Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
12 z 12

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Gipsówka błyszcząca – Gypsophila paniculata

Gipsówka błyszcząca – Gypsophila paniculata

2 komentarzy

Opis:

Gatunek występuje od południowej Europy po Kaukaz, Syberię i centralną Azję. Dorasta do metra wysokości, luźno rozkrzewiona, kształt półkulisty, pędy delikatne, silnie rozgałęzione mocne korzenie. Liście wąskie, lancetowate, szarozielone. Drobne pełne kwiatuszki, białe lub różowe, osadzone na luźnych wiechach, wyglądają wspaniale na tle liści. Inne odmiany: wielokwiatowa odmiana „Bristol fairy” o białych pełnych kwiatach (wys. do 1 metra), „Compacta plena” dorastająca tylko do 20cm, doskonale nadająca się do skalanych ogrodów.

Uprawa:

Stanowisko słoneczne, suche i ciepłe. Roślina nie toleruje nadmiaru wilgoci. Gleba luźna, głęboko uprawiona, umiarkowanie sucha. Należy pamiętać aby od czasu do czasu przyciąć roślinę, dzięki czemu zakwitnie bujniej. Gipsówkę rozmnażamy przez wysiew nasion. Odcięte pędy wczesną wiosną bardzo dobrze ukorzeniają się w domu.

Zastosowanie:

Doskonale nadaje się na rabaty i obwódki, ciekawie kontrastuje z barwnymi kwiatami sąsiednich roślin. Dobrze komponuje się z innymi kolorowymi bylinami. Roślina bardzo często wykorzystywana na suche bukiety. Bardzo dobrze prezentuje się po zasuszeniu.

Kwitnienie:

lipiec-wrzesień

Uwagi:

Inne odmiany gipsówka rozesłana ( Gypsophila repens) osiągająca wysokość 25-30 cm i ma różowe kwiatki.

Wybrane oferty z naszego sklepu:

Kategorie
Byliny
 • Begonie idealne kwiaty na balkon HIT
  Begonie idealne kwiaty na balkon

    Begonie idealne kwiaty na balkon.   Begonie to jedne z najpiękniejszych kwiatów uprawianych na balkonach i tarasach. Zachwycają nas różnorodnością kształtów, kolorów i form. Jedni kochają je za wspaniałe, ozdobne liście, inni uwielbiają

  Przeczytaj więcej...
 • Powojniki – najciekawsze odmiany
  Powojniki – najciekawsze odmiany

  Powojniki to coraz bardziej popularne w ostatnim czasie pnącza w naszych ogrodach. Może być stosowany jako roślina okrywowa do starych pni, pergoli, na altany ogrodowe oraz każde inne miejsce, gdzie potrzebujemy pnącza do zakrycia czegoś. Późnym latem lub jesienią pokrywa

  Przeczytaj więcej...

2 komentarzy

 1. Dodał: Nowak, Tytuł:

  Gipsówka to piękna bylina

 2. Dodał: Teresa, Tytuł: gipsówka

  moja gipsówka jest biała jak śnieg cudowna obcinam ją na jesieni i dodaję do bukietów.

Dodaj swój komentarz

Captcha