Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 273

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Gazania, gazanie

Gazania, gazanie

13 komentarzy

Opis:

Gazania jest rośliną jednoroczną. Charakteryzuje się stosunkowo niewielkimi rozmiarami, dlatego że dorasta raptem do 10cm. Jest znana przede wszystkim z tego, że jej kwiatostan otwierają się tylko na parę godzin w ciągu dnia. Gazania ma kwiaty sporej wielkości. Spotykamy odmiany o wielu barwach, ale najczęściej te o kolorze żółtym lub do niego zbliżonym. Ich kwiatostan umieszczony jest na stabilnej łodydze otoczonej liśćmi tworzącymi rozetę i pokrytymi od spodu włoskami. W Polsce znanych jest tylko kilka odmian tej rośliny. Popularna jest dość na zachodzie Europy oraz w Afryce skąd pochodzi. Występuję wiele mieszanek tego kwiatu, tworzących połączenie dwóch lub większej ilości kolorów kwiatów.

Uprawa:

Gazanie wysiewa się do skrzynek na początku roku. Później pikuje się je w maju i sadzi na miejsce do gruntu. Wymaga gleby żyznej i miejsca nasłonecznionego. Pielęgnacja gazanii polega na nawożeniu i podlewaniu rośliny.

Zastosowanie:

Kwiat stosuje się do ozdoby rabat oraz jako kwiat cięty. Pięknie prezentuje się w połączeniu z innymi rodzajami kwiatów. Wielu ogrodników ceni sobie gazanie za swoją niecodzienność i niepowtarzalność, dlatego z powodzeniem hodują je w swoich ogrodach i skalnikach, gdzie najlepiej można podziwiać ich urodę.

Kwitnienie:

Kwitnie przez cały okres kalendarzowego lata oraz jesieni, aż do pierwszych przymrozków.

Wybrane oferty z naszego sklepu:

 • Kora ogrodowa
  Kora ogrodowa

      Produkt stanowiący odpad przy procesie, jakim jest obróbka drewna, jeszcze całkiem niedawno nie był doceniany. Jednak, jakiś czas temu odkryto zastosowanie tego surowca nie tylko w przemyśle ciepłowniczym, ale także w ogrodnictwie. Szczególne uznanie

  Przeczytaj więcej...

13 komentarzy

 1. Dodał: \"Staszowianka\" Jola, Tytuł: wysiew ?!?!?!?

  Dla żartu wysiałam do skrzynki nasiona które zebrałam i przez przypadek trzymałam całą zimę na balkonie !!!! kiedy ? w MAJU ! bardzo szybko wzeszły i od lipca już wszystko pięknie kwitnie.

 2. Dodał: anetta7409, Tytuł: śliczne gazanie

  Od paru lat sadzę na skalniaku przy domu gazanię - są prześliczne i nie wymaga mojej większej uwagi, potrzebują tylko słońca i podziwu wszystkich oglądających i podziwiających te przepiękne kwiaty

 3. Dodał: Niepocieszona, Tytuł: brazowe gazanie

  Ja wyhodowalam swoje wspaniale gazanie z nasionek. Kwitly obficie do poznej jesieni.Mialam tylko jden problem : z nasion zbiernych z kwiatow rozowych, bialych i czerwonych zrodzily sie dzieci o kolorze intnsywnie pomaranczowym z ciemnobrazowym srodkiem. Czemu, pytam? Zazdroszcze sayuri i tercerowi.

 4. Dodał: Ewasz, Tytuł: gazaniejednoroczne

  ja wysiałam gazanie w marcu, teraz mam popiko- wane w pojemniczkach i po 15 maja wysadzę do gruntu na działce (trochę póżno na podpo- wiedż, ale może na przyszły rok się przyda)

 5. Dodał: toja72, Tytuł: gazania wysiew nasion

  właśnie zebrałam nasiona ze swoich gazanii, czy ktoś może mi podpowiedzieć kiedy (miesiąc) powinnam je wysiać?

 6. Dodał: Agnieszka, Tytuł: Gazania

  Piękne i wdzięczne kwiaty' świetnie radzą sobie w bezpośrednim słońcu

 7. Dodał: Ewa, Tytuł: gazania

  sama zbieram siewki z kwiatów po przekwitnięciu i na wiosnę wysiewam,myslę że się zapylają bo uzyskuję nowe wybarwienia

 8. Dodał: Róża, Tytuł: gazania

  Ja również przechowuję gazanie na następny rok.Robię to już kilka lat.Jest to bardzo trudne i praco- chłonne ale sprawia mi satysfakcję. Mam je w ogródku i na balkonie. Po prostu wykopuję je w pażdzierniku i wsadzam do skrzynek które w zimie trzymam na klatce schodowej.Co jakiś czas podlewam żeby nie wyschły.W lutym wyciągam z ziemi,oczyszczam z uschniętych liści i rozdzielam na sadzonki. Następnie wkladam je do wody z ukorzeniaczem i obserwuję.Jak wypuszczą od środka listeczki,wsadzam do ziemi i czekam do wiosny.

 9. Dodał: Maja_Bee, Tytuł: ostatnie zdjęcie (żółte kwiaty)

  Ostatnie zdjęcie (nr4 z żółtymi kwiatkami) to nie jest gazania tylko Ostespermum nazywane też stokrotką afrykańską.

 10. Dodał: KRYSIA, Tytuł:

  Uwilbiam ten przepiękny kwiat ,Zawsze kupuję i ozdabiam nim balkon wraz z innymi roślinami np.smagliczką różową ,białą i foletowo białą.wspaniała kompozycja i trwały efekt..SPRAWDZONE..:)MIEJSCE SŁONECZNE -BALKON

 11. Dodał: zuza, Tytuł: gazania

  Sama co roku kupuję i wysiewam nasiona a potem robię sadzonki.Koniec maja wysadzam do skrzynek i gruntu, pięknie kwitną do zimy. Jednego roku przy łagodnej ziemie przetrwały do wiosny.Polecam!

 12. Dodał: b, Tytuł: Przeochwywanie

  To moze zdradzisz sekret jak Ci sie to udaje?? Bardzo chcialabym miec ja co roku.

 13. Dodał: Jolanta, Tytuł: GAZANIA

  TE KWIATY SA PRZEPIEKNE,UDAJE MI SIE JE PRZECHOWYWAC Z ROKU NA ROK,ALE JEST TO BARDZO TRUDNE

Dodaj swój komentarz

Captcha