Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 188

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Kliwia – Clivia

Kliwia – Clivia

53 komentarzy

Opis:

Nazwa pochodzi na cześć lady Clive, księżnej Northumberland i obowiązuje od roku 1866, kiedy zastosowano nową klasyfikację. Jej poprzednia nazwa to Himantophyllum. Cliwia pochodzi z Afryki Południowej i obejmuje trzy gatunki. Jeden z nich Clivia miniata- kliwia pomarańczowa- jest szerzej uprawiany. Można się również spotkać z Clivia nobilis – kliwia szlachetna o skromniejszym wyglądzie i mniej wymagającą niż poprzednia. Jest to roślina bulwiasta, choć jej korzenie tylko troszkę na to wskazuje, są grube, mięsiste i występują w skupiskach. Z krótkiego zgrubiałego pędu wyrastają równowąskie zawsze zielone liście wczesną wiosną. Nowe liście pojawiają się parami, czasem tworząc nową podstawę rośliny. Ze środka wyrasta pęd zakończony dużym baldachem, zawierającym 10-12 pomarańczowoczerwonych kwiatów. Wysokość rośliny waha się od 25 do 50 cm. Dobrze pielęgnowana kliwia, może zakwitnąć drugi raz na jesień, a gdy nie dokonujemy rozdzielania młodych roślin, tworzących się po kwitnieniu, można osiągnąć bardzo rozrośniętą roślinę z wieloma kwiatami.

Uprawa:

Kliwia, to mało wymagająca roślina, tolerująca jasne stanowiska od X do II, przez resztę roku półcieniste. Ważnym jest pozostawienie rośliny w tym samym miejscu, bez względu na porę roku. Nie należy również przekręcać doniczki, dobrze jest na niej zaznaczyć jej ustawienie względem słońca. Na okres zimy należy zapewnić jej temperaturę na poziomie 12-15ºC, dlatego też zaleca się stawianie jej z dala od grzejnika. Od wiosny do jesieni obficie podlewamy i nawozimy, co 14 dni. Przy podlewaniu, należy unikać stojącej wody i wiecznie mokrych korzeni, co jest głównym powodem zamierania roślin. Zimą podlewamy mało, zależnie od panującej temperatury, z reguły jest ono znikome oraz nawozimy, co 4-6 tygodni. Zraszamy ją przy pojawieniu się nowych liści i kwiatów oraz co jakiś czas oczyszczamy liście z kurzu. Podłoże do uprawy, to znormalizowana ziemia, ewentualnie z dodatkiem gliny. Jeżeli chodzi o przesadzanie, to jest reguła, że im starsza kliwia, tym rzadziej powinna być przesadzana. Młode rośliny przesadzamy, co roku tuż po kwitnieniu. Cliwię rozmnażamy przez oddzielenie odrostów lub z nasion. Pamiętajmy, że młode, uformowane roślinki u podstawy można odejmować nie wcześniej niż w drugim roku (powinny mieć, co najmniej 4-5 liści). Oddzielamy najpierw korzenie. Rozmnażanie z nasion jest długotrwałe a czas, jaki mija od siewu do kwitnięcia, to kilka lat. Zbyt ciepłe miejsce zimowania, sprawia, że pojawiają się tarczniki i wełnowce.

Uwagi:

Dość częstym problemem w uprawie kliwi, jest brak kwitnienia. Przyczyną mogą być nieodpowiednie warunki zimowania. Zbyt mało ciepła pod koniec zimy, może się zakończyć „zmrożeniem” pędu kwiatowego. Autor opisu – Sargon.

