Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 178

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Eszeweria - Echeveria

Eszeweria - Echeveria

13 komentarzy

Opis:

Eszeweria w naturalnych warunkach występuje w Ameryce Środkowej i Południowej. Są to byliny rosnące w formie rozety. Liście mięsiste, kształtem przypominają rojniki. Kwiaty zebrane w baldachy. W naszym kraju uprawiane są najczęściej Echeveria agavoides tworząca płaskie, szarozielone z czerwonym odcieniem rozetę. Kwiaty zazwyczaj czerwono pomarańczowe. Echeveria setosa tworząca gęste, półkoliste, spłaszczone rozety o zielonym kolorze liści. Kwiaty najczęściej pomarańczowożółte. Wszystkie gatunki tworzą bardzo dekoracyjną różyczkę liściową.

Uprawa:

Stanowisko słoneczne, jasne, z dużą ilością naturalnego światła. Temperatura w lecie wysoka, w zimie niższa, optymalnie z przedziału 5-10ºC. Ziemia najlepiej specjalna do sukulentów dostępna w sklepach ogrodniczych. Podlewanie skromne, rzadkie, nadmiar wody powoduje gnicie korzeni. W okresie zimowym, możemy praktycznie zaprzestać podlewania. W okresie letnim zalecane jest kilkukrotne nawożenie, nawozem uniwersalnym do roślin doniczkowych. Eszewerię przesadzamy rzadko, najczęściej młode rośliny. Rozmnażanie najczęściej z nasion lub młodych bocznych rozet. Eszeweria może być atakowana przez mszyce i wełnowce.

Zastosowanie:

Doskonała i bardzo prosta w uprawie roślina, potrafi przez długo okres wytrzymać bez podlewania. Jej kwiaty są ozdobą zimowo-jesiennych parapetów.

Kwitnienie:

Eszeweria w naszych warunkach kwitnie zazwyczaj zimą lub wiosną.

Zimowanie:

Roślina wrażliwa na niskie temperatury, w okresie zimowym obniżamy temperaturę i ograniczamy podlewanie.

 • Żółte kwiaty w ogrodzie i na balkonie
  Żółte kwiaty w ogrodzie i na balkonie

  Żółte kwiaty to sposób na wprowadzenie odrobiny słońca do naszego ogrodu, taras lub balkon. Bez względu na porę roku kolor kwiatów dodaje życia przestrzeni w której rosną. Doskonale prezentują się jako pojedyncze okazy, jak również w mieszankach

  Przeczytaj więcej...
 • Woda w ogrodzie – życie w ogrodzie
  Woda w ogrodzie – życie w ogrodzie

      „Woda jest życiem” – to zdanie słyszeliśmy nie raz, jednak jaki wpływ ma ona na nasz ogród. Przede wszystkim dzięki niej możemy znacząco poprawić wystrój naszego podwórka, czy działki. Poza tym poprawia wilgotność powietrza o

  Przeczytaj więcej...

13 komentarzy

 1. Dodał: Buniaggi, Tytuł: przesadzic

  Moja roslinka rosnie naprawde super, ladnie zakwitla w zeszlym roku ale wydaje mi sie ze jej ciasno w doniczce.przesadzic czy zostawic w spokoju skoro tak dobrze sie trzyma

 2. Dodał: Buniaggi, Tytuł: kiedy przesadzic

  Ja kupilam moja roslinke rok temu w supermarkecie i tfu tfu rosnie ladnie, nawet zakwitla.Wyczytalam ze przesadzac rzadko i jesli juz to mlode rosliny.Mam wrazenie ze moja ma za malo miejsca w doniczce...przesadzic czy zostawic w spokoju.jest zdrowa, kwitnie i naprwde super sie trzyma.

 3. Dodał: Palisander, Tytuł: Co Wy ludzie gadacie...?

  Echeveria to sukulent, który ZAWSZE rośnie w górę. Taka jej zaleta! Niektóre rosną wolniej, niektóre szybciej. Aby właśnie nie pozostała tylko łodyga z rozetą na górze, należy odciąć czubek. Ten prosty zabieg spowoduje, że roślinka wytworzy odłodygowe oraz wierzchołkowe rozetki, czyli innymi słowy - zacznie się pięknie krzewić. Odciętą rozetę można spróbować ukorzenić (wsadzić jak jest do ziemi, po obsuszeniu jedno-dwudniowym), lub położyć jędrne liście na substracie. Moja echeveria już wypuściła 6 nowych malutkich rozetek. Nie wprowadzajcie innych w błąd, że to wyciąganie do światła. To też się może zdarzyć, ale kwiat wygląda wtedy zupełnie inaczej. Pozdrawiam.

 4. Dodał: Paulina, Tytuł: eszeweria - porady na początek

  dziś kupiłam w markecie małą eszewerię. chciałabym się dowiedzieć czy muszę ją przesadzić do innej doniczki? Pewnie tak, z tego co wyczytałam doniczka powinna być dość niska i szeroka? Podlałam ją bo była sucha jak pieprz. Kiedy powinnam ją podlać kolejny raz? Przeczytałam, że podlewać należy ją rzadko. Tylko, żeby mi nie uschła bo jest piękna! :)Trzecia sprawa to taka, że mamy już marzec. Wyczytałam, że należy ją od tego miesiąca zacząć nawozić nawozem do kaktusów. W jaki sposób Wy to robicie? Aha! I ziemia też musi być specjalna? Do kaktusów? Proszę o odpowiedź

 5. Dodał: Beata, Tytuł: eszeweria-pytania

  Czemu eszeweria jest kolorowa a nie jednego koloru?

 6. Dodał: PAULINA, Tytuł: eszeweria-uprawa

  Gdy pnie się do góry tzn że ma za mało światła, mi też tak rosła i przestawiłam ją, jak na razie jest ok. Bardzo piękna roślinka.

 7. Dodał: maria, Tytuł: zasilanie nawozem echeverię

  jaki stosować nawóz i jak podlewać echeverię żeby nie straciła koloru .

 8. Dodał: kaskadudek, Tytuł: eszeweria

  moja roslinka traci liscie, u dolu jakby zgnite brazowe troche suche, natomiast od gory odpadaja, czy to wina przemoczenia bryly korzeniowej?

 9. Dodał: vf, Tytuł:

  Jak rośnie w górę, to może mieć za dużo azotu w ziemi. Generalnie ziemia do kaktusów, ewentualnie zwykła doniczkowa wymieszana z piaskiem.

 10. Dodał: Wiesław, Tytuł:

  Moja, podobnie jak xaxa, rosnie w górę, ma ok. 20 cm. Czym to jest spowodowane ? Jak ją kupowałem z marketu wszystkie miały kształt rozety, z niektórych wystawały pałączki z kwiatami (drugie zdjęcie). Chciałem, aby zakwitła u mnie, "w niewoli". I co, i nic. Od dołu zasychają liście (powoli), a ona pnie się w górę. Proszę o radę, co robię wbrew JEJ woli ? Stoi na parapecie, zachodnie okno, temperatura raczej chłodna (okno rozszczelnione), a ONA w górę, i w górę ...

 11. Dodał: xaxa, Tytuł:

  moja roślinka ostatnio straciła kształt rozety, a jej łodyga się wydłużyła. czym to jest spowodowane? proszę o rade:(

 12. Dodał: Tjall, Tytuł:

  jak najbardziej, nazwa rodziny botanicznej do której należy to właśnie 'skalniowce' :)

 13. Dodał: jadwiga b., Tytuł:

  czy nadaje sie na skalniak?

Dodaj swój komentarz

Captcha