Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 43

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Glorioza- Gloriosa

Glorioza- Gloriosa

17 komentarzy

Opis:

Glorioza jest bardzo ciekawym przedstawicielem liliowatych (Lilaceae), będącym pnaczem, a to jest rzadkość w tej rodzinie. Pochodzi z Afryki i Azji i przypomina troszkę storczyka. Jej głównym walorem dekoracyjnym są kwiaty, dlatego też jest tak popularna jako kwiat cięty. Rodzaj Gloriosa obejmuje sporo gatunków, które charakteryzują się walcowatymi kłączami. Łodygi dochodzą nawet do 1,5- 2 m, (wraz z wiekiem rozgałęziają się) z których wyrastają owalne, wydłużone liście o nitkowatych wierzchołkach, które mają charakter „chwytek” których celem jest chwytanie podpór. Od czerwca do jesieni pojawiają się bardzo atrakcyjne kwiaty, do 10 cm. długości, w różnych barwach. Najbardziej znanym gatunkiem jest Gloriosa rothschildiana, która kusi swą intensywną czerwienią i falistym brzegiem kwiatów. Oprócz niej należy wymienić Goriosa simplex (o kwiatach w początkowej fazie żółtych, a następnie czerwonych) i Gloriosa superba (zielone kwiaty przebarwiające się z czasem na kolor żółty).

Uprawa:

Glorioza wymaga stanowiska ciepłego, jasnego, choć osłoniętego przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi. Optymalna dla niej temperatura waha się między 18- 30ºC, przy czym musimy zapewnić także ciepłe podłoże 17-20 ºC. Na okres letni, możemy ją przenieść na świeże powietrze (taras, balkon, ogród), gdzie może przebywać do września. Po przekwitnięciu, kłącza przechodzą w stan spoczynku i musimy ją wówczas przezimować. Stanowisko powinno, być wówczas jasne, ciepłe i słoneczne. Pozostawiamy je w doniczce, nie podlewamy, podłoże musi być suche. Temperatura przechowywania, winna być na poziomie 10-12 ºC. W marcu usuwamy stare korzenie (glorioza charakteryzuje się tym, że bulwy są jednoroczne, dlatego należy usunąć stare korzenie, a wykorzystać bulwy potomne), jeżeli kłącze jest spore dzielimy i po dwa lub cztery sadzimy do świeżej ziemi, lekko kwaśniej- pH 5-6 (substrat torfowy lub ziemia znormalizowana, wymieszana z piaskiem i gliną). Sadzimy płasko, przysypując ok. dwucentymetrową warstwą ziemi. Musimy jej zapewnić dobry drenaż. Oczywiście od tego momentu zapewniamy ciepłe stanowisko. Podlewamy umiarkowanie, a od rozpoczęcia wegetacji (pojawienie się pierwszych pąków) zraszamy roślinę. Nawożenie w czasie wzrostu umiarkowane, raz w tygodniu. Rozmnażanie przede wszystkim poprzez podział kłączy, jednak pamiętajmy, że nie zawsze kończy się to sukcesem.

Uwagi:

Kupując gloriosę sprawdzajmy dokładnie czy nie ma uszkodzonego pąku! Glorioza przy nieodpowiednich warunkach (zimno, przeciąg) podatna jest na mszyce i przędziorki. Autor opisu – Sargon.

Wybrane oferty z naszego sklepu:

 • Pielęgnacja storczyków krok po kroku HIT
  Pielęgnacja storczyków krok po kroku

      Storczyki, to kwiaty o wyjątkowej urodzie. Jako kwiaty doniczkowe mogą stanowić wspaniałą ozdobę naszego domu. Jednak by zachowały na długo swój blask, musimy zgłębić wiedzę o ich potrzebach i związanej z tym pielęgnacji. Światło Storczyki potrzebuj

  Przeczytaj więcej...
 • Pierwiosnki (primulki) kwiaty wiosny
  Pierwiosnki (primulki) kwiaty wiosny

  Pierwiosnki są to bardzo popularne i urocze, wiosenne kwiaty, które od wielu lat cieszą się popularnością wśród wielu hobbystów ogrodnictwa. Dzięki setkom odmian, możemy tworzyć niezwykłe kompozycje, dekorując nasze okna, balkony, a nawet ogrody. Z racji tego

  Przeczytaj więcej...
 • Rumianek
  Rumianek

  Pięknie wyglądają pola, na których rosną Rumianki, Maki i Chabry. Zbierając te kwiaty często tworzymy z nich ładniejsze kompozycje niż z kwiatów ogrodowych czy tych kupionych w kwiaciarni.  Rumianek poza odmianami polnymi posiada, także odmiany ogrodowe. &

  Przeczytaj więcej...

17 komentarzy

 1. Dodał: Ewcia, Tytuł: wspomnienia

  dwadzieścia lat temu miałam z tych przepięknych kwiatów wiązankę ślubną. Mieszkam w małym miasteczku i trzeba je było sprowadzać ,ale było warto.