Zobacz więcej zdjęć: kliwia - clivia

Wybrane oferty z naszego sklepu:

 • Róże - królewskie piękno w każdym ogrodzie
  Róże - królewskie piękno w każdym ogrodzie

  Róże zalicza się do najstarszych roślin ozdobnych, które towarzyszą człowiekowi w jego codziennym życiu. Nie ma, co się temu dziwić, ponieważ ich dekoracyjność jest widoczna i bezdyskusyjna. Róża zaznaczyła swój ślad w wielu dziedzinach życia, a najbar

  Przeczytaj więcej...
 • Słoneczniki ozdobne – słoneczne kwiaty
  Słoneczniki ozdobne – słoneczne kwiaty

    Słoneczniki są radosnymi kwiatami, które uwielbiają bezpośrednie działanie promieni słonecznych w miesiącach letnich. Występują w bardzo wielu odmianach i mogą osiągać od 10cm do paru metrów wysokości. Jeśli posiejemy je w odpowiednim czasie mogą przynieść o

  Przeczytaj więcej...
 • Rumianek
  Rumianek

  Pięknie wyglądają pola, na których rosną Rumianki, Maki i Chabry. Zbierając te kwiaty często tworzymy z nich ładniejsze kompozycje niż z kwiatów ogrodowych czy tych kupionych w kwiaciarni.  Rumianek poza odmianami polnymi posiada, także odmiany ogrodowe. &

  Przeczytaj więcej...

53 komentarzy

 1. Dodał: Ogrodnik, Tytuł: Uwielbiam <3

  Hej Agatek mam dwie sztuki kliwii do sprzedania za 10 zł. Pięknie i długo kwitnie Polecam

 2. Dodał: Ewelina, Tytuł: dziwolag :)

  moja clivia sprawila mi ogromna niespodzianke, mamy poczatek lutego/3/ a ona od 2 tygodni szaleje, kazdego dnia jej kwiaty pozwalaja mi zapomniec o mrozie i sniegu, jest piekna !

 3. Dodał: Barbara, Tytuł: Prosba o radę.

  Moja kliwia ma kilka odrostów - mających ponad 2 lata. Ostatni raz przesadzałam ją 2 lata temu. Teraz ledwo miesci sie w doniczce. Chciała ja rozsadzić. Kiedy?

 4. Dodał: ankam, Tytuł: czerwone owoce

  Na jesieni postanowiłam zostawić łodygę po kwitnieniu. W miejscu kwiatów były najpierw zielone kulki, potem zmieniły kolor na czerwony. W kwietniu, kiedy wypuściła drugą łodygę z kwiatem, owoce zaczęły ciut pękać i kiełkować. Dziś postanowiłam oberwać kielujące już owoce i wsadziłam do ziemi. Ciekawe kiedy i czy mi coś wyrośnie?

 5. Dodał: Agatek, Tytuł: kupie kliwię 2 szt.

  Witam czy ktoś ma może na sprzedaż 2 sadzonki kliwii? chętnie odkupie.

 6. Dodał: ania , Tytuł: co zrobic

  moja clivia juz okwitła została tylko łodyga po kwitnacych kwiatach pojawiaja sie nowe listki co zrobic z okwitnietym patykiem !

 7. Dodał: Lesława, Tytuł: kolory kliwii

  Proszę o adres sklepu jeżeli ktoś zna ,że sklep posiada inny kolor kliwi niż pomarańczowy .Chciałabym mieć inne kolory.Szukałam na Allegro ale nie znalazłam i w innych sklepach internetowych.A może ktoś kto posiada odsprzedałby odrosty ze swoich.Proszę o kontakt.Mój email:dorotka2510@gmail.com

 8. Dodał: Ewa L., Tytuł: Mam klopot.

  Moja kliwia zakwitła u mnie poraz pierwszy i kwiaty uwięzły u nasady liści a kwiatki już się rozwijają co robić ?.pomóżcie co źle zrobiłam ja na przyszłość zrobić by znowu tak się nie stało?.

 9. Dodał: Ewa L.., Tytuł: Zwycięstwo.

  Kupiłam kliwię w kwietniu kwitnącą ,jak przekwitła dość szybko czekałam na drugie kwitnięcie do września bo wtedy miała drugi raz zakwitnąć ale nie zakwitła to zrobiłam jak ktoś tu napisał by położyć w doniczkę jabłko i owinąć folią i poczekać jakiś czas ,no i owszem udało się po dwóch tygodniach wychodzi pączek będzie kwitła .Zróbcie tak a też się wam uda Ewa L.

