Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 30

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Echmea, Echmea wstęgowata, Aechmea

Echmea, Echmea wstęgowata, Aechmea

8 komentarzy

Opis:

Echmea to kwiat który w naturalnych warunkach występuje na terenie Ameryki południowej, najczęściej w Brazylii, w strefie klimatu tropikalnego. Roślina należy do rodziny bromeliowatych. Najbardziej znanym gatunkiem jest echmea wstęgowata. Liście zebrane w lejkowatą rozetę, posiadają zazwyczaj poprzeczne paski, osiągają długość do 50 centymetrów. Kwiat wyrasta wprost z rozety liściowej. Kwiaty pojedyncze niebiesko otoczone ząbkowanymi, barwnymi kiściami przykwiatowymi. Korzenie służą roślinie tylko do przytrzymywania się do podłoża, woda pobierana jest przez rozetę utworzoną z liści.

Uprawa:

Roślina wymaga widnego ciepłego i suchego stanowiska, bez bezpośredniego intensywnego nasłonecznienia. Dobrze znosi w okresie zimowym suche powietrze w otoczeniu kaloryferów. Roślinę podlewamy zarówno do rozety liściowej, jak również nie dopuszczamy do wyschnięcia gleby, w której kwiat rośnie. W okresie kwitnienia zalecane jest delikatne nawożenie nawozami do sukulentów. Ziemia lekka, przepuszczalna, najlepiej z dodatkiem mchu torfowego. Rozmnażanie przez oddzielenie ukorzenionych odrostów wyrośniętych u podstawy rośliny matecznej, które osiągnęły przynajmniej połowę wysokości rośliny matecznej. Podczas rozsadzania ważne jest umiejętne oddzielenie korzeni od rośliny matecznej. Roślina nadaje się również do rozmnażania z nasion.

Zastosowanie:

Doskonała ozdoba parapetów, okien kwiatowych, miejsc jasnych, ciepłych i dość suchych.

Kwitnienie:

Echmea wstęgowata kwitnie zazwyczaj w okresie od lipca do grudnia.

Zimowanie:

Roślina ciepłolubna, w temperaturze poniżej 15 ºC zaczyna gnić.

Uwagi:

Jak wszystkie rośliny z rodziny bromeliowatych echmea kwitnie tylko jeden raz, po czym u podstawy rośliny wyrastają nowe rośliny a stara stopniowo zamiera. Roślina może być atakowana przez tarczniki i miseczniki.

Zobacz też: przesadzanie roślin.

 • Uprawa ziół w domu i na balkonie
  Uprawa ziół w domu i na balkonie

  Rośliny ziołowe potrafią doskonale zastąpić kwiaty na naszych balkonach i oknach. Kompozycie z tych niezwykle dekoracyjnych, a zarazem smacznych i zdrowych roślin mogą stać się niepowtarzalną ozdobą naszego otoczenia. Warto więc poświęcić chwilę i zapoznać się z podstawowymi zasa

  Przeczytaj więcej...
 • Zalety ogrodowej Aksamitki HIT
  Zalety ogrodowej Aksamitki

      Aksamitki to piękne kwiaty kwitnące we wszystkich odcieniach żółci i pomarańczy. Rośliny poza ładnym wyglądem odstraszają, również swym zapachem szkodniki. W warunkach naturalnych zamieszkują regiony obu Ameryk: na przykład Meksyku i Stanów Z

  Przeczytaj więcej...
 • Zwisające kwiaty doniczkowe HIT
  Zwisające kwiaty doniczkowe

  Kwiaty zwisające są niezwykłą ozdobą każdego mieszkania. Tworzą niejako zielone gęste zasłony, pośród których można dostrzec kwiaty w żywych barwach. By móc podziwiać tę miniaturową dżunglę we własnym domu, warto zaprosić do niego dwa niebanalne gatunki, jaki

  Przeczytaj więcej...

8 komentarzy

 1. Dodał: julia, Tytuł: nie wiem czy to nie zaszkodzi kotu

  dzisiaj dostałam aechmea i nie wiem czy to nie zaszkodzi moje mu kotu . kto zna odpowiedź prosze napisać na naszej klasie profil *juliakosiorek* .

 2. Dodał: Kasia, Tytuł: moja wyjatkowa echmea...

  Swoją echmeę dostałam niecałe dziesięć lat temu. Zdecydowanie jest wyjątkowym kwiatem, sądząc po opisach, które można znaleźć na stronach internetowych lub w poradnikach. Kwitła ostatnio po raz drugi. Po pierwszym kwitnieniu wypuściła trzy odnóżki i nadal cieszyła się życiem. Teraz miała cztery i dalej nie obumiera. Najciekawsze jest to, że podlewam ją tylko do kielicha, czasem bardzo żadko. Regularnie wypuszcza nowe liście i żadne warunki mieszkaniowe jej nie przeszkadzają (a przeprowadzam się często). Zachowuje się zupełnie jak kaktus, o którym się zapomina. ;) Pozdrawiam innych posiadaczy echmei i życzę równie bezproblemowych i wyjątkowych okazów.

 3. Dodał: Basia63, Tytuł: tez mam to cudo

  Od wczoraj jestem posiadaczka tego cudeńka.Przeczytałam w necie trochę sprzecznych informacji i teraz nie wiem czy on lubi słońce czy nie za bardzo.Może ktoś mi odpowie na podstawie swoich doświadczeń.

 4. Dodał: ewka, Tytuł: proszę o poradę

  moja roślina jest u mnie już kilka lat. macierzysty kwiat już dawno przekwitł i usechł, ale po bokach wyrosły trzy odnogi. w tej chwili są już bardzo duże. niestety na początku nie wiedziałam co z nimi zrobić więc nie przesadziłam ich i teraz rosną dokoła uschniętej końcówki łodyżki matecznej. są bardzo duże ale nie mają zamiaru kwitnąć. proszę mi powiedzieć czy przesadzenie odrostów jest konieczne aby kwiat zakwitł? nie wiem czy uda mi się je przesadzić, ponieważ łodyżki u dołu są wygięte.

 5. Dodał: Nati, Tytuł: najpiękniejszy kwiat

  Najpiękniejsza roślina jaka miałam:) niestety obumarł mi kwiat i bałam się, że się źle nią zajęłam i zwiędł tu natomiast przeczytałam, ze to naturalny proces- szkoda ze tak późno się o tym dowiedziałam bo wyrzuciłam roślinę a tania nie jest.

 6. Dodał: elis780, Tytuł: nie wiem co robic

  Dostalam ten piekny kwiat,wlasnie mi duza zgnila ale mlida jest obok niej,czy mam ja przesadzic czy zostawic,prosze o pomoc,kocham kwiaty.

 7. Dodał: ania, Tytuł: echmea - piekny kwiat

  zaczeka mi rozeta robic sie czarna chyba gnije ale czemu?

 8. Dodał: kaha, Tytuł: tego szukałam

  właśnie dostałam taki kwiat i nie wiedziałam jak się nazywa,jest prześliczny.

Dodaj swój komentarz

Captcha