Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 87

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Eschynantus - Eszynantus

Eschynantus - Eszynantus

27 komentarzy

Opis:

Eschynantus jest rośliną pochodzącą z Azji. Najczęściej spotykane w naszym kraju gatunki mają kwiaty koloru pomarańczowoczerwonego.

Uprawa:

Kwiat wymaga dość wysokiej, równomiernej temperatury w granicach 22-25ºC. Eszynantus wymaga stanowiska półcienistego i wysokiej wilgotności powietrza. W okresie letnim należy intensywnie podlewać, nie dopuszczając do przeschnięcia gleby, zalecane jest również zasilanie rośliny nawozami do roślin doniczkowych. Esychynantus nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, nadmiar słońca powoduje opadanie liści. Ziemia przepuszczalna, pulchna, torfowa z dodatkiem piasku ale rośnie też w ziemi standardowej-uniwersalnej dla roślin doniczkowych. Pielęgnacja- roślinę przesadzamy wiosną. Rozmnażanie przez sadzonkowanie. Ważne jest zapewnienie wysokiej temperatury i wilgotności sadzonkom, w niskiej temperaturze nie chcą się przyjmować. Młode rośliny sadzimy po kilka sztuk w jednej doniczce, dzięki czemu roślina prezentuje się bujniej podczas kwitnienia. Przy niskiej wilgotności powietrza młode pędy atakowane są przez mszyce i wełnowce.

Zastosowanie:

Piękna roślina uprawnia w koszach, misach i skrzynkach balkonowych. Doskonała do wiszących kompozycji kwiatowych.

Kwitnienie:

Roślina kwitnie w okresie letnim.

Zimowanie:

W okresie jesienno zimowym roślina przechodzi w stan spoczynku, zalecane jest obniżenie temperatury oraz ograniczeni podlewania.

Uwagi:

Roślina nie lubi wody z zawartością wapnia. Inna ciekawą odmianą eszynantusa jest eszynantus marmurkowy o mniej atrakcyjnych kwiatach ale o ozdobnych zielono-brązowych liściach.

Zobacz więcej zdjęć: eschynantus

27 komentarzy

 1. Dodał: Dorota, Tytuł: eschynantus

  moja roślinka ma już 16 lat. Kwitnie co roku, czasem nawet dwa razy. Podlewam ją raz w tygodniu. Używam nawozu do roślin kwitnących raz na dwa tygodnie. Nazywa się " Zielony dom ". Pozdrawiam.

 2. Dodał: Jagoda, Tytuł: kolumnee zakup

  Piękny kwiat ale nie posiadam go. Czy w każdej kwiaciarni mogę kupić?

 3. Dodał: mała, Tytuł: Pilnie potrzebuję POMOCY

  Kupiłam mamie eshynantusa na imieniny, 2 tygodnie temu, był ładny, bez kwiatów a teraz zgubił praktycznie wszystkie liście, nie wiem czy był jakiś trefny, czy tak ma się dziać??? Mama jest wielbicielką kwiatów i nie ma wątpliwości czy o niego dbała. Czy można mu jakoś pomóc żeby odżył? Przoszę o radę

 4. Dodał: Ewa K., Tytuł: Eschynantus

  Teraz mojemu eschynantusowi opadają liście i boję , się czy to nie choroba go dopadła czy co ? Ewa z Lublina.

 5. Dodał: Wiki73, Tytuł: Eschynantus

  Mam tego kwiatka od ponad roku sama wychodowałam z sadzonek niedawno ukazały się pączki zakwitł jeden reszta opadła.Kwiatek stoi na kwietniku pomiędzy północnym i wschodnim oknem podlewam regularnie.Jaki popełniłam błąd.

 6. Dodał: zojka49, Tytuł: Eschynantus czerwony

  Witam.Sadzonki ukorzeniają się,a potem opadają listki.U mojej siostry kwitnie jak szalony.Myślę,że ma za dużo słońca .

 7. Dodał: Ewa K, Tytuł: o Eschynantusie

  Witam , mój eschynantus teraz bardzo ładnie zakwit , bo postawiłam go na oknie gdzie jest , rano słońce , a popołudniu nie , już 3 razy mi kwit od kupienia w sklepie , jestem bardzo zadowolona z tego kwiatka i odpukać nie malowanie , ale jestem szczęśliwa , że mi tata kupił tego kwiatka . Ewa Kociuba z Lublina .

 8. Dodał: Edytka, Tytuł: Eschynantus

  Witam, mam eszynantusa już 3 lata! najpierw pięknie kwitł i rósł był tak duży i piękny potem zaczął opadać i robiłam wszystko żeby przestał! Zmieniłam miejsce! Podlewanie ! nawóz! Zgubił sporo listków i trwało trochę ale odżył i zaczął znowu mieć piękne liście i nie tak dużo jak wcześniej kwiatów ale kwitł! A teraz w ostatnich miesiącach znowu zaczął opada i prawie już niema listków! Czy ktoś wie co się z nim dzieje bo ja już nie wiem? Pomóżcie ? nie chce go stracic?

 9. Dodał: Monika, Tytuł: Kwiatki odpadły

  Dostałam młodą roślinę - kilka sadzonek wierzchołkowych. Wiosną roślina pięknie się rozrosła i wypuściła mnóstwo pączków kwiatowych. Sporo pączków sie rozwinęło, ale jeszcze więcej uschło i odapadło. Żal było na to patrzeć. Kwiat stoi na południowym słonecznym parapecie. Dlaczego tak się stało?