 10. Dodał: danuta, Tytuł: moje kliwie

  mam dwie obie dostałam od znajomej z odsadek teraz jedna mi zakwitła i ma piękny łososiowy kwiatostan,druga na razie nie kwitnie i postanowiłam ją przenieś do bardziej widnego miejsca w sumie postawiłam ją niedaleko tej co kwitnie mam nadzieję że się nie obrazi za zmianę miejsca pozdrawiam.

 11. Dodał: m............, Tytuł: Kto chce???

  A ja mam kilka sztuk młodych sadzonek tzn z zeszłego roku i jeszcze nie kwitną ale bardzo chętnie bym je zamieniła na iny kolor a mam kolor czerwony.

 12. Dodał: maja, Tytuł: proszę o rade kliwia

  witam, chciałam zapytać na mojej kliwi pojawiły się żółte plamy nie wiem czy może obciąć liść ??? nie wiem dlaczego mam ją już 2 lata

 13. Dodał: Ewa. L., Tytuł: moja pierwsza Clivia

  dziś kupiłam cliwię mam obawy jak sobie poradzę z jej uprawą ,przeczytałam wszystkie wasze uwagi i myślę że dam radę .

 14. Dodał: Małgorzata, Tytuł: Kliwia piękny kwiat

  moja kliwia kwitła bardzo ładnie miała bardzo dużo kwiatów ale po tej zimie nie kwitnie wypuściła tylko pare nowych liści... czy ona jeszcze zakwitnie czy cos jest z nią nie tak ?? i kiedy można te kwiaty przesadzac i w jaki sposób ??

 15. Dodał: dodała:Basia 2011-02-03, Tytuł: problem z kliwią

  mam cztery doniczki kliwi o kolorze pomarańczowym,w tym roku dwie zakwitły ,jedna ma 17 pączków a druga 9 pączków,pozostałe dwie nie kwitną wcale już drugi rok a przed tym kwitły i miały po dwa kwiaty z17-ma pączkami,stoją na parapecie w chłodnym pokoju,zmieniłam im ziemię na torfową,czy zrobiłam dobrze.

 16. Dodał: iwka, Tytuł: Żółkną liście

  Proszę o pomoc ... Mojej Clivi żółkną liście ... czemu ?

 17. Dodał: gosia, Tytuł: problem z kliwią

  co zrobić zeby wypuściła łodygę bo umnie ma kwiaty między liśćmi

 18. Dodał: wiesia, Tytuł: problem z kliwią

  moja kliwia dostaje od dołu zólte liscie jakby od korzenia umirrała

 19. Dodał: Ewekla, Tytuł: dziwnakliwia

  Moja kliwia znowu zakwitła a jest maj bardzo dziwne

 20. Dodał: cris, Tytuł: pielęgnacja

  kliwia lubi jasne miejsce, najlepiej na parapecie. nie lubi przestawiania odwracania. Przesadzać gdy korzenie wyłażą z doniczki. Korzeni nie przycinać, nie obrywać włożyć do ciut luźniejszej donicy. Żeby kliwia zakwitła musi mieć ciasno w doniczce. Jeśli nie kwitnie to znaczy że korzenie się rozrastają, jak to zrobią to zakwitnie. Podlewać umiarkowanie do doniczki, jak wierzchnia warstwa przeschnie. Tak naprawdę to tylko nieliczne kwiaty lubią dużo wody. Kwiaty lepiej zniosą przeschnięcie niż zalanie wodą. Kliwia jak i inne rośliny lubią letnie prysznice.Jeśli chodzi o rozmnażanie to najlepiej z młodych odrośli ale nie wcześniej niż w drugim lub trzecim roku od wyrośnięcia. Musi być już kilka liści. Żeby nie było tak że roślina macierzysta nam "padnie". Mojej znajomej kwiaty bardzo szybko rosną i są lśniące. Gdy spytałam co robi by takie były odpowiedziała że podlewa co parę dni nie za dużo, niewiele nawozi - jak sobie przypomni, i raz na miesiąc robi im w wannie prysznic. To wszystko. No i mają dużo światła.

