Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
7 z 7

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Karagana - Caragana

Karagana - Caragana

0 komentarzy

Opis:

Karagana ma postać krzewu lub niedużego drzewa, liście parzystopierzastozłożone z 4-20 całobrzegich listków, kwiaty na krótkopędach, pojedyncze lub w wiązkach, motylkowate, na szypułkach, zwykle w barwie żółtej, silnie nektarodajne. Owoc ma postać strąku. Występuje od południowo- wchodniej Europy po Chiny. Karagana syberyjska (Caragana arborescens) jest najczęściej spotykana w naszych ogrodach, jest tak mało wymagająca, że jest znakomita dla początkujących ogrodników. Ma postać wysokiego krzewu, nawet dochodzącego do 7 m o sztywnych i wyprostowanych gałęziach. Liście składają się z 8-12 listków o eliptycznej budowie. Kwiaty w barwie żółtej występujące po jednym lub kilka. Jej odmiana ‘Pendula’ charakteryzuje się zwisającymi pędami, odm. ‘Lorbergii’ jest bardziej krzewiasta od gatunku i o mniejszym pokroju. Karagana podolska (Caragana frutex) ma postać gęstego krzewu, dochodzącego do 2 m wysokości o licznych odrostach korzeniowych. Nie ograniczana stworzy mało atrakcyjne zarośla. Karagana pomarańczowa (Caragana aurantiaca) o niskim pokroju, do metra wysokości, o cienkich, łukowato przewijających gałązkach, kwiaty żółte z pomarańczową plamką.

Uprawa:

Karagana mimo, że bardzo szybko rośnie, to jednak jest mało wymagająca, dobrze rośnie na glebach suchych, piaszczystych, wapiennych, nasłonecznionych. Poradzi sobie w każdych nawet jałowych warunkach czy lekkim zasoleniem.

Zastosowanie:

Przede wszystkim na żywopłoty, pojedynczo, w parkach, przy drogach, w nasadzeniach rekultywacyjnych. Formy zwisające bardzo atrakcyjne w ogrodowych kompozycjach.

Kwitnienie:

Maj- czerwiec

Zimowanie:

Całkowicie odporna na mrozy.

Uwagi:

Charakterystyka oparta głównie na W. Seneta, J. Dolatowski Dendrologia, Warszawa 1997. Autor opisu – Sargon.

 • Strumień i kaskada wodna w ogrodzie
  Strumień i kaskada wodna w ogrodzie

      Strumień lub kaskada dodaje każdemu ogrodowi mnóstwo życia. Woda i jej charakterystyczny szum uspokaja nas, pozwala nam szybciej się zrelaksować oraz przyspiesza odpoczynek. Dodatkowo strumień i parująca z niego woda nawilżają powietrze oraz zatrzymują cześ

  Przeczytaj więcej...
 • Taras ogrodowy
  Taras ogrodowy

      W dzisiejszym artykule zajmiemy się kolejnym elementem ogrodu, który służyć nam będzie przede wszystkim do wypoczynku, a także do organizowania letnich spotkać ze znajomymi lub nawet niedużych imprez w ogrodzie. Chodzi tutaj mianowicie o taras ogrodowy, kt&

  Przeczytaj więcej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha