!!

 27. Dodał: misia, Tytuł: kobea

  Moja kobea również pięknie się rozrasta ale do tej pory nie ma kwiatów.Dlaczego?

 28. Dodał: iwona, Tytuł:

  A moja kobea pięknie się rozrasta ale kwiatów nie ma, co robić ?

 29. Dodał: gabi, Tytuł: a moja

  kobe kupilam w tamtym roku ,i jakie bylo moj zdziwienie jak po zimie zaczela bujnie rosna ,i juz mam kwiatki ,super polecam

 30. Dodał: runia, Tytuł:

  ja zasiałam w doniczce i za jakiś czas rozsadze aby porosła siatkę

 31. Dodał: Edytka, Tytuł:

  To bardzo wdzięczny kwiat i niewymagający.U mnie rośnie na niezbyt urodzajnej ziemi i na bardzo nasłonecznionej wystawie południowej.Rośnie bujnie ,piękne są kwiaty i żywozielone liście.Polecam wszystkim.

 32. Dodał: elka, Tytuł:

  kobea jest przepiękną rośliną,idealną do okrywania ogrodzeń, ścian itp.,sieję ją od kilku lat i budzi zachwyt wszystkich przechodniów

Dodaj swój komentarz

Captcha