 21. Dodał: Mary, Tytuł: po kwitnieniu

  co yrobimy z pędem kwiatostanowym po kwitnieniu? proszę o odpowiedź

 22. Dodał: Basia, Tytuł: Clivia pistacjowa

  Mam trzy kolory Clivi, łososiową, ciemno pomarańczową z otoczką i pistacjową. W tym roku niestety zalążek kwiatu ma tylko łososiowa, ale nie jest za późno. Pistacjowa jest super, kwiaty na długiej łodydze od 4 do sześciu.

 23. Dodał: Ania, Tytuł: Dostałam

  ten kwiatek niedawno, kliwia jest przepięknnym kwiatkiem gdy kwitnie, moja kliwia jest u mnie od tygodnia, nie mam jeszcze doświadczenia w jej uprawie, ale mam nadzieję, że zakwitnie jak jej zapewnię dobre warunki, zobaczymy!

 24. Dodał: uczeń, Tytuł: opłacało się

  kupiłem kliwie rok temu w Lidlu. kosztowała 27 zł nawet tanio. Kwitła mi wtedy ze 3 tyg. Teraz pod moją opieką i zimowaniu w piwnicy mi zakwitła i miała 10 kwiatów, martwie sie bo nie ma odnóżek czy mam jeszcze poczekać, bo młoda jest narazie?. dodał bym jej zdjęcie ale już przekwitła. Polecam sadzenia kliwi w glinianych doniczkach.

 25. Dodał: biedronka1806@wp.pl, Tytuł: Brązowe końce liści

  Końce liści mojej kliwii zrobiły się brązowe.Nie wiem czy schnie czy gnije,podlewam jak zawsze,proszę o pomoc.A może to jakaś choroba?

 26. Dodał: Monika, Tytuł: Co zrobić?

  Mam ladna kliwie i juz mi nawet kwitla,ale nie wiem czy ona lubi doniczke cisna czy tez nie.Prosze o rade...

 27. Dodał: Gosia, Tytuł:

  Czy ktś wie gdzie można nabyć kliwię inną niż pomarańczowa?

 28. Dodał: olcia xd, Tytuł: ups...

  moja kliwia ma żółte liście. co mam zrobić?moze nie podlewac, a moze wystawic w chłodniejsze miejsce?plis, pomózcie...! za tydzień sprawdze strone, ok.? ;-)

 29. Dodał: Gosia, Tytuł: kliwia a amaryilis

  Gosia od roku mam wsadzone i kliwie i amarylis oba kwiaty stoją na kwietniku przy północnym oknie u wielu osób kwitną w różnych miejscach a moje ni rusz co zrobic by doczekać sie kwiatów?

 30. Dodał: basiaw@tlen.pl, Tytuł: Problem

  Końce liści mojej kliwii zrobiły się brązowe.Nie wiem czy schnie czy gnije,podlewam jak zawsze,proszę o pomoc.A może to jakaś choroba?

 31. Dodał: cerekm@interia.pl, Tytuł: żołta łodyżka

  pomozcie mi prosze!co sie stalo ze u moje clivii głowna łodyżka na której mają kwitnać kwiatki zzółkła??jak ja odratowac??

 32. Dodał: mila, Tytuł: Dlaczego moja kliwia nie kwitnie?

  Mam tę roślinkę od około roku. zaszcepke dostałam od znajomej, lecz do tej pory moja kliwia nie zakwitła, mimo iz ogólnie wyglada bardzo zdrowo i ciagle wypuszcza nowe liscie. Stoi na słonecznym parapecie, więc to chyba dobrze. A ja wciaż czekam na pierwsze kwiaty. Poradzcie coś proszę.

 33. Dodał: Ika., Tytuł: Przesadzanie

  Moja kliwia "wyłazi" z doniczki.Postanowiłam ją przesadzić. Ale co robić z korzeniami kliwii przy przesadzaniu.Czy można je przyciąć.Jak dobrać doniczkę. Czy musi być dużo większa niż obecna.

 34. Dodał: sunny25, Tytuł:

  Sebastian, przekwitniętą łodygę kwiata po prostu wytnij (ja czasami wyłamuję). Po tym zabiegu kliwia lubi zakwitnąc ponownie.