 2. Dodał: docia, Tytuł:

  pierwszy raz bede sadzic glorioze cala jestem w nerwach zyczcie mi powodzenia

 3. Dodał: sylwia, Tytuł: wspomnienia

  miałam wiązankę ślubną z gloriozy to było 25 lat temu a nadal cieszy się powodzeniem jak widać

 4. Dodał: Tina, Tytuł: POMOCY!!

  w połowie czerwca dostała przepiękną gloriozę od męża w prezencie, wysokość ok80cm, przepiękne kwiaty. po kilku dniach kwiaty zaczęły więdnąć, trochę podlałam - padła zupełnie. wszystkie kwity musiałam oberwać. do dziś nie zakwitła. są tylko łodygi i liście, które też od czasu do czasu przysychają. kwiat jest rzadko podlewany, częściej zraszany. co mam zrobić by utrzymać roślinę?czy zakwitnie mi jeszcze? czy na zimę muszę obciąć łodygi z liśćmi w celu przezimowani??

 5. Dodał: Rena, Tytuł:

  A co zrobić z nasionkami? Czy z nich też będą kwiaty , czy tylko same łodygi z liściami?

 6. Dodał: Mila, Tytuł:

  Jak juz wczesniej wspomniałam z 3 bulw,tylko jedna cieszy(cieszyła)moje oczy.Zaczęła kwitnąć na początku czerwca do pierwszych dni lipca.Kwiaty były przepieknę(6).Obecnie cisza,jest tylko łodyga i liście,wys.ok.1oom.Czy jest szansa,ze jeszcze w tym roku ponowi kwitnienie.Jest w donicy na tarasie.

 7. Dodał: b-z g.r., Tytuł: glorioza

  danuta.kwiatu się nie wącha.jest trujący. irena.roslina nie przemarza albowiem temperatura podłoża jest powyżej 0st.c iwona.za mało światła i za chłodno.to roślina afrykańska.

 8. Dodał: Iwona, Tytuł: Pomocy

  Bardzo proszę o poradę dotyczącą mojej Gloriozy. Posadziłam bulwę i pięknie zaczęła rosnąć. Doniczka stała na parapecie od strony północno-wschodniej. Przestawiłam ją na podłogę ze względu na poranne ostre słońce i z powodu coraz większego wzrostu w górę. Od tamtej pory stanęła w miejscu, nie rośnie i na liściach pojawiają się ciągle takie suche jasnobrązowe plamy. Co robić? gdzie popełniłam błąd? Z bulwą mateczną jest ok, nie gnije a z niej wyrasta nowa biała bulwa. Tylko co z rośliną, jak ją uratować i czy zakwitnie?

 9. Dodał: Mila, Tytuł: gloriosa

  Bardzo dziękuję p.Jadwidze za informacje,które na pewno wykorzystam.W tym roku posadziłam 3 bulwy,niestety tylko jedna roślinka cieszy moje oczy.Jest piękna,ok.80 cm wysoka i obecnie rozpoczęła już kwitnienie.

 10. Dodał: Jadwiga, Tytuł:

  Od lat hoduję Glorizę na grządce w moim ogrodzie.Zaczełam od 2 bule,obecnie ilość ich pozwala na obsadzenie powierzchni około 1m kwadratowego.Jesienią wszystkie bulwy w kształcie wałeczków wykopuję i umieszczam w pojemniku przesypując je torfem.

 11. Dodał: mila, Tytuł:

  Mam pytanie do p.Ireny; Rozumiem ,że roślinka jest cały czas w ziemi.Czy okryta jest zimą? Na wiosnę wykopuje pani bulwę i zostawia potomną starą wyrzuca?

 12. Dodał: Danuta, Tytuł: Alergiczka

  ja chciałam się spytać czy można wachac te kwiatki bo mam alergie na pyłki brzozy i nie wiem czy to nie bedzie sprzeczne bo lekarz mi nie pozwolił, prosze o pomoc!!!!!

 13. Dodał: babcia, Tytuł: Dziś wreszcie trafiłam na kłącze!

  Kupiłam za całe 9 zł. Już wsadzona do doniczki. Będę czekać z niecierpliwością na pierwsze listki i marzyć o jak najszybszym kwitnieniu

 14. Dodał: irena, Tytuł: Glorioza

  Moja glorioza jest na stałe w ogrodzie,pieknie rosnie i nic złego zima jej nie robi.Żeby ją rozmnożyc,przysypuję gałązke ziemią i czekam aż się ukorzeni,odcinam i sadzonka gotowa.

 15. Dodał: Maria, Tytuł: super

  Piękny kwiat szukam go w sklepach

 16. Dodał: Tomek, Tytuł:

  Miałem ją przez kilka lat w doniczce. Kwitła zjawiskowo. Niestety po którymś zimowaniu bulwa zginęła.

 17. Dodał: magda, Tytuł:

  piękna, polecam, szukam

Dodaj swój komentarz

Captcha