 10. Dodał: Krystyna.F, Tytuł: Eszynanthus/Aeschynanthus

  Do Julii: Na fotkach autorstwa ''maranty'' na fot.1i2 jest Eszynantus Rasta, na fot.3i4 jest Eszynantus Twister,zaś na fot.5 na górze jest Twister a pod spodem Rasta. Pozdrawiam.

 11. Dodał: Mariola, Tytuł: Eschynantus

  Witam,mam ten piękny kwiat od kilku miesięcy,jesienią pięknie zakwitł,a teraz ma białe plamy na liściach,które usychają od końców. Czy ktoś wie jaka jest przyczyna i jak temu zaradzić?

 12. Dodał: Jolanda, Tytuł: Eschynantus

  Witam, sama wyhadowalam , byl maly , ale caly w kwiatach , po przekwitnieniu "padl".Jednego dnia wszystkie listki opadly.Jaki zrobilam blad? pozdrawiam

 13. Dodał: Edytka, Tytuł: Eschynantys

  Witam, Przestawiłam eszynantusa i zaczęły opadać liście! Nie wiem co robić? Przejdzie mu czy mam znaleźć leprze miejsce? Jest w słonecznym miejscy i w takim był wcześniej! Poradźcie co robić!!!

 14. Dodał: Krypka, Tytuł:

  Witam,ja też jestem w posiadaniu tego kwiatka i mój dopiero co przekwitł z olbrzymią masą kwiatów a na nowym pędzie już ma dużo pączków,stoi w kuchni na wschodnim oknie,pozdrawiam

 15. Dodał: Paulina, Tytuł: Eschynantus

  a i jeszcze nie wiem jakim nawozem podlewać ? doradzie mi jaki ma używać mam pytanie dlaczego mi cały czas wypadają liście i jest ich mało?

 16. Dodał: Paulina , Tytuł: Eschynantus

  Ja kupiłam ja kilka miesięcy temu i pięknie kwitła a teraz to co chwile wpadają liście i ma nowe łodygi;) ale nie kwitnie ;(

 17. Dodał: AgPa, Tytuł:

  Jak podlewałam byle jak to rósł pięknie, jak zaczęłam regularnie to listki zaczęły brązowieć i opadać - dlaczego?? Za dużo wody?? Dostałam go w marcu z pięknymi kwiatami, teraz już nie kwitnie i powypuszczał cienkie łodyżki z drobniutkimi listeczkami. Proszę o poradę, jaki błąd robię w pielęgnacji ??

 18. Dodał: gonia911, Tytuł:

  Ja kupiłam nawóz w płynie do roślin kwitnących i zaczęłam nim podlewać.

 19. Dodał: Edytka, Tytuł: Eschynantus

  Witam, chciałam zapytać jakim nawozem podlewacie eszynantusa??? Proszę napiszcie bo nigdzie nie mogę znaleść! Z góry dziękuje :)

 20. Dodał: gonia911, Tytuł: Eschynantus

  Ja właśnie wczoraj stałam się szczęśliwą posiadaczką tej przecudnej roślinki:))) Jeszcze będę szukać tego marmurowego:))

 21. Dodał: Ania, Tytuł: eschunantus

  Witam.Liście mojego kwiatka zaczynają żółknąć , ale nadal kwitnie od czego to może być???

 22. Dodał: Idalia, Tytuł: Eschynantus (Aeschynanthus)

  Moj kwiat stoi na parapecie w kuchni i jest to strona wschodnia. Slonce kompletnie mu nie przeszkadza (liscie nie opadaja, jak podane jest w tekscie u gory), wrecz rosnie jak szalony. Stosuje ziemie pruchnicza z kwiaciarni, podlewam go regularnie, tzn. kiedy ma sucho (przesuszenie grozi bialymi robakami na spodniej stronie lisci oraz w zalazkach kwiatostanu :( ) i kwiat pieknie odplaca sie kiscmi kwiatow. Nawet zima :)

 23. Dodał: jana, Tytuł: eszynantus

  Dziendoberek!mam ten kwiat wiele lat.co rok kwitnie dwa razy,nazywam go szminka.na jesien ma kwiaty w bukietach a na wiosne po dwa na lodygach.musze go stale podcinac bo ma dlugie zwiajace lodygi.uwielbiamGo

 24. Dodał: Julia, Tytuł: Eschynantus

  chcialam zapytac jak jest odmiana Esch. przedstawionana foto z bordowym tlem ??

 25. Dodał: Joanna, Tytuł: Eschynantus

  Mój też kwitnie, co mnie bardzo zaskoczyło, po przeczytaniu informacji na temat tego kwiata. W pomieszczeniu nie ma wysokiej temperatury i nie podlewałam go nadmiernie a mimo to ma śliczne kwiatki. Czy ktoś wie dlaczego?

 26. Dodał: Joanna, Tytuł: Eschynantus

  Mój też kwitnie, co mnie bardzo zaskoczyło, po przeczytaniu informacji na temat tego kwiata. W pomieszczeniu nie ma wysokiej temperatury i nie podlewałam go nadmiernie a mimo to ma śliczne kwiatki. Czy ktoś wie dlaczego?

 27. Dodał: Dorota, Tytuł: eschynantus

  Witam, właśnie mamy grudzień a mój egzemplarz zaczyna kwitnąć i to obficie dlatego pomimo zimy nie ograniczam mu podlewania ale reszta zaleceń jest mniej więcej spełniona i kwiat bardzo ładnie rośnie, pozdrawiam.

Dodaj swój komentarz

Captcha