 35. Dodał: sebastian, Tytuł:

  moja kliwia kwitła dwa tygodnie i juz przekwitła ,niewiem co mam zrobic z przekwitłym kwiatem czy mam go sciąc czy zostawic prosze o szybka porade dziekuje

 36. Dodał: MAGA23, Tytuł: KWITNIE

  MOJA KLIWIA KWITNIE DOKŁADNIE CO PÓŁ ROKU WYPUSZCZA JEDEN PĘD I MA MNÓSTWO KWIATKÓW. STOI SOBIE NA PARAPECIE CAŁY ROK OD STRONY WSCHODNIEJ, PODLEWAM JĄ CO 7-10 DNI WODĄ Z KRANU. JEST TO PIERWSZY KWIAT, KTÓRY TAK SIĘ U MNIE TRZYMA.

 37. Dodał: marlenka1984, Tytuł: pomocy !!!

  moja kliwia pouścila liście wiec postanowilam ją przesadzić i okazało sie ze w ziemi bylo bardzo 3/4 sychych korzeni a 1/3 zdrowych przesadzilam ja ale nie podnosi liści tylko tak stoi i nie kwitnie.co to może być jak pomóc roślince wczesniej bylo ok ale byla w dosyc ciemnym miejscu a teraz stoi na północno-zachodnim oknie.pomóżcie

 38. Dodał: nacik, Tytuł: długie liście i brak kwiatu

  mam kliwie od 3 lat dostałam ją jako szczepkę odsadzoną od kwiatu mojej cioci oszałamiająco dużego okazałego i pięknie kwitnącego ustawiłam ją w miejscu bardzo widnym ale z rozproszonym światłem nie jest więc bezpośrednio na słońcu to chyba dobrze, w okresie zimowym ma zapewnione chłodniejsze warunki (w okolicy nie ma grzejnika) problem polega na tym że moja roślinka dostaje bardzo długich cienkich liści a jak zawiąże kwiat to on dusi się pomiędzy tymi liśćmi i nie może wyrosnąć do góry bardzo proszę o podpowiedź

 39. Dodał: wona, Tytuł:

  czy możecie mi poradzic co mam zrobic gdy łodyżka z kwiatami nie chce wyjść z "serca" pomiedzy liścmi? Mam moja Clivie od ponad roku i jest piekna. Pierwszy raz tak dziwnie kwitnie i nie wiem co robic :(

 40. Dodał: Mania, Tytuł: :))

  Jakiś czas temu pisałam,że mam kliwię która nie kwitnie otóż dzisiaj zauważyłam,że wypuszcza pęd kwiatowy i nowy liść-mała rzecz a cieszy.

 41. Dodał: bibubek@wp.pl, Tytuł: kliwia

  moja kliwia kwitnie na lososiowo,i ma 4 odnozki bardzo ladne.moze ktos chcialby sie zamienic na inny kolor??????????

 42. Dodał: Mania, Tytuł: nie kwitnie :(

  Mam kliwię która nie kwitnie i kto powiedział że to taki łatwy w uprawie kwiat?

 43. Dodał: domin., Tytuł: Civia przekwitła

  Co zrobic z łodygą po kwiatkach czy wyciąc.

 44. Dodał: kiss, Tytuł:

  mi kwitla ok 2-3tygodnie ale opadly juz kwiaty i tez nie wiem co zrobic zeby bylo najlepiej z lodyga.Poradzcie mi- co Wy robicie?

 45. Dodał: Ala, Tytuł: czas kwitnienia

  Jak długo kwitnie kliwia? Mam na myśli czas, od kiedy są rozwinięte pączki aż do ich zwiędnięcia..

 46. Dodał: asia, Tytuł: problem

  mam pytanie!!czy to normalne że mojej kliwi zaczynają odchodzić liście od dołu??wygląda to tak jakby się odłupywały.Nie wiem czy to zamało wody choć zaczynam ją po zimie powoli nawozić czy też zadużo.Prosze o pomoc nie mam obycia z kwiatami a bardzo bym chciała go nadal mieć.

