Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 92

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Jaśminowiec – Jaśminowiec wonny

Jaśminowiec – Jaśminowiec wonny

12 komentarzy

Opis:

Jaśminowiec jest krzewiastą rośliną pochodzenia europejskiego. Dorasta do trzech metrów wysokości. Kwiaty są duże, białe lub kremowe ze środkiem żółtym od dużej ilości pręcików. Bardzo obficie pojawiają się na gałązkach i mają wyrazisty, piękny zapach. Liście zielone, na brzegach ząbkowane o długości do 7 cm. Jest długowieczny i co roku cieszy oko swoimi kwiatami i zapachem.

Uprawa:

Jest bardzo łatwy w uprawie. Dobrze sprawuje się prawie na każdym stanowisku, bez względu na glebę i natężenie oświetlenia. Najlepiej jednak czuje się w miejscach słonecznych lub lekko zacienionych, o glebie bogatej w sole mineralne. Jest odporny nawet na zanieczyszczenia powietrza i dlatego może być sadzony w dużych miastach. Ogromnym plusem dla tej rośliny jest to, że nie jest atakowana przez gryzonie. Jaśminowiec polecany jest wszystkim początkującym ogrodnikom.

Zastosowanie:

Wspaniale nadaje się do każdego ogrodu. Idealnie współgra z innymi roślinami, a jego kwiaty przepięknie przyozdabiają podwórza. Mniejsze rośliny mogą być wykorzystywane do obsadzania alejek i tworzenia nieprzycinanych żywopłotów.

Kwitnienie:

Roślina ta kwitnie późną wiosną i wczesnym latem, w maju i czerwcu.

Zimowanie:

Jaśminowiec bez problemu przetrwa mrozy, jeżeli rośnie na żyznych glebach, w słonecznych miejscach.

Uwagi:

Bardzo często roślina ta mylnie nazywana jest Jaśminem. Są ta dwa różne gatunki.

Zobacz więcej zdjęć: jaśminowiec wonny

Wybrane oferty z naszego sklepu:

 • Jaśmin czy jaśminowiec?
  Jaśmin czy jaśminowiec?

  Któż z nas nie widział bzów, amarylisów, woskownicy, kasztanów czy jaśminów? Wydaje się, że przecież to niezwykle popularne i wszystkim dobrze znane rośliny, a w rzeczywistości nie ma nic bardziej mylnego. Tak naprawdę niewiele osób mogłoby prawidło

  Przeczytaj więcej...
 • Rudbekie w ogrodzie HIT
  Rudbekie w ogrodzie

      Jednymi z najpiękniejszych kwiatów uprawianych w naszych ogrodach niewątpliwie są rudbekie. Rośliny te zaczynają swój kwiatowy spektakl w połowie lata i pozostają z nami aż do pierwszych przymrozków. Złociste kwiaty dostarczają słońca do każde

  Przeczytaj więcej...
 • Rumianek
  Rumianek

  Pięknie wyglądają pola, na których rosną Rumianki, Maki i Chabry. Zbierając te kwiaty często tworzymy z nich ładniejsze kompozycje niż z kwiatów ogrodowych czy tych kupionych w kwiaciarni.  Rumianek poza odmianami polnymi posiada, także odmiany ogrodowe. &

  Przeczytaj więcej...

12 komentarzy

 1. Dodał: mam taki krzew, Tytuł: Jaśmin to jest to!

  Niestety bardzo podatny na działalność mszyc ! Obsychają gałązki, przestaje kwitnąć !Natychmiast po zauważeniu mszyc trzeba pryskać dostępnymi środkami chemicznymi przeciw tym szkodnikom.

 2. Dodał: Renia, Tytuł: przesadzanie

  Mój jaśminowiec ma już kilkanaście lat i przepięknie kwitnie co roku. Niestety został bezsensownie posadzony zaraz obok rozłożystego kasztana, który go praktycznie przykrywa jak baldachim. Chciałabym go przesadzić w jakieś bardziej eksponowane miejsce ale boje się że nie przezyje przeniesienia. Macie Państwo jakieś sugestie ?

 3. Dodał: Sebastian, Tytuł: Do acquario

  Muszę tu jako botanik wesprzeć Autora, który akurat błędu co do jaśminowca wonnego nie popełnił. Rodzaj Jaśminoweic (Philadelphus L.) liczy około 60 gatunków i ma swoich przedstawicieli we florze głównie Ameryki Północnej i Środkowej, ale także Azji (ok. 10 gat.) oraz południowej Europy - akurat właśnie ten jeden - jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius L.) - pochodzi z Turcji i Bałkanów. Błąd jest dopiero na końcu, gdyż jaśmin i jaśminowiec to nie 2 różne gatunki, lecz 2 RÓŻNE RODZAJE.

 4. Dodał: acquario, Tytuł: jasminowiec

  Po raz kolejny musze stwierdzic,ze opisy roslin na twoim blogu sa bardzo niekompetentne i brak nawet podstawowych informacji... Jasminowiec nie pochodz z Europy,lecz z Ameryki...

 5. Dodał: Henryka, Tytuł: jasminowiec

  mam jaśminowca, który ma około 15 lat, zawsze mi pięknie kwitł, ale w tym roku po zimie nie kwitnie, ma bardzo dużo suchych gałązek, jest bardzo slaby. Mam prośbę , może mi ktoś poradzi co mam z nim zrobić aby znowu był pięknym, kwitnącym krzewem?

 6. Dodał: kasia, Tytuł: Jaśminowiec

  Witam mam pytanie ,mój jaśmin postanowiłam zasilić siarcznem magnezu,ale nie wiem jak dobrać ten nawóz w jakich optymalnych proporcjach.zrobiłam 3%ale chyba jest za słaby ponieważ efektu nie widzę. Czy istnieje możliwość przenaworzenia. Za wszelkie informacje będę wdzięczna:)

 7. Dodał: ela s., Tytuł: Jaśminowiec

  mój jasminowiec nie kwitł przez 7 lat i straciłam już nadzieję, ale za rada znajomego od wczesnej wiosny zaczęłam go dokarmiać ( mimo ,że nie jest zbyt wymagajacy)najpierw siarczanem potasu (wszystkie krzewy jakie posiadam w swoim ogródku ) po ok miesiacu siarczanem magnezu , a obecnie nawozem płynnym do roślin kwitnących (również dolistnie) ... no i doczekałam się ... ma już pąki i czekam kiedy zakwitnie, okazało się ,że miał zbyt dużo azotu (rośnie przy szambie)przyrastał ok 40 cm rocznie. Mam nadzieję, że i Wam się powiedzie,pozdrawiam !

 8. Dodał: s.p., Tytuł: jaśminowiec

  mam to samo pytanie dlaczego mój jaśminowiec nie kwitnie, ma już kilka lat

 9. Dodał: adam z Łodzi, Tytuł: super krzew

  i ten zapach jak kwitnie... :)

 10. Dodał: Marta, Tytuł: jaśminowiec

  czy jaśminowiec lubi cięcie ?

 11. Dodał: R, Tytuł: jasminowiec

  niestety na glebach kwaśnych i suchych rośnie bardzo kiepsko

 12. Dodał: hania, Tytuł:

  dlaczego mój jaśminoowiec nie kwitnie

Dodaj swój komentarz

Captcha