 47. Dodał: Marti, Tytuł: Prosze o radę!

  co zrobić? mam pierwszy raz kliwie i już przekwitła. mam obciąć baldaszek czy zostawić ją taką jak jest?

 48. Dodał: ola, Tytuł:

  mam cliwie od roku dziś zauważyłam pączek kwiatowy jestem szczęśliwa

 49. Dodał: venus@ld.home.pl, Tytuł:

  Kliwie mam od 3-4 lat i z mojego skromnego doswiadczenia wiem, ze jesli nie kwitnie, trzeba jej pozwolic odpoczac zima i troche sie "przechlodzic"! Kliwia powinna zima miec temperature tak jak w opisie - zaledwie kilkanascie stopni Celsjusza (nie wiecej jak 15). Bedzie wtedy kwitla wiosna lub latem. Moja kliwia zostala zakupiona w slepie ogrodniczym w UK, byla niepozorna, zwykla, choc w stanie kwitnienia. W UK rozrosla mi sie do pokaznych rozmiarow i kwitla mi nawet dwa razy do roku (za kazdym razem ma baldaszek z 20 kwiatow co najmniej)! Od roku ma "odnozke" i od kiedy caly kwiat zwiozlam do Polski obawialam sie ze zmiana klimatu moze jej zaszkodzic i mi nie bedzie kwitla. Postawilam ja w chlodnym pokoju i po niedlugim czasie zauwazylam, ze wypuszcza mi az 3 kwiaty - 2 z rosliny matki i 1 z odnozki (po raz pierwszy). Tak mi sie ten kwiat podoba, ze zamierzam nabyc odmiane z czerwonymi kwiatami (mam jak do tej pory najbardziej spotykana pomaranczowa) oraz bialymi i zoltymi. Zwlaszcza te dwie ostatnie sa przepiekne! Polecam wszystkim! Do Xerivy: byc moze liscie maja plamy od zbyt obfitego podlewania, moze wdal sie grzyb albo plesn? lub byc moze tak wlasnie kwiat zareagowal na zmiane stanowiska, choc z mojego dosw. moj kwiat byl w tak roznych miejscach i "nie narzekal", ze nie wiem czy zmiana miejsca moze tak mocno szkodzic. Ale byc moze moj kwiatek jest wyjatkowo odporny? Pozdrawiam.

 50. Dodał: Xeriva, Tytuł: Poradzcie cos!

  Ja tez mam clivie! Sliczny dorodny okaz!W tym roku mi nie zakwitla ale nie to mnie martwi! Przeraza mnie wyglad mlodych lisci! Sa odbarwione, pojawiaja sie na nich plamy. Wyglada to jakby roslina zaczela gnic! Podlewam ja jak zawsze, jedyne co sie zmienilo, to miejsce, w ktorym stoi (od lutego) ale problem zaistnial dopiero jakis miesiac temu :(! Czy ktos moze mi pomoc w uratowaniu tej roslinki?

 51. Dodał: frywolna lola, Tytuł:

  Jeżeli kliwia nie chce zakwitnąć powinno się jej dostarczyć etylenu. Naturalnym sposobem jest położenie między liśćmi dojrzałego jabłka i rozpostrzeć nad tym cienką przejrzystą folię

 52. Dodał: a.wyroba113@wp.pl, Tytuł: Pomóż

  Uwielbiam kliwie.Jak to robisz ,że ma taki kolor? A może mógłbś podzielić się szczepką

 53. Dodał: renacki@interia.pl, Tytuł:

  moja kliwia kazdorazowo ma co najmniej 13 dzwonkow, i ma piekny lososiowy kolor, jej kwiat jest duzo delikatniejszy niz na zdjeciach ktore znalazlam w internecie - przez co jest jeszcze ladniejsza. to pamiatka po mojej babci, rozmnazamy ja od co najmniej 50 lat - tzn. kwiat ktory teraz mamy jest prawnuczka pierwotnego. duzo moich znajomych ma jej "dzieci"

Dodaj swój komentarz

Captcha